Bir çuvalı bir şehri ısıtıyor

Lereenim

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
17 Ağustos 2006
Mesajlar
4.506
Emoji Skoru
906
Bir çuvalı bir şehri ısıtıyor
Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Muammer Kaya, dünyada ikinci büyük “toryum” yatağının Türkiye’de bulunduğuna dikkat çekerek “Bir çuval toryum ile tüm bir şehri ısıtmak mümkündür” dedi.
Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Muammer Kaya, “bir çuvalı ile bir şehri ısıtabilecek” “toryum” madenine dikkat çekti.

Prof. Kaya, ANKA’ya yaptığı açıklamada dünyanın ikinci büyük toryum yatağının Sivrihisar’da bulunduğunu belirtirken yakıt çevrim sorunu nedeniyle, bugün için toryumlu çalışan ticari ölçekli santraller bulunmadığını, prototiplerinin ABD, İngiltere, Almanya, Hindistan ve Japonya’da bulunduğuna dikkat çekti.

Prof. Kaya, “21’nci yüzyılın en stratejik hammaddelerinden biri olan toryum konsantre bir yakıttır. Bir çuval kömür ile bir ev ısıtılabilirken, bir çuval toryum ile tüm bir şehri ısıtmak mümkündür” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Engin Arık’ın hesaplamasına göre 1 ton toryumun 1 milyon ton petrole eşdeğer olduğuna dikkat çeken Prof. Kaya, Ankara Gazi Üniversitesi’nden Prof. Salih Sultansoy’un hesaplamasına göre ise Türkiye’nin Eskişehir’de sahip olduğu toryumun trilyonlarca dolar petrole eş değer olduğunu vurguladı.

Prof. Kaya, toryumun Türkiye’nin enerji sorununu çözebileceğini ve 100 yıl Türkiye’nin enerjisini üretebileceğini belirtti.
 

BarbunyaPilaki

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
826
Emoji Skoru
7
Çok faydalı iyi bir şey bu lerenim ama biz şehirlere park yaptırmaktan, gereksiz binalar yaptırmaktan toryum için santrallere ne para nede vakit bulabiliyoruz
 

ipekk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Aralık 2006
Mesajlar
10
Emoji Skoru
0
ya bak ben diyomda inanmıyolar memleketim diye demiyom valla taşı toprağı altın bak toryum bulmuşlar birde santral kurdukmuydu tamamdır.eskişehir ısınır valla ya hindistanda bilem varmış bu santral eskişehirde niye kurmadılar ki :uhm: :uhm: :uhm:
 

iyivakit

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Ağustos 2006
Mesajlar
159
Emoji Skoru
1
iyi de bunu değerlendirebilmek önemli olan.Yanılıyomuyum.Tutup bunuda yabancılara kaptıralımda oturalım popomuzun üstüne herzamanki gibi.
 

benbeyaz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Kasım 2006
Mesajlar
237
Emoji Skoru
1
Sana katılıyorum iyivakit.Biz herşeyimizi yabancılara vermeye bayılan bir milletiz.Sahip çıkmasını ve kullanmasını bilmiyoruz.Biz ülkemizi tanımıyoruz.Ne diyeyim başka.
 

Aysecik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Kasım 2006
Mesajlar
1.130
Emoji Skoru
4
Arkadaslar haklisiniz elimizdeki degerelri kullanamiyoruz, degerlendirmeye gelince yok, baskalarina yariyor yazik
 
Yukarı Alt