Bebeklerde Pişik

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
6.268
Emoji Skoru
85
Yaş
32
Bebeklerde PişikYeni doğan bebek, idrar ve dışkısını kontrolsüzce dışarı atar. Bu atıklar, bebeğin son derece hassas olan cildi üzerine, tahriş edici etkiye sahiptir. Cildin yüzeyindeki ince, koruyucu yağ tabakası, bu nem ve atıklarca geçilir ve cilt tahriş olur.

Buna fırsat vermemek amacı ile, insanoğlu çok eski devirlerden beri, bebeklerin altına, atıkları emebilecek ve cildi mümkün olduğunca kuru tutacak yaprak, toprak ve daha sonraları bezler koymuşlardır. Günümüzde kağıt bazlı, bir kez kullanımlık bebek bezleri, bu konuda en yaygın kullanılan çözümdür.

ıster kumaş, ister kağıt bezler kullanılsın, zaman zaman bebeklerin poposunda kendisini parlak kırmızı renk ile gösteren tahriş durumları ortaya çıkar. Bu tablo pişik olarak adlandırılır. Neyse ki pişikler çoğunlukla çok ciddi tablolar halinde seyretmez. Bazı basit, temel koruyucu işlemler, bebeği pişikten veya daha ciddi durumlardan korur.

Kumaş ya da kağıt bezlerin kullanılmasında en önemli konu, sık değiştirmektir. Kullanılan bez ne zaman ıslanır veya dışkı ile kirlenirse değiştirilmelidir. Amaç bebeğin altının kuru tutulmasıdır.

Eğer yeteri sıklıkta, bezleri değiştiriyorsanız, başka hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur. Talk pudrası, günümüzde çocuk sağlığı uzmanlarınca önerilmemektedir. Eğer ille de bir pudra tatbik etmek gerekirse, mısır nişastası (bu amaca yönelik olarak hazırlanmış) önerilmektedir.

Yapılan bazı çalışmaların, kullanılan pudra zerreciklerinin havada asılı kaldığı ve solunum ile bebeğin akciğerlerine gittiği, nadir de olsa pnömoni (akciğerde enfeksiyon, zatüre) yaptığı gösterilmiştir.

Yeterli sıklıkta altı değişen bebeğin, pudraya ihtiyacı yoktur. Özellikle, büyükanne-babalar torunlarına bol bol pudra serpmek, losyon sürmekten büyük keyif almaktadırlar. Bu yaklaşım pişiği engellemez. Bazı çocuk sağlığı uzmanlarına göre, kullanılan pudra ve parfüm içeren bazı ürünler, aslında bebek cildi için pişiklere neden olabilecek kimyasal maddeler içermektedir. Bu tür ürünlerin alerjik madde içermediğinden emin olmalısınız.

Bebeğin, kirli altını temizlemenin en etkin yolu sabunlu su ile yıkamak, su ile durulamak ve kurulamaktır. Bir çok aile kokulu sabun veya alkol içeren ürünler kullanırlar. Bu ürünler de pişiklere neden olabilirler.

Pişik görüldüğünde, hemen sadece sabunlu su ile temizliğe dönülmelidir. Bazı uzmanlar, dışkı yapılmış poponun, içine 1-2 damla bebek yağı ilave edilmiş ılık su ile hafifçe yıkanmasını önermektedirler. Bu alan, daha sonra temiz, yumuşak, emici bir bez ile temizlenir.

Bebeğin altının değişimi sırasında 10-15 dakika süre ile bez bağlanmadan, bebeğin altının açık olması ve hava ile teması da oldukça koruyucudur.

Bebeğin altı bağlanırken, mümkün olduğunca bel bölgesinde gevşek bağlanmalı ve havanın bez içinde dolaşması sağlanmalıdır.

Bebeğin altı bağlandıktan sonra naylon bir külot (muşamba) veya sızdırmayı engelleyici katman koyulmamalıdır. Cildin hava almasını engellediği gibi nemin de içeride kalmasına neden olarak pişiklerin oluşumuna neden olur.

Eğer Pişik Varsa

Bebeğin altını sabunlu su ile temizleyin, durulayın ve kurulayın.

Pişik olan bölgeleri, idrar ve dışkıdan korumak için kalın tabakalar halinde, pişik için eczanelerde satılan kremlerden kullanınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Bütün bebeklerde zaman zaman pişik görülebilir. Bunlar yüzeysel tahrişlerdir. Yukarıda açıkladığımız basit önlemler ile birkaç gün içinde geçmiyor ise doktorunuza başvurmalısınız. Pişik ilerledikçe cilt, daha parlak kırmızı bir renk alır, kasıklar da kızarır, kırmızı alanlardan odaklanan yuvarlak kırmızı lekeler sağlam ciltte de görülür. Çok ağrılı hale gelir, kaşıntı olabilir. Özellikle pişik kremlerine rağmen 3-4 gün devam eden olgularda, maya veya mantar enfeksiyonu düşünülür. Eğer pişik alanlarında sivilcemsi yapılar, küçük kabarcıklar görülüyor ise mikrobik enfeksiyonlar düşünülmeli ve hekime gidilmelidir.

