Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Bir Annenin Kizina Nasihatlari

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve BarbunyaPilaki tarafından 26 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  26 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 1. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  826
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  :cool2: Bir Annenin Kızına Nasihatları

  Kızım.

  Akrabalarından, dost veya arkadaşlarından her kim olursa olsun, ona karşı kocanı övme. Sakın onu şikayet de etme. Aile içinde kalması gereken mahrem veya bildik şeyler de olsa anlatma.

  Derler ki, “Söyleme sırrını dostuna, dostunun da dostu vardır o da gider söyler dostuna.” Bir ağızdan çıkan söz, sır olmaktan çıkar. Sırrın ucunu ele veren arkasını getiremez. İlla biriyle paylaşman gerekiyorsa bir günlük tut. Mümkünse onlarında bu tür sana anlatacaklarına fırsat verme. Bu tür söylenen veya anlatılanlar fitneye, dedikodulara ve ailelerin yıkılmasına fırsat ve zemin hazırlar. Her ne kadar sıkılır veya daralsan dahi; anne ve babana bile anlatma. Çözemediklerini akıllı ve kendinden emin olduklarınla istişare ederek çözmeye çalış.

  Aile hayatının karşılıklı sevgi, saygı ve merhametle yürütülmesi temel ilkedir. Dinimiz aile reisliği vazifesini erkeğe vermiştir. Erkek ise; fizik gücüne, kuvvetine sahip, cesur ve mücadelecidir. Fizyolojik bakımdan daha zayıf olan kadınları kavvâm; gözetip kollayıcıdırlar. Ailenin dış düşmanlardan korunması, geçim ve ekonomik giderlerin temini öncelikli olarak erkeğe ait olduğundan mallarından bol bol harcamaktadırlar. Kadının; erkekte bulunmayan anneliğin verdiği yüce bir görev olan çocuğun doğumu ve bakımı ile öncelikli olarak; çocukların terbiye edilerek yetiştirilmesi, yuvada huzur ve sükûnun temininde duygusal gayret, aileye içten bağlılık gibi daha birçok üstünlükleri bulunmaktadır.

  Eşinin eve geleceği saati iyi belle. Mümkün mertebe onu kapıda karşılamaya çalış. Kapıda karşılaman onu; ziyadesiyle memnun edecektir. Adamı sakın kapıda bekletme. İçeri girere girmez elindeki eşyaları al. Velev ki; sıkıntı ve moralsiz olsan bile; yumuşak ve tatlı konuş. Söylemen gerekenleri kocana söyle. Anlayamadıklarını ve meselelerini konuşma yoluyla hallet. Konuşma mesellerin yüzde doksan dokuzunu çözer. Konuşurken onun konuşmalarını kesme. Bazı konularda farklı düşünüyor olabilirsiniz. Farklı bile düşünseniz uzlaşmayı tercih et. İçinden seni seviyorum demekle olmaz. Sevgini ona mutlaka o istediği için değil, kendi tarzınla ona hissettir. Zaman zaman onun penceresinden bakmayı dene. Sizin olmayan hayatlara dalıp hayatınızı karartma. Bakış tarzın en kötü gününde bile olumlu olsun. Göz yaşlarını asla silah olarak kullanama, bu kadının zayıflığını gösterir. Bilirsin ki, evlilikte dürüstlük esastır. Zaman zaman espri yap; iyi bir espri zor günlerinizi kolay atlatmanızı sağlar. İlişkinizi kuvvetlendirmek için elinden geleni en iyi şekilde yap. Evini temiz tut. Çocuklarının yeme içmeleri, sağlıklarıyla dersleriyle yekinen alakalan.

  Görevlerini bil ve yaptıklarından dolayı asla şikayet etme. Eşinin gelen eş dost ve akrabalarına güler yüz, tatlı dille hüsnü muamelelerde ve izzeti ikramlarda bulun. Eşin eve geldiğinde sakın üstün pis ve pas içinde yani çamaşır ve bulaşık kokusu olmasın. Evin içindeyken mümkün mertebe mutfakta ve banyoda, bulaşık, çamaşır gibi şeylerle oyalanma. Yapacaklarını ya onun gelmesinden önce yada mümkünü olanları tehir et. Daima yanında olmaya çalış. Hal ve hatırını sor. Onun anlattıklarını dinliyormuş gibi yapma. Onu canı gönülden dinle. Onun derdiyle dertlen, sevincine ortak ol. Sevdiklerini sev, değer verdiklerine değer ver.

  Eve getirdiklerini yerinde değerlendir, çöpe atma. Ondan izinsiz oraya buraya dağıtma. Neyi sevip, neyi sevmediğini bil. Bilmiyorsan uygun şekilde sorarak öğren. Sevdiklerini yap, sevmediklerinden kaçınmaya çalış. Canı neyi çekiyorsa, onları getirip ikram et. Bazen elma armut gibi meyveleri dilimleyip bizzat ağzına koy. Çocuklarının yanında onları ona şikayet etme.

