Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Bir erkeğin annesi olmak...

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Mune tarafından 28 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 1. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  37.648
  Beğeni:
  96.675
  Ödül Puanları:
  663
  Çocuk yetiştirmek başlı başına büyük bir sorumluluk… O büyürken, tıpkı bir heykeltraşın hamuruyla oynaması gibi siz de çocuğunuzun hayatına şekil veren kişi konumunda oluyorsunuz. Hatta karakterinin oluşmasında da en büyük paya anne olarak siz sahipsiniz hiç kuşkusuz. Erkek ve kız çocuklarının hem biyolojik hem de ruhsal açıdan birbirlerinden oldukça farklı olması işinizi biraz daha zorlaştırıyor. Bu nedenle erkek çocuklarının neler hissettiğini ve onlara karşı nasıl davranılacağını bilmekte yarar var. Bu bilinmezlik içinde bocalamamak için onları daha iyi tanımalısınız. İşte size erkek çocukları hakkında işinize çok yarayacak ipuçları:

  Erkek çocukları, kızlara göre daha fazla enerjiye sahiptir
  Erkek çocukları kızlara göre %30 daha fazla kaslı bir yapıya sahiptir. Bu da erkek çocuklarının daha güçlü olduklarını ve daha fazla hareket etmeye ihtiyaç duyduklarını gösterir. Erkek çocuklarının sahip oldukları diğer hormonlar da hareket etme isteklerini artırmaktadır.

  Etrafı dağıtan ve herkese sataşan bir çocuk aslında karmaşayı bilinçli olarak yaratmaz. Bu onun doğasında vardır… Bu durumda size büyük görevler düşmektedir. Ona kendini kontrol etmeyi öğretmek, sıkıntı ve sinirlerini başka bir şeye yönelerek gidermeyi göstermelisiniz. Kısacası içindeki enerjiyi daha yararları şeylere harcamasını sağlamalısınız.

  Erkek ve kız çocuklarının beyni aynı şekilde gelişmez

  Yapılan birçok araştırmada erkek ve kız çocuklarının beyinlerinin doğumdan itibaren aynı şekilde gelişim göstermediği görülmüştür. Beyin, cinsiyete özgü farklıklar göstermektedir.

  Kızlarda her iki beyin yarımküresi erkeklere oranla daha fazla iletişim halindedir. Bunun sonucunda da kız çocukları daha çok analiz yapmaya ve soru sormaya eğilimlidirler.
  Erkek çocuklarında ise sağ beyin yarımküresi daha belirgin ve keskin kararlar alma özelliğine sahiptir. Psikologlar bunun, erkek çocuklarının matematik ve uzay problemlerinde daha başarılı oluşunu açıkladığı görüşünde.

  İki beyin yarımküresinde konuşmayı sağlayan alan, kız çocuklarında %30 oranında daha büyüktür. Bunun sonucunda da erkek çocukları genellikle daha geç konuşmaya başlarlar. Hatta daha az soru sorar ve konuşurlar. Bu nedenle erkek çocukları daha erken konuşmaya başlamak için teşvike gereksinim duyarlar. Bu noktada onunla devamlı konuşmanız, duygularını dile getirebilmesi için onu cesaretlendirmeniz gereklidir. Ona masallar anlatın ve onu dinlemek için zaman ayırın… İsteklerini elde etmek için güç kullanmak yerine dilini kullanması konusunda onu özendirin.
  Erkek çocukları dövüşmeyi sever.

  Erkek çocukları, doğaları gereği dövüşçü bir yapıya sahiptirler. Bu agresif davranış biçimi erkeklik hormonuyla yakından ilgilidir. Bu yüzden de erkek çocukları bir kavga sırasında hemen dövüşmeye eğilim gösterir ve saldırganlaşırlar. Onlara, bu güdülerini kontrol altında tutmayı öğretmek gerekir.

  Kız çocukları ise daha çok dilin gücüne güvenirler ve konuştukları takdirde olaya egemen olacaklarını düşünürler. Ancak erkek çocukları gibi dövüşen kız çocukları da yok değildir.

  Erkek çocukları, kızlara göre daha kırılgandır

  Erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha kırılgan olduğu, uzmanlarca ispatlanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalar, erkek çocuklarının kızlara göre daha sık hasta olduğunu göstermektedir. Bu fiziksel zayıflıklara ek olarak psikolojik zayıflıklar da söz konusudur çünkü psikoloğa giden erkek çocukların sayısı kızlara oranla daha fazladır. Bu nedenle onların da hassas olduğu kabul edilmeli ve onlara “küçük adam” muamelesi yapılmamalıdır. Küçük birer çocuk oldukları unutulmamalıdır.