Bebek Bezi ve Sağlık

Bebek bezi, bebeğinizin sağlığı açısından size büyük ipuçları verir. Bebeğin günde kaç kez idrar yaptığını veya dışkılama yaptığını takip edebilirsiniz.

Bu da size
• Bebeğinizin yeterli su alıp almadığını
• Yeni aldığı besine karşı reaksiyonunu
• Üriner ve sindirim sistemi
sağlığı hakkında bilgi edinmenizi sağlar.

Normalde bebeğin idrar rengi neredeyse renksizdir veya hafif sarıdır. Alınan besinler, ilaçlar ve bazı hastalıklar idrar renginin değişmesine neden olur. Özellikle yeni doğan bebekler yeteri kadar su alamıyorlar ise idrar rengi pembe olabilir. Bunun nedeni ürat kristalleridir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.Doktorunuz bebeğin idrarını test ederek, renk değişikliğinin susuzluktan mı yoksa başka bir nedenden mi olduğunu ayırt edecektir.

alıntıdır
 
Son düzenleme:

minnnnnnnnnos

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
15 Şubat 2009
Mesajlar
13
Emoji Skoru
0
merhaba açıklamanız için çok teşekür ederim,benimde bir oğlum var, 2 yaşında doğduğunda kalınbağarsağı çalışmıyordu , yani bugüne kadar kolostomisi vardı, şimdi kapatıldı, fakat sorunlar bitti derken daha zoruyla karşı karşıya kaldık , şuan ince bağarsağı popoya bağladılar, buda ishal gibi çok sık kaka yaptırıyo, poposu çok fena halde pişik oldu, pişik gibi değil pişiğin çok ilerlemişini düşünün,harita gibi pütürlü ve kanıyo, sürekli yıkıyoruz elimizden geldiği kadar havalandırmaya çalışıyoruz ama nafile doktorların verdiği hiç bir krem etki etmiyor bunun başka yolu yokmu acaba veya önerebiliceğiniz herhangi bir ürün lütfen yardım edin çocuğum çok acı çekiyor.
 
Z

zzllyyhh88

Ziyaretçi
slm..benimkininde altı çok kötü pişik olmuştu..geçsin diye kim ne derse onu uyguluyor o ilacı alıyordum..şunu söyleyeyim pişik kremlerinin hiçbiri işe yaramıyor hepsini kullandım..eczacı bir arkadaş hametan kesin geçirir dedi o daha da kötü yaptı..birde baby star bez e geçmiştim çok kalın poposu hava almıyordu..bezi sık değiştirip hemen bitirdim paketi..karşı komşum bana mantar kremi TRAVACORT kullan benim çocuğuma o iyi geldi dedi..eczacı arkadaş bir kere sür etkili bir krem geçmezse kullanma demesine rağmen kullandım 2 günde geçti inanırmısınız hala inanamıyorum çünki çarem tükenmişti..pişik geçince zeytinyağı sürmeye başladım idrarını ve kakasını poposunu kayganlaştırdığı için tutmuyordu..bence sizde deneyin..sigortanız varsa yazdırın..5.5 tl
 

banuefe

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Şubat 2009
Mesajlar
52
Emoji Skoru
0
Yaş
36
herkese her krem aynı etkiyi göstermiyo.kızıma travakort ii geldi ogluşum 1 ay pişikle gezdi.3aylıktı suan 5 aylık .ne ii geldi dersiniz. arko klasik.artık evden hiç eksik etmiyoruz. heryerine arko:))
 

banuefe

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Şubat 2009
Mesajlar
52
Emoji Skoru
0
Yaş
36
ayrıca anında geçirdi.mucize gibi yani:)
 

mugumugu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
16 Aralık 2008
Mesajlar
269
Emoji Skoru
2
Benimkininde boyun kısmı çok fena gıdığının altı pişik . SEbamed kullanıyorum ama bi fayda etmedi . Napsam acaba
 

misya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Şubat 2009
Mesajlar
92
Emoji Skoru
4
evet benim minnoşumun da boyun altı kıpkırmızı ne yapsam geçmedi başka öneri yok mu acaba
 

muhterem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Nisan 2007
Mesajlar
135
Emoji Skoru
0
herkese her krem aynı etkiyi göstermiyo.kızıma travakort ii geldi ogluşum 1 ay pişikle gezdi.3aylıktı suan 5 aylık .ne ii geldi dersiniz. arko klasik.artık evden hiç eksik etmiyoruz. heryerine arko:))

Aynen oğluma hangi kremi denedimse pişiğini geçiremedim en sonunda bir yakının tavsiyesi ile arko klasik hani şu küçük tüplerde dışı yeşil. Kesinlikle bir onu deneyin derim. Bir de altını açtığınızda biraz havalandırın veya kurutun nemli ortam daha çok pişik yapıyor.
Eger çok kötüyse pişik kremi sürdükten sonra bezin üzerine bir miktar pamuk kouyp öyle kapatın. Geçmiş olsun.
 

