Bebekte Kilo alamama sorunu

M

MsscooL

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi: MsscooL
  • #1
Bebeklere kilo alamama problemi pek çok nedene bağlı olabilir. Öncelikle bu nedenleri araştırmak ve bir doktorun tavsiyeleri ile hareket etmek çok önemlidir. Bebeklerde ve çocuklarda büyüme hem sosyo-ekonomik ve genetik nedenlerle hem de bünyelerine göre değişim gösterir. Bundan dolayı böyle bir saptama yapmadan önce tüm bu değişkenleri göz önüne almak gerekmektedir.

Öncelikle teşhis gerektiren bazı fiziksel durumlar nedeni ile bebek beslenemiyor ve kilo alamıyor olabilir. Bunlar arasında damak yarığı, mide barsak hastalıkları, kronik kalp yetmezliği, karaciğer ve böbrek hastalıkları, habis tümörler ve salgı bezleri hastalıkları sayılabilir. Bunları anlamak için bir takım testler gerekir.

Bunlar dışındaki durumlarda ise bebeğin genel tavırları gözlenmelidir. Anne sütü ile beslenen çocuklarda, bebek sık sık emmek istiyorsa bu onun fazla yediği anlamına gelmeyebilir. Tam tersine bebek, ihtiyacı olan besini alamadığı için sık sık beslenmek istiyor olabilir. Bu durumda anne sütünün yeterli olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Süt yeterli ise annenin göğüslerinde şişme, bebekte yutkunurken yutkunma sesi, bebeğin emme sırasındaki mutlu hali gösterge sayılabilir. Ayrıca annenin göğüslerinden emzirmenin dışında süt gelmesi, bebeğin dışkı sayısı ve rengi de bu konuda fikir verebilir. Eğer bu göstergelerin hepsi olumlu ise ve bebekte hala kilo alma problemi varsa, bebek yeterince emzirilmiyor olabilir. Bunun dışında bebekte emmeyi engelleyen bir durum, annenin meme uçlarında problem ya da bebeğin gazı nedeniyle rahatsızlığı olabilir.

Biberon ile beslenen çocuklarda ise, bebeğe verilen mamanın çeşidine, içeriğine ve verilme sıklığına bakmak gerekir. Bünyeye göre mamaların yararlılığı değişebilir. Ayrıca fazla kusan bebeklerde ve gazı olan bebeklerde ihtiyacına uygun mamalar seçmek önemlidir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde, ek gıdalara geçildiği dönemde olan iştahsızlıklardan kaynaklanan kilo alamama problemleri olabilir. Ancak bu durum geçicidir ve bebek zamanla diğer gıdalara alışacaktır.

Bebeklik çağının sonlarında ise çocuğun beslenirken dikkatini bir yöne vermesi zorluğu ortaya çıkar. Çocuk yemek yemekte, sofrada oturmakta güçlük çeker. Bu durumda sabırla ve zorlamadan yemek terbiyesi vermek önemlidir.

Eğer bebekte ve çocukta herhangi bir iştahsızlık yoksa ve normal beslendiği halde olması gereken kilonun altında ise bir doktora başvurmak ve yardım almak en doğru seçim olacaktır. Böyle bir durumda beslenme doğru besinlerle yapılmıyor ve yeterli kalori verilemiyor olabilir. Özellikle çocukta halsizlik gibi, yorgunluk gibi beliritiler de varsa, doktora danışmak için vakit kaybedilmemeli ve özellikle vitamin-mineral takviyeleri konusunda da bilgi alınmalıdır.
 

nilsavas

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Nisan 2010
Mesajlar
3
Emoji Skoru
0
  • Konu Sahibi: MsscooL
  • #2
arkadaslar meraba ben yeni üyeyım daha tam olarak nasıl nereden msj atacagımı bıle bılmıyorum benım 13 günlük bır oğlum var ve yutkunurken bı acayıp yutkunuyor adeta horoz sesı çıkartıyor bu yenı doğmuş bebeklerde normalmıdır yoksa onlarda bızım gıbımı yutkunur yardımcı olursanız sevınırım
 
Son düzenleme:
Yukarı Alt