Bilgisayarinizin Bakimi

Exorcist

Pantolonlu Bulut
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
804
Emoji Skoru
7
Sebepsiz yere yavaşlayan bilgisayarlarınız için artık bakım yapma vakti gelmiş demektir.Bilgisayarınızın periyodik bakımını,aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak tamamlayabilirsiniz:

1-Kullanılmayan programların makinenizden kaldırılması.
2-Gereksiz dosyaların silinmesi
3-Sabit diskinizde oluşan hataların tamir edilmesi Bakım Sihirbazı ile bakım yapmak.

Kullanılmayan Programların Makinenizden Silinmesi

Bilgisayarınızın yavaşlamasının önemli sebeplerinden biri kullanmadığınız ya da yükleyip unuttuğunuz programların sistemde boşuna yer kaplamasıdır.Bu programları kaldırmanız hem sabit diskinizde yer açacak hem de yavaşlama azalacaktır. Kullanmadığınız programları manuel olarak “SİL” komutuyla silerseniz,makinenizde geri dönüşü zor hatalara yol açabileceği gibi en iyi ihtimalle programın parçaları sisteminizde kalacak ve yavaşlama eskisi gibi devam edecektir.Makinenizden programları silmek için Denetim Masasındaki “PROGRAM EKLE/KALDIR” menüsünü kullanmalısınız.”PROGRAM EKLE / KALDIR” sekmesini çift tıklayarak ekranda görülen yönergeleri uygularsanız büyük bir ihtimalle program sisteminizden başarıyla kaldırılacaktır. Windows bir uyarı mesajı ile silinmesini istediğiniz dosyanın başka programlar tarafından kullanıldığını bildirirse,o dosyayı silmemeniz yararınıza olacaktır.

Gereksiz Dosyaların Silinmesi

Bilgisayarınızı kullanırken,gün geçtikçe sizin kontrolünüz dışında birçok gereksiz dosya bilgisayarınıza kaydedilir.Özellikle Internet'e bağlanan kullanıcıların sabit disk'i bu dosyaları fazlasıyla barındırır.Bu dosyalar genelde Temporary Internet Files klasöründe tutulur ve Internet'te bağlandığınız siteye tekrar girmek istediğinizde bunu hızlandırmaya yarar. Bu dosyaları silmek için Explorer'ı başlatın.Sırasıyla Araçlar>Internet Seçenekleri sekmelerini tıklayın.Karşınıza yukarıdaki pencere çıkacaktır. Geçici Internet Dosyaları bölümündeki Dosyaları Sil'i tıklayın.Tüm Çevrimdışı İçeriği Sil bölümünü de (eğer varsa) işaretledikten sonra onaylayın.Sonra Geçmiş bölümündeki Geçmişi Sil'i de tıklayın. Ekrandaki soruyu onaylayın. Bu gereksiz dosyaların tümünden kurtulmuş olacaksınız.

Sabit Diskinizdeki Hataların Tamir Edilmesi

Zaman ilerledikçe ve siz bilgisayarınızı kullandıkça,sürekli hareketli bir fiziksel ünite olan sabit disk'iniz de yavaş yavaş aşınmaya ve hatalar ortaya çıkarmaya başlayacaktır. Bu hatalar Windows'un ScanDisk komutu ile kolaylıkla bilgisayar tarafından tamir edilebilir.ScanDisk'i çalıştırmak için; Başlat>Programlar>Donaltılar>Sistem Araçları> Scandisk üzerine gelip tıklamanız yeterli.Ekrana gelen bölümde “HATALARI OTOMATİK OLARAK DÜZELT” kutucuğunu doldurduktan sonra ‘Başlat' düğmesini tıklayın.Windows tüm işlemleri otomatik olarak yapacak ve bittiğinde size bilgi verecektir.

Bakım Sihirbazı

Eğer bu işlemler sizin için karışık ise yahut tüm bu işlemleri Windows'un otomatik olarak yapmasını isterseniz,Bakım Sihirbazını kullanarak sonuca ulaşabilirsiniz. Başlat>Programlar>Donaltılar>Sistem Araçları>Bakım Sihirbazı yönergesini izleyerek Bakım Sihirbazını çalıştırabilirsiniz.Ekrana gelen onay ekranında “Bilgisayarımın Başarımını Şimdi Yürüt” seçeneğini işaretleyin ve onaylayın. Bakım sihirbazı tüm işlemleri otomatik yapacaktır.

Dikkat : Bakım sihirbazını çalıştırmadan önce çalışan bütün programlarınızı kapatmanız gereklidir.Bunu yapmak için CTRL-ALT-DELETE tuşlarına aynı anda bir kez basın.'Programı Kapat' menü'sünden Explorer hariç diğer tüm programları teker teker kapatın.Sonra Bakım Sihirbazını çalıştırabilirsiniz.Bakım Sihirbazı yaklaşık olarak 4-5 saat içinde bilgisayarınızın ihtiyacı olan tüm bakımı yapacaktır.Bu süre içinde bilgisayarınızı hiçbir şekilde kullanmayın ve herhangi başka bir programı çalıştırmayın. Uzantısı .sys olan ya da Windows klasörü içindeki hiçbir dosyayı silmeyin.Bu sisteminizin tamir edilemeyecek şekilde çökmesine yol açabilir. Tüm bu işlemleri 15 günde bir periyodik olarak yapmanız, bilgisayarınızın hızını ve çalışma düzenini önemli ölçüde pozitif olarak etkileyecektir.
 

tuluat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Aralık 2006
Mesajlar
202
Emoji Skoru
0
Jandarc teşekkürler... İzninle bende bir ek yapmak istedim.

DİSK BİRLEŞTİRME (Parçalara ayrılmış dosya ve klasörlerin bulunup birleştirilmesi)
 
Yukarı Alt