Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Bilgisayarınız Ne Kadar Güvenilir?

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Elif tarafından 14 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  14 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.907
  Beğeni:
  18.540
  Ödül Puanları:
  488
  Sabit diskler, kullanıcının arşivlemek istediği bilgi ve programları saklamak için kullanılır. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Soğukpınar, sabit disklerde bilgilerin, bölüm, klasör, dosya hiyerarşisi şeklinde saklanıldığını ve saklanan dosyaların adlarının ve diğer özelliklerinin sabit diskin belirli bir yerinde, dosyaların içeriğinin ise diskin üzerinde boş olan yerlere kaydedilerek saklandığını bildirdi.
  Formatlamak veya silmek yeterli değil
  Yrd. Doç. Dr. Soğukpınar bilgisayar sahiplerini, "Diskin üzerindeki bir dosya silindiği zaman, dosya adları ve özelliklerinin olduğu kısımdan silindi işareti koyulur. Fakat bu kısımlar, üzerine yeni bilgi kaydedilmediği sürece eski bilgileri muhafaza ederler. Başka bir deyişle eski bilgiler silinmezler ve unformat ya da geri alma uygulamasıyla tekrar kullanılabilir duruma getirilebilirler. Bu durumda, eğer ikinci el bilgisayar alım satımı söz konusu ve disk üzerindeki bilgilerin başkalarının eline geçmesi istenmiyor ise diski formatlamak ya da dosyaları silmek yeterli olmaz. Dolayısıyla eğer sabit diski alan kişi teknik bilgisi yeterli ise silindiği düşünülen bilgileri geri alabilir. Bu yönüne dikkat edilmelidir" diye uyardı.
  Kredi kartı ve banka bilgilerinize dikkat
  Yrd. Doç. Dr. Soğukpınar, "Eğer kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizin tamamı sabit diske kaydedilmiş ise bu kullanılarak banka hesaplarınızla oynanabilir. Kendi özel, gizli bilgileriniz sizin ve başkaları için çok değerli ise bunların da deşifre olması olasıdır" diye vurguladı. Bilgisayar kullanıcılarının sabit disklerinde depolanan bilgileri tamamen ortadan kaldırmak ya da kullanılamaz duruma getirmek için başlıca üç yola başvurabileceklerini bildiren Yrd. Doç. Dr.Soğukpınar, en güvenilir yöntemin bilgilerin bulunduğu diskin tüm yüzeyine işe yaramayan, rastgele veriler yazmak ve bu suretle korunmak istenen bilgileri yok etmek olduğunu anlattı.
  Tamire nasıl göndermeli?
  Soğukpınar, söz konusu işleme wiping adı verildiğini ve bilgisayar kullanıcılarının, ban.sourceforge.net, www.heidi.ie/eraser, micro2000.com/eraserdisk, www.cyberscrub.com/products adreslerinde, wiping işlemi için örnek programlar bulabileceklerini kaydetti. Disk üzerindeki manyetizmanın, elektromanyetik alan uygulanarak değiştirilmesiyle de bilgilerin okunamayacak hale getirilebileceğini, ancak bu yöntemin çok güvenli olmadığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Soğukpınar, diski kullanılamayacak şekilde imha etmenin de ayrıca bir yöntem olduğunu dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Soğukpınar, "Eğer bilgisayarınızı tamire gönderecekseniz, ya sabit diskinizi söküp öyle göndermelisiniz ya da önemli bilgilerinizin yedeğini alıp disk temizleme işlemi yaptıktan sonra tamire göndermelisiniz. Bilgisayarınızı ikinci el pazarda satmak istiyorsanız, yine sabit diskinizi disk temizleme araçları ile temizledikten sonra satışa çıkartmalısınız" diye konuştu.