Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Bebekler Anlayıp Konuşuyor

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 25 Ocak 2007 başlatılmıştır.

  25 Ocak 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.003
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı tarafından gerçekleştirilen araştırmada, dilin "anlatma" ve "anlama dili" olarak iki bölüme ayrıldığı, bebeklerin dil gelişimi için doğuştan donanımlı olduğu ve duymaya karşı son derece hassas oldukları kaydedildi.Araştırmada, bebeklerin 1 aylıkken, yaptığı rastgele hareketleri duyduğu bir ses ile durdurduğu ve ani ses ya da gürültüyle sıçradığı, 2’nci ayda konuşanı dinler göründüğü ve gülümseyebildiği, 4’üncü ayda kızgın ve hoşnut ses farkını anladığı, 6’ncı ayda "bay bay, mama, dede" gibi kelimeleri tanıyor göründüğü, 8’inci ayda adı söylendiğinde, 9’uncu ayda da "hayır" denince hareketini durdurduğu belirtildi.
  1 - 2 yaş aralığında anlama oldukça fazla
  Bebeğin ilk yaşında ise sözel isteklere jestlerle yanıt verdiği, 12-14’üncü aylarda her hafta bazı yeni kelimeleri anlar göründüğü ve konuşanın duygusal tonunu daha iyi anladığı, 16-18’inci aylarda 150 kadar kelimeyi anladığı, 18-20’nci aylarda istenmesi halinde büyük resimlerde bedenin çeşitli parçaları ve giysilere ilişkin çeşitli maddeleri gösterebildiği ve "otur, buraya gel, yapma" fiillerine uygun tepkiler verdiği bildirildi. Dilin gerçekten anlaşılmasının 8’inci ay dolaylarına rastladığı vurgulanan araştırmada, dilin anlaşılmasının, kullanılmasına öncülük ettiği, bir başka deyişle çocukların dili kullanmadan çok önce, kelimeleri ve cümleleri anladıkları ifade edildi. Her yaştaki insanda olduğu gibi bebeklerde de anlaşılan kelime sayısının kullanılan kelime sayısından fazla olduğu, bu gelişimin bebeğin kelime gelişimi ve zihinsel gelişim düzeyiyle yakından ilişkili olduğu kaydedildi.
  Anlaşılır ilk kelimeler 1 yaşında söyleniyor
  Araştırmaya göre, doğumdan sonraki birkaç gün içinde bombardıman şeklinde gelen tüm sesler arasından insan sesini, hatta annelerinin sesini ayırt edebilen bebekler, 2-3 hafta sonra ağlama, esneme ve homurdanma, 1 ay sonra hoşnutluk sesleri, 2 ay sonra refleks ağlama, öksürme ve esneme, 2-5 ay sonra gıgıldama ve gülümseme, 4-8 aylar arasında ses oyunları ve agulama, 6-11 aylar arası hecelerin tekrarından oluşan sesler, 11’inci ayda kelimelerin taklit edilmesini gerçekleştiriyor ve 1 yaşında da anlaşılır ilk kelimelerini söylüyor. Araştırmada, ilk yılın sonuna doğru çoğu bebeğin kelime kullanmaya başladığı, çocuğun ilk sözlerinin yalnız "baba, cici, mama, meme, ninni" gibi kısa ve tekrar eden heceler olduğu ve iki yaşına kadar kullandığı kelimelerin yüzde 70’inin tek heceli olduğu belirtildi.
  Öğrenmenin yolu taklit etme
  Doğuştan konuşma yeteneğine ve organlarına sahip olarak dünyaya gelen bebeğin, bulunduğu toplumun dilini taklit yoluyla öğrendiği ve toplumla da bu dille iletişim kurduğuna dikkat çekilen araştırmada, çocuğun sağlam bir dil yapısına sahip olabilmesi için, onunla konuşurken, "çocuk gibi" konuşmak yerine kelime ve cümleleri dilin kurallarına uygun olarak kullanmak gerektiği vurgulandı. Dilin gelişim hızının ise fizyolojik ve genetik özellikler, cinsiyet, algısal ve zihinsel gelişim, sosyal çevre ve etkileşim, aile-çocuk arasındaki sözel iletişim düzeyi, sosyoekonomik ve sosyokültürel özellikler gibi etmenlerden etkilenebildiği ifade edildi.
   