Havin.S

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Ocak 2009
Mesajlar
54
Emoji Skoru
1
selamlar.. ben kızım için yeşil renk popolin kullanıyorum.. her zaman bulamıyorum bu yüzden eczanemize önceden sipariş veriyoruz.. fiyatı 18-20 tl arasında.. akşam kalın bi tabaka halinde sürüyorum sabaha hiç bir şeyi kalmamış oluyor alkisalkisalkis ayrıca bizimde defalarca yara haline gelmiştir poposu ve vajinası (hatta vajina içi) ama popolin bizim için bire bir.. sevgiler :)
 

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
6.268
Emoji Skoru
85
Yaş
32
"Pişik” deyip geçmeyin Bebek Çocuk - Genel Sağlık
kategorisi haberleri


Yenidoğanı bekleyen birçok değişikliğin başında, bebeğin tamamen su ile dolu bir ortamdan kuru bir ortama geçmesi gelir. Zamanında doğan bir bebeğin cildini doğal olarak koruyan “vernix” tabakası silindikten ve cilt yıkandıktan sonra, kuru ortama alışmaya çalışan deri; olgunlaşmaya ve kendini, sıvı kaybından, toksinlerden ve enfeksiyondan korumak için mekanizmalar geliştirmeye başlar. Isı regülâsyonunda da önemli rol oynadığı için, cildin bakımı son derece önemlidir.

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Direktörü Dr. Pınar Dayanıklı: “Banyo, bebeğin cildinden idrar ve dışkı kalıntısını temizlemekle beraber; mikroplardan da arındırmaktadır ancak bebeğin banyo ile tahriş edici bir takım maddelere de maruz kalacağı unutmamalıdır.” diyor ve sözlerine ekliyor: “Bebeğe banyo yaptırırken çoğunlukla sabun veya sentetik deterjanlar kullanılmaktadır, alkali olan bu maddeler, cildin normal asiditesini bozarak, yenidoğanın cildini enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. Bebek sabunu seçilirken; parfümsüz ve katkısız olmasına dikkat edilmelidir. Bebek cildi, sabun ile temizlendikten sonra suyla tamamen durulanmalıdır. Dr. Pınar Dayanıklı’dan; bebeklerde pişik oluşumunun nedenleri, bez bölgesinin bakımı ve pişik tedavisi konusunda bilgi aldık.

Pişiklerin Oluşma Nedenleri
Bez bölgesi pişiği %12- 15 sıklıkla rastlanan bir durumdur, bu durumu kolaylaştıran nedenler ise;

Islak Kalmak
Bazı bebeklerin altı uzun süre değiştirilmediği, bazen de bebek cildi aşırı hassas olduğu için pişik oluşabilir. Dışkıdaki enzimler, idrar pH’ı (dışkıdaki enzimleri aktifleştirebilir), dışkılama sıklığı ile dışkının kıvamı da pişik oluşumunda rol oynayabilir.

Tahriş
Bezin deriye sürtünmesi (tahriş) de derinin kızarmasına ve soyulmasına neden olabilir. Bezdeki kimyasal maddeler ve/veya parfümler (kontak dermatiti) de bebeğin cildini tahriş edebilir. Bu her bebek için geçerli olmayıp; hassas ciltli bebeklerde görülebilir.

Yeni Gıdalar
Anne sütü alan bebeğin formül mamaya başlaması ya da katı gıdalara geçmesi, dışkının kimyasını değiştirerek bebeğin cildini tahriş edebilir. Anne sütü almaya devam eden bebeklerde ise; annenin yediği-içtiği besinler, bebeğin hassas olduğu maddelerden oluşuyorsa yine pişik görülmesine neden olabilir.

Mantar veya Bakterilere Bağlı Cilt Enfeksiyonları
Bu tür enfeksiyonlar genellikle bebeğin nemli ve ılık cilt kıvrımlarında bakteri veya mantar türü mikropların yerleşmesi ve çoğalmasıyla oluşur. En sık görülen etkenler; stafilokok bakterisi ve “kandida” türü mantardır. “Kandida”ya bağlı enfeksiyonlar; içi dolu sivilce şeklinde kırmızı pütürlere ya da yanmış, sıyrılmış gibi bir görüntüye neden olur. Kızarıklık yukarılara, karın bölgesine doğru ilerleyebilir. Bu durum 2- 3 gün içerisinde geçmiyorsa ve farklı görünümlü pişikler oluştuysa pişik kremleri de artık yetersiz kalmaya başlar.