  Özürlü olmadığın sürece yatarken de abdest al. Okuyacağın şeyleri biliyorsun, bilmediklerin varsa en kısa zamanda öğren. Okuyarak eksik olduğun yönlerini tamamla. Onun sıkıntılı günlerinde sözle, tatlıkla yardımcı ol. Böylesi anlarda zaruri olmayan isteklerini ertele. Yatağı yatacağı zamana doğru hazır et. Yatınca da lambayı hemen söndür. Eşinin yatakta beklemesi onu huzursuz eder. İkide bir hastayım deme. Halinden şikayetçi olma. Sürekli canlı ve dinamik ol. Sabahleyin mutlaka ondan önce kalk.. Namazdan sonra yatmayın. Onu da yatırma. Buna alışın. Özürlü bile olsan abdest al. Özürlü değilsen kuşluk namazını sakın ihmal etme. Her namazın arkında yaptığın dualarına mutlaka kocanı da ekle.

  Eşine kahvaltısını erken hazırla. Onun yemesi için sende iştahla ye. Ve yine tatlı sözlerle onu görevine yolla. Eşinin bütün istek ve arzularını ima etmesine gerek kalmadan yerine getir. Onu çok sevip saydığını söyle ve hem uygula. Her fırsatta süslenip öyle çık karşısına. Cuma, bayram, mübarek geceler ve evlilik yıl dönümlerinizde mutlaka özel bir hazırlık yap. Her şeyinle adamın gözünü de gönlünü de doldur.
   
 2. 28 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 3. ecitah

  ecitah Ziyaretçi

  Leydim o kadar güzel bir yazı ki her anne okumalı hatta burdaki genç kızlarımızda okumalı ve bunları uygulamalı bence. harikasın canım teşekkürler bu yazıyı umarım benim kızım da okur bir kısmını her zaman söylemişimdir ona ama hepsini değil henüz evli değil çünkü burdan okursa bunları zaten uygular.
   
 4. 28 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 5. VENUS_

  VENUS_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  462
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  :rolleyes2: hepsi çok güzel nasihatler... ama gel gör ki.. uygulamak sabır ister... hele bi de iyi niyet ve sabrın suistimal edildiğindeeee
   
 6. 28 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 7. onetimes

  onetimes Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  773
  Beğeni:
  16
  Ödül Puanları:
  108
  venus e katılıyorum sabır isteer. bazen sen elinden geleni yapsanda malesef hayat farklı yöne sürükliyebiliyor karşındaki kişinin beklentileri farklı olabiliyor. yazıdakini genele vurunca yaptıklarımda var yapamadıklarımda..
   
 8. 1 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 9. desirebel

  desirebel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Çok güzel bir yazı. Ama sadece sabır değil hayat şartlarınında değişmesi gerekli. Ben eşimden önce işe gidiyorum eve de bazen iş nedeniyle geç geliyorum yani bin parçaya bölünüyorum. Onun için bunları uygulamak kolay değil
   
 10. 1 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 11. melisanur

  melisanur Ziyaretçi

  benim annemde bun ları söyler bana melek annem:razz:
   
 12. 1 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 13. besa

  besa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  236
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  leydicim çok güzel bir nasihat bende annemden bunları öğrendim ,bütün kızlar okusun bence ,bunları yapmassak ne saygı kalır ne sevgi nede huzur,allah kimsenin huzurunu bozmasın
   
 14. 8 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 15. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  826
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  amin besa cığım allah kimsenin huzurunu bozmasın
  ilginiz için teşekkürler arkadaşlar
   
 16. 9 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 17. mavilim

  mavilim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  19
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Leydi ciğim kusura bakmada bu kadarına da pes dedim .
  Canım evlilik karşılıklı bir müesesedir. Tabiki eşlerimizi sevmeliyiz, saymalıyız.
  Ama her şey karşılıklı olursa güzel.
  Ben 9 yıllık evliyim eşim beni kolay kolay bu güne kadar üzmedi.Her konuda bana destekçi. Fakat bu ülkede eşlerinden sabah,akşam dayak yiyen, horlanan
  söz hakkı olmayan kısacası kadın oldukları için hiç bir hakkı olmayan kadınlarımızda var. Onlar hiç bir zaman kadınlığını yaşamazken bunları yapmaları acaba mümkün mü ?
  Biraz da bu yönden düşünsek güzel olmaz mı ?
   
 18. 10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 19. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  826
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  tabiki her şey karşılıklı dır mavilim zaten bu yazıda yazılan nasihatleri iki tarafta uygularsa başarılı olur ama ilk adımı kadın atarsa zaten erkekte bunu fark eder bu yazıda yazılanları kadın uygularsa erkeğide kadını seviyorsa kadının erkeğinin gözünde bir kat daha değeri artar
  Tabi bu benim fikrim aksini de düşünenler olabilir bir şey diyemem her kesin kendi fikridir saygı duyarım
  Şunu da bilmeni isterim elimde olmayan sebeplerle ben de burda yazanların hepsini uygulayamıyorum ama elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum