Bebeklerde hazımsızlık ve alerji

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
6.268
Emoji Skoru
85
Yaş
32
Bebeklerde hazımsızlık ve alerji


Hazımsızlık, gıdalar iyice sindirilemediğinde ortaya çıkar
(sütten kaynaklanan laktik hazımsızlk gibi). Çok az sayıda bebekte de belirli gıdalara karşı alerjik reaksiyon görülebilir.

Alerji ve hazımsızlık, kendini, şişkinlik, ağız etrafında kaşıntı, burun akması, ishal, karın ağrısı, kusma, öksürük, ateş veya astım şeklinde belli eder; ancak bu tür belirtiler, alerjik olsun olmasın, birçok çocukta görülebilir.

Alerjik bir durum olduğuna emin olmadan çocuğunuzun diyetinden herhangi bir şey eksiltmeyin. Beslenme alerjisi kalıtımsal da olabilir. Sizde veya yakın akrabalarınızda gıda hassasiyeti varsa, çocuğunuzu katı gıdaya alıştırırken dikkatli olmalısınız. Birçok çocuk, büyüdükçe bu tarz alerjik durumlardan kurtulacaktır ve olası alerjiler hafif atlatılacaktır.

Yumurta, fıstık, inek sütü, buğday, kabuklu deniz ürünleri, çilek ve yapay renklendiriciler alerji ve hazımsızlığa yol açan başlıca gıdalardır. Çocuk belirli bir yaşa gelmeden bunları tüketmesi doğru değildir. Ilk 6 ayda inek sütü ve buğday ürünlerinden, 9-12 aydan önce yumurta beyazı ve çilekten kaçınınız. Bunları birer birer ve küçük miktarlarda yedirmeye başlayın. Bir reaksiyon fark ettiğinizde doktor müdahalesine başvurmadan önce bir ay bekleyin.

alıntıdır
 
Son düzenleme:
Yukarı Alt