Ben mi çekingenim çevremdekiler mi yüzsüz, insanlar beni pasif mi görüyor?

feruzecerci

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2017
891
1.389
Kitapları kolay kolay vermeyiz, giden geri gelmiyor. Bence sizin davranışınız gayet nazik bir davranış ancak arkadaşınız bildiğiniz arsız. Yerinizde olsam tüm kitapları istediğinde, olmaz hepsinden vazgeçemem birer birer değiş tokuş yapalım derdim. Hepsini vermek sizin hatanız olmuş. Hayır demeyi acilen öğrenmeniz lazım.

feruzecerci

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2017
891
1.389
Sakayla karışık "yok sen okudukca veririm kitaplarimdan oyle uzun ayrilamam ben" deseydiniz keşke. 10 tane kitap birden ödünç alindigini da ilk defa duyuyorum

Aynen Kütüphanelerde bile kitap ödüncünde sınırlı sayı kuralı var. Arkadaşı abartmış. Onca kitabı ne zaman verecek ki, sene sonunda mı ? Aç gözlülük resmen.
Size katılıyorum maksat karşınızdakini kırmamaksa sizin dediğiniz şekilde de yanıt verilebilinir. Bir de konu sahibi ayağına götürmüş o kadar kitabı. Tek kitap olsa geçerken bırakılır hadi neyse de bildiğiniz suistimal var burada.

Norma J

👶🏻💕
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2018
1.748
2.604
Saniyorum 10 senedir ne kimseden kitap alirim ne de kimseye kitap veririm. Evdeki kitapligimda 300 e yakin kitabim var, ve hepsine de nazik davranirim okurken. Vakti zamaninda verdigim kitaplarimdan gelmeyenler ya da kivrik kivrik gelenler oldu, birdaha kimseye kitap vermiyorum o gun bugundur.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 11-05-2021

Hamileliğimin 18. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 156 gün kaldı.

Önümzüdeki iki gün içinde kulaklar nihayi konumuna gelecektir. Bu haftadan itibaren kalbiniz hamileliğinizi desteklemek için %40-50 daha fazla çalışacaktır. Genellikle bu fazla iş yükü sorun teşkil etmez. Sağlıklı bir kalp artan bu ihtiyaç ile baş edebilir. Annelerde karnın iki yanında olan ligament ağrıları olabilir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 210 gr. - Yaklaşık boyu : 14.2 cm. (Baştan Popoya)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

avcozzge

Üye
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2019
438
931
30
ben de hoşlanmam kitapların hırpalanmasından, başkasından aldığım kitabın altını çizemem, not alamam, geri verirken bir şey olamamasına dikkat ederim, olması gereken bu. Bu davranıştan dolayı rahatsız olmuşsunuz. Değiştirmeniz gereken davranışın sinyalleri. Dikkate alın...

ozelbir_i

la la la la.......
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2015
3.673
7.093
Ben bu kitaplarin katlanilmasina.tahammulsuz insanlari anlamiyorum gercekten bu kitab saygisizlik degildir ayrac sevmeyen biri olarak yaziyorumayrica bir sure kitaplikta kalinca kendiliginde duzelir zaten takilma bence kuzum ya germeyin herseyi bu kadar

Pinkflambe

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2016
4.362
17.953
Siz de abartmışsınız bence ayraç bile kullanmamak biraz fazla geldi bana. Kitap konusunda hassasiyetiniz varsa ki olabilir kimseye ödünç vermeyeceksiniz. Zamanında giden çok kitabım geri gelmedi o yüzden akıllandım ancak sık görüştüğüm arkadaşlarıma veriyorum, eğer bir süre geçti hala vermediyse soruyorum açık açık okudun mu alayım mı diye.

Deftersever

Başta içimden geliyor sonra burnumdan.
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2018
863
3.283
Hemen herkes kitap ödünç vermemeyi böyle bir olay sonrası öğreniyor sanırım. Şimdi de sıra sizde anlaşılan.
Olağan bir süreç merak etmeyin, kendimden biliyorum.
Bir daha kitap vermezsiniz kimseye, şimdi verdiklerinizi kurtarmanız için tavsiyem henüz okumadığınız kitapları birer ikişer isteyin birkaç günlük arayla. Geri almak istediğiniz kitabin da ismini söyleyin mutlaka, yoksa okuyup mahvettiklerini getirir. Böyle böyle kaç kitap kurtarsanız kârdır.

gucci

Guru
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2008
3.279
4.342
Merhaba arkadaşlar geçen arkadaşın evindeyken kitaplar hakkında konuşurken ara sıra kitap değiş dokuşu yapmaya karar verdik ben de o sırada kütüphanesinden bir kitabı çok beğendim utana sıkıla zar zor ödünç almak istediğimi söyleyebildim sonrasında en yakın zamanda kendisinin de benim kitaplarımdan beğenip alması için evime davet ettim. Ertesi gün beni aradı ve kitaplarımın hepsini istediğini okuyup vereceğini ama zamanı olmadığı için bana gelemeyeceğini iş yerime getirmemi yol üstü alacağını söyledi. Kitaplarım arasında okumadığım çok kitap var ve kitapsız da kalmamak için bir kısmını verebileceğimi söyleyince çabuk okuyup ulaştırırım sana vs. söyledi. Ben de aralarında bir tanesini kendime bırakıp onun kitabıyla birlikte kitapları kendisine ulaştırdım. 10 gün sonra elimdeki kitap bitince kendisini aradım bir iki tane bana ulaştırmasını söyledim bir tane gönderdi sayfa araları hep kıvrılmış ayraç kullanılmamış, kağıtlar yıpranmış.