 2. 25 Ocak 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 3. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.575
  Beğeni:
  266
  Ödül Puanları:
  363
  19 aylık oğlum
  -"Anne del"
  -"biraz sonra gelicem oğluş"
  1-2 dk sonra bir erkek sesi yükseliyor salondan
  "Anneeeeeeeeeeeeeeeeeee deeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeel"

  Amanııın o da ne. Kim böğürüyor acaba.Meğer benim küçük sıpammış böğüren, ortalığı ayağa kaldıran:Roflol: o gün bugündür annee del dedikten 30 sn sonra yanındayım. Nolur nolmaz:Roflol:

  4.5 yaşındaki Minik kelebeğim;
  "Ya anne kaç defa söylüycem sana anlamıyormusun
  "Anne ben Mustiyle evlenmiycem artık, Taha'ya evlenicem."
  "Of anne yaaa, ne karışıyorsun bana"
  Bu minik kuzucuklar şimdiden böyleyse büyüdüklerinde düşünemiyorum valla. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 4. 25 Ocak 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 5. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  826
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  ya kızlar 32. haftadan itibaren anne karnında sesleri duyabiliyorlar bu sebepten dolayı doğumdan hemen sonra bile annelerine yabancılık çekmiyor annelerini tanıyabiliyorlar özellikle ben denedim 32. haftadan sonra hep yavuz bingöl dinlettim doğduktan sonra yavuz bingölün sesini duyduğunda hemen uykuya geçiyordu
   
 6. 25 Ocak 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 7. ardaelifyavuz

  ardaelifyavuz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2007
  Mesajlar:
  5
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  benim oğlum 11 aylık. ve deh deh(gel gel),annenne, bab, hadi deh, dede söylüyor. bir de ani tepkilerle çıkarılan sesleri taklit ediyor. çok şirin. bence bebekler anne sesini hamilelikte duyuyor. bunu çok okumuştum ve inanıyorum.
   
 8. 4 Nisan 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 9. ozlemyb

  ozlemyb Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.110
  Beğeni:
  110
  Ödül Puanları:
  113
  Guncel
   
 10. 4 Nisan 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 11. sevhan

  sevhan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.456
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşımın 22 aylık oğlu benimle rahatlıkla sohbet ediyor yenide değil 17 aydan beri böyle
  -seni seviyorum ege
  -Bende seni seviyorum Özdencim.
  -Özdennn özden napıyosun(camda beni görünce)
  -ıyiyim ege cim sen ne yapıyorsun
  _Ekmek almaya gidiyorum(annesiyle birlikte)
  Bunlar en basit örnekler,o konuştukça ben bayılıyorum.
  Sürekli araştıran ve bebeklerine ilgili davranan sorduğu sorulara hiç sıkılmadan sabırla cevap veren bir ailesi var.Bir yaşından beri her akşam masal okuyorlar ve işte okumanın faydasını böyle görüyorlar.
   
 12. 4 Nisan 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 13. xeno

  xeno Carpe Diem Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.614
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  Oğlum 34 haftalık doğmasına rağmen ben hep eeee eeee eee diye ninni söylüyordum. Doğdu çocuk ses çıkarıyor. Doktorlar kaptı konsültsayon yaptı. Sonra bir hoca sen eeee diye ninni mş söylüyordun bu oğlana dedi. Evet dediğimde şimdide söyle ninni istiyor bu dedi. Ben yeniden eeee eee eee dedim o da eee lemeyi kesti :)) şimdi ne zaman uykusu gelse hala daha eeee eeee diye böğürüyor
   
 14. 4 Nisan 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 15. sule-46

  sule-46 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.403
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  ya alakasız mı olacak bilmem de kızım dünden beri anne diyor sonunda.çok mes'udum :)
  resmimi bile görse en-ne diyo :)
   
 16. 4 Nisan 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 17. sevhan

  sevhan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.456
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Evet Taylan da dil gelişimden çok iyi gidiyor ben dil gelişimine çok önem veriyorum kendini ifade etmenin en basit,ve etkili yolu.Yeni yeni kelimeler giriyor bu aralar iyice hızlandı.
   
 18. 7 Nisan 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 19. tebessum77

  tebessum77 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.524
  Beğeni:
  29
  Ödül Puanları:
  148
  bu arlar dil gelişimi iyice hızlandı.
  anne
  baba
  meme
  mama
  nenen
  çiçek
  oku
  kaka
  anneanne
  gel
  nerde
  gitti
  dede
  bir
  iki
  yedi
  bitti
  nennen
  çanta
  attı
  sürekli konuşuyorum herşeyi karşımda büyük biri varmış gibi anlatıyorum bebekliğnden beri ben yokken annemde sürekli konuşuyor.sürekli resimli bebek kitapları var onları okuyoruz bu aralar daha çabuk öğrenmeye başladı
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.