Emziren annenin ya da bebeğin antibiyotik kullanması, vücutta mantar enfeksiyonunu kolaylaştırırken ağızda mantar enfeksiyonunun oluşması da, bez bölgesinde enfeksiyona yol açabilir. Bu durumda mantara karşı geliştirilmiş özel kremler ile tedavi gerçekleştirilir.

Standart tedaviye yanıt vermeyen pişiklerde; kronik deri hastalıkları ya da sistemik hastalıklar akla getirilmeli ve deri hastalıkları uzmanına danışılmalıdır.

Bez Bölgesinin Bakımı

• Bebeğin bez bölgesi için ideal bakım; gece- gündüz bezi sık sık değiştirerek ve cildi kuru tutarak sağlanmalıdır. Cilt, yumuşak hareketler ile temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Bastırarak ve ovuşturarak silmek, cildin koruyucu tabakasını zedeleyerek, bebek cildinin hassaslaşmasına neden olabilir.

• Normal şartlarda bebeğin cildinin kremler ile kaplanması gereksizdir ancak bebek sık sık pişik olduğu zaman; bez değişimlerinden sonra, ince bir kat krem ile korunma sağlanabilir. Böyle dönemlerde parfüm ve kimyasal maddeler içeren ıslak silme bezleri, iyileşmeyi geciktirebilir.

• Bebeğin bezinin sıkı kapatılması yerine hava alacak şekilde rahat bağlanması daha doğrudur. Mümkün olduğunca çok sıklıkta bebeğin poposu açılarak havalandırılmalı ve cildin kuru kalması sağlanmalıdır.

• Pişik önleyici kremler genellikle petrolatum (vazelin) ve çinko oksit madde içermektedir. Eczanelerde ve bebek mağazalarında bulunabilecek ürünlerin hemen hepsi değişik oranlarda bu maddeleri içerir. Pişik önleyici ve tedavi edici kremlerin içerik ve oranları az da olsa farklılık gösterir; bu oran değişiklikleri ise koruyuculuğu etkileyebilmektedir.

• Talk pudrası artık çok sık kullanılmamaktadır. Bebek nefes aldığında, pudranın bebeğin solunum yoluna kaçması, ciğerlerine zarar verebilir. Pudra kullanılması gerekli ise mısır nişastasından olanını kullanmak daha doğrudur. Pudra öncelikle ele dökülüp, sonra bebeğin cildine sürülmeli, cilt katlarında pudra kalmamasına dikkat edilmelidir.

• Anne sütü ile beslenen bebeklerde de pişik oluşabilmektedir ancak bu durum sıklıkla ek gıdalara başlandığında görülür. Bebekler bazı gıdalara karşı duyarlıdır, bu duyarlılık, cildin farklı yerlerinde ve bez bölgesinde kızarıklıklar olarak belirti verebilir. Etkeni daha iyi anlamak için besinlerin teker teker tanıtılması önerilmektedir.

Hafif derecede tahrişe bağlı pişiklerde tedavi:

• Bebeğin bezi sık değiştirilmelidir.

• Sabun ya da başka tahriş edici temizleme maddeleri kullanılmamalıdır.

• Her bez değişiminde, içinde çinko ya da vazelin bulunan kremlerden kullanılmalıdır.

• Bez gevşek bağlanmalıdır.

• Geçmeyen durumda doktora başvurulmalıdır.

Orta-ciddi derecede tahrişe bağlı pişiklerde tedavi:

• Hafif derecede pişikte yapılması gerekenler uygulanmalıdır.

• Doktora danışarak, kortizonlu bir krem uygulamak gerekebilir. Düşük dozda kortizonun yan etkisinden korkulmamalı, tedavi geciktirilmemelidir. Bazen günde bir kereden fazla krem kullanılması gerekebilir. Bu şekilde uygulanan tedavi, 5 günden fazla sürmemelidir.

• Mantar olasılığına karşı, her bez değişiminde bir mantar kremi kullanılmalıdır.

Kronik tedaviye karşı yanıtsız pişiklerde tedavi:

• Bebeğin ağzında tedavi edilmeyen mantar enfeksiyonu (pamukçuk), olup olmadığı kontrol edilmelidir.

• Bakteri enfeksiyonu olduğuna dair bulgular var ise anti-bakteriyel bir merhem kullanılmalıdır. İçleri cerahat dolu sivilce şeklindeki pişiklerde bazen ağız yoluyla alınacak antibiyotiklere de gerek olabilir.


anneyiz.biz
 
Yukarı Alt