Ben okuduğum kitapları sürekli sevdiğim arkadaşlarımla paylaştığım için kitap kıvırmaktan vs. nefret ederim arkadaşımın kitabını kıvırmayı bırakın ayraç bile kullanmadan kaldığım sayfa sayısını telefonuma not ederek okudum. Ve şimdi kitaplarımın neredeyse tamamı arkadaşımda ve diğer kitapların da bu şekli alacağı aşikar ve her şeyden önce konu kitaptan çok arkadaşımın rahatlığı, kendisine hayır diyemeyeceğimden emin olması, emanetlere karşı özensizliği, değersizliği... Arkadaşımla kibar bir dille konuşmalı mıyım yoksa çok mu abartıyorum dersiniz?
Eskiden ben de kitaplar konusunda böyleydim verdiğim kitaplar geri gelmeyince isteyenlere veremem filan demeye başladım vermedim de en son 3 büyük kolim kaldı bağışladım okuduğum kitapların çoğunu daha da göndereceğim yerler var bir kütüphane kurulur benim kitaplardan yani okumadığım kitap varsa hala da vermem okuyup veririm derim sonrasın da geri vermese de olur artık kitap sevdamı okuma dışında bırakmış bulunuyorum :) hiç gerek yok bu tarz sıkıntılara

muallme hatun

Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2019
62
104
Yakın zamnda tanıdıgım biri de benden bu şekilde kitap istemişti.18 Kitap. Listelemiş okuyorum okuyorum listenin sonu gelmiyor. Başta şaka zannettim. Şaka olmalı diye inanmak istiyordum. Ama ciddi ciddi alabilir miyim dedi. Böyle insanlara kesin cevaplar vereceksiniz. Maalesef veremem ben tekrar okuyorum hepsini dedim. Bir daha da isteyeceğini zannetmem.

kakaokafa

battı fishing, yan going.
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2014
808
1.204
25
Merhaba arkadaşlar geçen arkadaşın evindeyken kitaplar hakkında konuşurken ara sıra kitap değiş dokuşu yapmaya karar verdik ben de o sırada kütüphanesinden bir kitabı çok beğendim utana sıkıla zar zor ödünç almak istediğimi söyleyebildim sonrasında en yakın zamanda kendisinin de benim kitaplarımdan beğenip alması için evime davet ettim. Ertesi gün beni aradı ve kitaplarımın hepsini istediğini okuyup vereceğini ama zamanı olmadığı için bana gelemeyeceğini iş yerime getirmemi yol üstü alacağını söyledi. Kitaplarım arasında okumadığım çok kitap var ve kitapsız da kalmamak için bir kısmını verebileceğimi söyleyince çabuk okuyup ulaştırırım sana vs. söyledi. Ben de aralarında bir tanesini kendime bırakıp onun kitabıyla birlikte kitapları kendisine ulaştırdım. 10 gün sonra elimdeki kitap bitince kendisini aradım bir iki tane bana ulaştırmasını söyledim bir tane gönderdi sayfa araları hep kıvrılmış ayraç kullanılmamış, kağıtlar yıpranmış.

Ben okuduğum kitapları sürekli sevdiğim arkadaşlarımla paylaştığım için kitap kıvırmaktan vs. nefret ederim arkadaşımın kitabını kıvırmayı bırakın ayraç bile kullanmadan kaldığım sayfa sayısını telefonuma not ederek okudum. Ve şimdi kitaplarımın neredeyse tamamı arkadaşımda ve diğer kitapların da bu şekli alacağı aşikar ve her şeyden önce konu kitaptan çok arkadaşımın rahatlığı, kendisine hayır diyemeyeceğimden emin olması, emanetlere karşı özensizliği, değersizliği... Arkadaşımla kibar bir dille konuşmalı mıyım yoksa çok mu abartıyorum dersiniz?
Kitaplarınızın hepsini mi istemiş, daha görür görmez? Ne süpersonik hızda olanlar var arkadaş.
Arkadaşınıza verdiğiniz kitapların hepsini kazasız belasız şekilde almaya bakın ve mümkünse elindeki eşyalarınıza bir zahmet daha özenli davransın. Ama kitaplarınızı onunla bundan sonra bir daha paylaşmayın. Zira arkadaşınızı tanımadığım hâlde ona güvenemedim. Artı, onunla olan arkadaşlığımı da askıya alırım yerinizde olsam. "Bir kitap yüzünden güvenmemek olur mu?" demeyin, eşyaları hor kullanan insanlar bana konuşmadan çok şey anlatırlar...

lilybeth

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2020
1.160
1.905
34
Kaç tane kitabım arkadaslarımda sayısını bilmiyorum getiren çok azdır ben vermiyorum o yüzden artık
Hele de hepsini asla vermem
Zaten bir sürü kitap almak arkadaştan saçma
Çok mu okuyormuş sanki
1 tane alırsın yani zaten her hafta kitap bitiren kaç kişi var bu ülkede?
Benim kitaplarım edebi yönden önemli eserler zaten kütüphanemde saçma sapan diz üstü edebiyatı kitaplar yok
O yüzden vermem artık
Zaten isteyen de yok benden
Çoğu klasik edebiyat yada felsefe kitapları :))