Bebeklerde sarılık ve tedavisi

Cicilikiz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
1.972
9
Yetişkinlere oranla bebekler de daha çok görülen sarılık hastalığı, korkulacak bir hastalık olmadığı gibi çok titiz bir bakım ister.

Bebeğiniz sarılık olduysa, işte tam da o anda işinize yarayacak müthiş bilgiler : )Yenidoğan bebeklerde sarılılk

Yenidoğan bebeklerde sıkça rastlanan bir hastalık olmasına rağmen sarılık önemle yaklaşılması gereken bir rahatsızlıktır.Her yenidoğan bebekte sarılık tehlikeli olabilir. Bazı risk faktörleri taşıyan bebeklerde sarılık tehlikeli olabilir. Yenidoğan servislerinde her yeni doğan bebeğin sarılık yönünden risklerinin araştırılıp gereken tedavilerin uygulanması gerekir.

Sarılık, vücutta bilirubin denilen sarı maddenin artması sonucu cildin ve gözün beyaz kısımlarının boyanmasıdır. Kanda bilirubin seviyesinin yükselmesiyle, vücut kademeli olarak baştan ayaklara doğru boyanır. Eğer bebeğin cildindeki sarılık göbek hizasını geçmişse, kandaki bilirubin düzeyine bakmak gerekir.

Bilirubin değerleri her bebek için farklı değerlendirilir. Bebeğin doğum haftası, kilosu, beslenme şekli, doğum sonrası kaç saatlik olduğu göz önünde bulundurulur. Sarılığın ilerlememesi için bebeğin iyi beslenmesi, bol dışkı ve idrar yapması şarttır. Anne-bebek arasındaki kan gurubu ilişkisini de mutlaka gözden geçirmek gerekir.Yenidoğan döneminde çeşitli nedenlerle sarılık gelişebilir. En sık görülen fizyolojik (normal) sarılık, bebeklerin %50’sinden fazlasında ortaya çıkar. Sarılık 3. günden sonra başlar ve 2-3 hafta sürebilir. Diğer nedenler arasında yeterli beslenememe, anne sütü sarılığı ve kan uyuşmazlığı sayılabilir.

Sarılık artışını önlemek için sık emziriniz. Saat başı, 1-2 saatte bir… Bebeği 4 saatten fazla uyutmamalı, takviye gerekiyorsa şekerli su kullanılmamalı, doktorun uygun gördüğü bir mama verilmelidir.

Sarılığın tedavisi kolay ve mümkündür. Fototerapi en sık kullanılan tedavidir. Fototerapi cilde devamlı ışık sağlayan basit bir işlemdir. ışığın, gözün retina tabakasını yormaması için işlem sırasında bebeğin gözü bantlanır. Sarılık seviyesi hızla artış göstermiyorsa fototerapi sırasında annenin emzirmesine izin verilir.

Hastaneden taburcu olmadan her bebeğin sarılık seviyesine bakılır. Normalden fazla bulunursa fototerapiye alınır. Fototerapi sonrası tekrar yükselme olabilir. Bunun da kontrol edilmesi gerekir. Evde bebeğin rengi gittikçe sararırsa, bekletmeden sarılık seviyesine tekrar bakılmalıdır.

Sarılıkla ilgili şu durumlarda Doktorunuzu arayabilirsiniz :
Bebeğin rengi koyu sarı veya portakal rengine dönüşürse,

ilk haftalarda günde 1-2 kere dışkı yaparsa,

Günde sadece 3-4 kere idrar yaparsa,

Size göre sütünüz azsa, bebek aç, emzirme sonrası ağlıyorsa,

İlk ayın sonunda hala sarı ise.

SARILIK : Yenidoğanların birçoğu ikinci veya üçüncü günde sarılaşmaya başlar. Kafadan başlayan ve ayak parmaklarına kadar yayılan sararma kandaki biluribinden kaynaklanır ve gözlerin beyaz kısımlarını bile tutabilir. Oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin normal yıkım ürünlerinin sonuncusu olan biluribin genelde kan dolaşımından uzaklaştırılır, karaciğerde işlemden geçirildikten sonra böbrekler kanalı ile atılır.

Melek’lerim bu konuyla ilgili bir bilgi paylaşmak isterim sizinle.

Halk arasın da yeni doğan bebeklerin yüzüne sarı yazma örtülür li sarılığa yakalanmasın, bu ne kadar doğrudur bilinmez ama bence inanç meslesi, çünkü insan kendini neye inandırırsa o olur diye düşünüyorum :)

Bebeğinize ve size sağılıklı uzun ömürler dileriz.
 

zeynebada

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2008
6.255
17
saol cnm benim bilgiler için bu konu çok önemli aslında yeni doganlarda kızımda sarılık fototerapide iki gün kaldı çıktı 16kadar yükseldi sarılıgı testler yapıldı hepsi temiz şimdi azaldı gibi günde 10kere kakasını yapıyo şükür 17günlük pazartes sarılık kontrolüne götğürcem yine
 

Yukarı Alt