Bilgisayar oyunu bağımlılarına klinik

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.661
Emoji Skoru
17
Yaş
45
Hollanda’da açılan yeni bir klinik, kendini bilgisayar oyunlarına fazla kaptıranlara bu bağımlılıktan kurtulmaları için yardım ediyor.

LONDRA - Avrupa’da türünün ilk örneği olan klinik, çeşitli alanlarda bağımlılıkla mücadele hizmetleri veren Smith and Jones danışma şirketi tarafından kuruldu. Kliniğe gelen bilgisayar oyunu hastalarına sekiz haftaya kadar çıkan özel tedavi programları uygulanıyor.

Hollandalı uzmanlar, bilgisayar oyunlarının çoğunluğu çocuk olan tutkunlarından yüzde 20’sinin bağımlılık geliştirdiğini tahmin ediyor. Kumar bağımlılarıyla benzer semptomlar gösteren saplantılı bilgisayar oyuncuları sağlıklarını, ilişkilerini, eğitim ve kariyerlerini riske sokabiliyor.

Yeni klinikte tedavi gören 21 yaşındaki Tim, “Neredeyse tamamen odamda yaşıyordum. Etrafımda dört ayrı televizyon ekranı vardı. X-Box 360, PlayStation 2, X-Box 1, Game Cube ve bir de dizüstü bilgisayarla günde 17 saat oyun oynuyordum. Sanal arkadaşlarım haricinde sosyal hayatım yoktu” diyor
İnternet ortamında birden fazla kişiyle oyun oynayanlar, şayet yarısında kalkıp giderlerse, oyun arkadaşlarından ayrılmış olmanın suçluluk duygusuna katlanamadıklarını söylüyorlar.

Geçen yıl Güney Kore’de bir adam 50 saat kalkmadan bilgisayar oyunu oynadıktan sonra düşerek bayılmış ve kurtarılamamıştı.

Bağımlılar bilgisayar başına geçince başka herşeyi unuttuklarını ve dünyanın geri kalanının önemsizleştiğini belirtiyor.

Amsterdam’daki klinikte bulundukları müddetçe bilgisayar oyunlarına yaklaştırılmayan bağımlılar grup terapiye giriyor, psikolog ya da psikiyatristlerle özel seanslardan faydalanıyor.
 
Yukarı Alt