  Ayrıca ağlayan bir kız çocuğunu nasıl kucağınıza alıp, ona sarılıyor ve öpüyorsanız erkek çocuğuna da aynı şekilde davranmalısınız. Erkek çocuklarına çok şefkat gösterip, yumuşak davranıldığı takdirde onların zayıf kişilikli biri olacakları düşünülür. Hatta bazı ebeveynler, oğullarıyla ufakken oynayıp, çok sevgi gösterirlerse onun korkak bir çocuk olmasından çekinirler. Psikologlar bunun yanlış bir düşünce ve inanış olduğunu, erkek çocukların da kız çocukları kadar sarılmaya, öpüşmeye ve sevgiye ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.

  Oğlunuzun maço olmasını engellemek için…

  Özellikle ataerkil toplumlarda erkek çocuklarına kızlardan daha farklı davranılır. Onların yeri ayrıdır her zaman. Tabii ki erkek ve kız çocuklarının birbirlerinden farklı oldukları yadsınamaz bir gerçek. Kız çocuklarının güzellikleri övülüp, ön plana getirilirken, erkek çocuklarına daha çok cesaret aşılanır.

  Ancak erkek çocuğunu cesarete ve güçlü olmaya teşvik etmek onu bir maço haline getirmek demek değildir. Bunların yanısıra oğlunuzun ev işlerinde yardım edip, kadınlara karşı saygı duymasını öğretmek de sizin görevinizdir. Özellikle bu konuda babaya büyük görevler düşer. Çünkü erkek çocuklar genellikle babalarını örnek alırlar. Baba eğer kadınlara karşı saygısını ve davranışlarını oğluna da aşılayabiliyorsa, sorumluluklarını yerine getiren bir çocuk yetiştiriyorsunuz demektir.

  Oğlunuzu tek başınıza büyütürken…

  Bir erkek çocuğunu tek başına büyütmek hiç kolay değildir. Ancak başarılmayacak bir şey olduğu da söylenemez. Örneğin; Bill Clinton ve Tom Cruise, babaları hiçbir zaman yanlarında olmadan, anneleriyle büyümüşlerdir. Güç gerektiren bu durum için size birkaç öneri;

  Oğlunuzdan “evin hakimi”ni yaratmayın! Oğlunuz bir çocuk ve size güvence sağlamak veya sizi teselli etmek onun görevi değil.

  Oğlunuz size ait değildir. Bir erkek çocuğa sahip olmak her anneyi mutlu eder ancak onu kısıtlayıcı davranışlardan kaçının.

  Ona, dayı, amca ve enişte gibi örnek alabileceği erkek modelleri gösterin. Ancak onu kimseye benzetmeyin.

  Onun dünyasına (arabalar, spor vs.) ilgi gösterin. Bu dünya her ne kadar size çok uzak olsa da oğlunuzla yakınlaşmanızı sağlayacaktır.

  Sınırlar koyun. Çocuğunuza bu gerekli! Psikologlar, çocuğunuza koyduğunuz kurallar yüzünden onun size günde birkaç kez kızıp, tepki göstermesini normal karşılamanızı ancak taviz vermemenizi söylüyor çünkü bu kurallar onun gelişimi açısından gerekli.

  Erkek çocuk ve babası

  Baba, erkek çocuğun hayatında son derece önemli bir role sahiptir. O, erkek çocuk için bir örnektir. Psikologlar, bir erkek çocuğunun babaya duyduğu gereksinmeyi şu şekilde açıklıyorlar;

  Erkek çocuk güreşmek gibi fiziksel iletişimlerden çok hoşlanır. Erkek çocuk, babasıyla macera yaşamaya bayılır. Bu sayede babasını güçlü görür ve kendisini onunla daha güvende hisseder.

  Erkek çocuk, babasıyla sohbet etmekten, hayata bakışını, yaşadıklarını ve yaptıklarını dinlemekten son derece keyif alır.


  alıntı.....
   
 2. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 3. ecitah

  ecitah Ziyaretçi

  :laugh: Hanımlar oğullarınızı güzel yetiştirin çünkü üç kızım var oğlum yok. kızlarımızı üzmesinler ilerde maço falan olmasınlar adam gibi adam olsunlar ona göre anneler sie diyorum unutmayın erkekleri de bizler yetiştiriyoruz:laugh:
  :munem sağol bitanem bu güzel b,ilgileri bizlere sunduğun için harikasın ya
   
 4. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 5. aylacet

  aylacet Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Erkek bir çocuğum var. Herşeye ve paylaşmamıza evet de duygusallık yönündende çok doğru erkekler daha duygusal oluyor...Oğlum olduğu için gurur duyuyorum...Ve onu çok seviyorum..
   
 6. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 7. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.575
  Beğeni:
  266
  Ödül Puanları:
  363
  Bir kız bir oğlan annesiyim. (Şanslıyım dimi:yes: )Şunu söyleyebilirim ki, her eve bir kız lazım. Öyle cilveli, öyle nazlı, öyle cazgır, öyle sevimli , öyle çıtkırıldım oluyorlar ki, çok sevdiriyorlar yahu kendilerini.:laugh: :laugh:
   
 8. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 9. Lara

  Lara Guru Üye

  Katılım:
  24 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  731
  Beğeni:
  51
  Ödül Puanları:
  308
  Benimde bir oğlum var ve elimden geldiğince doğru bir insan olarak yetiştirmeye çalışıyorum.Ecitah oğlum beş yaşında ama toz alır odasını ve oyuncaklarını kendisi toplar.Şuna kesinlikle inanıyorum:eşini mutlu ederse oğlumda mutlu olacaktır o yüzden bizde kızın yapacakları erkeğin yapacakları diye bi ayrım yok.Mutfakta yemek programı yapıyoruz oğlumla kamera varmış bizi çekiyormuş gibi.Bana bu yemek nasıl yapılır diyor anlatıyorum öğrensin.Bir iki sene sonra basit yemeklerde yapacak.Her türlü sorumluluğa katıyorum.
  Ama tabiki kız evlat gibi değil dozunda kan ter içinde kalana kadar boğuşuyoruzda onunla.
  Oğlumla her ortamda hakikaten gurur duyuyorum beni asla üzmüyor uyumlu,olgun, saygılı ONU ÇOK SEVİYORUMMMMMMMMMMM
   
 10. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 11. Krdi

  Krdi Guru Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.157
  Beğeni:
  15
  Ödül Puanları:
  348
  Benim de oğlum var. Şuna katılıyorum enerjileri oldukça fazla. Daha 7.5 aylık olmasına rağmen zaptedemiyorum. Sevgi konusuna gelince bence anne ve baba için çocuğun cinsiyeti olmamalı. İçlerinden nası bir sevgi göstermek geliyorsa göstermeliler. Bu sevgi gösterme biçimi anne çocuk, baba çocuk arasındaki ilişkiyi belirleyecektir ve bir ömür birbirlerine davranış şeklillerini oluşturacaktır.
   
 12. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 13. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  826
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  Ben şimdilik Bir Kizim Var Allah Bir Erkek Evlad Da Nasib Ederse
  Yazdiklarin Işime Yarayacak şimdiden Teşekkür Ederim.
   
 14. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 15. nunu

  nunu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  57
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.Benim de bir oğlum var bu vermiş olduğun bilgiler çok işime yarayacak.
   
 16. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 17. samyeli34

  samyeli34 Guru Pro Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.526
  Beğeni:
  417
  Ödül Puanları:
  353
  benımde 1 oglum var cok duygusal bana benı sevıyormusun der benımle oyun oynamak ıster ben uzuldugumde uzulmemı soyler canım yavrum sankı o anda buyumuşte kuculmuştur.allah cocuklarımıza hayırlı uzun ömurler versın.munecım bılgılerın ıcın teşekkur ederım canım ellerıne ve emegıne saglık
   
 18. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 19. adviye

  adviye Ziyaretçi

  benimde bir kız bir oglum var ve aralarında sadece14 ay var. kızım nekadar nazlı ve sesizse oğlumda onun tam tersi ele avuca sıgmaz zapdetmesi zor bir çocuk.oglum busene okula başlıycak.farklı karakterleriyle zaten ayrı muamele görmeleri gerekiyor bazan aralarında köprü olmaktan ve denge sağlamaya çalışmaktan çok yoruluyorum ..vermiş oldugun bilgiler banada ışık tutacak teşekkür ederim mune....
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.