bir türlü kurulamayan ev

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
Cebinde hiç para yoksa ne yapsın gerçekten nişanliniz?
Durumunu bilirken, nişanliniz cekimserken sizinde Aralık diye tarih belirtmeniz hata olmuş baştan.

Aileler yardım edebilir ama nişanliniz sürekli annesinden para isteyemez ki.

Onun da size karşı daha net olması gerekirdi.

Bu şartlarda nikahı ertelemek en doğrusu.

Yada sizin evinizde yaşamaya devam edip acil olan eşyaları değiştireceksiniz.
evet sanırım artık benim için dayanılmaz olan da bu: belirsizlik. yani beni üzmemek için aralık'a tamam dedi ama şu an aralık iin hiçbir hazırlığımız yok + olarak yine ben üzülüyorum
 

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
Demek ki kendi parasıyla düğün yapmak istiyor, ailesinden yardım almak istemiyor. Size anlayışlı olmak düşer.

bir yanının öyle olduğunu biliyorum ama kaynıvalidem oğlum isterse trilyoner olsun ben yine bunları yapıcam diyor. nişanlım 3 yıldır yok iş kurdu yok işten çıktı derken baya bir zorlandı ve ben gerektiğinde maddi olarak da destek oldum, yine olurum. ama durum çoğu zaman iyiye gitmiyor yani desem ki iş alacak bir projesi var bi yerden para da gelecek. o da olmuyor. bu hep böyle devam ederse ve yıllarca daha bekleyeceksek ikimiz de çok yıpranacağız
 

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
Şimdi yapalım edelim diyorsunuz, evlendikten sonra da adamın işleri aynı olursa gözünüze batmaya başlayacak, demedi demeyin.
İşleri iyi değilse neden maaşla çalışabileceği bir iş bakmıyor.

şu an kendi işinin dışında ara ara yardıma gittiği bi yer var ama adam parasını vermiyor, kendinin işi tüm vaktini alıyor bir de. iş yaptığı adamların başta hep çok büyük vaatleri oluyor, sonra boş çıkıyor. Türkiyede yeni bir alan aslında savunma sanayinde medikalde vs çok ilerisi açık ama nişanlımın bi türlü bişeye vakti yetmiyor nasılsa. yoruldum bundan... dediğiniz gibi belki ileride gözüme batacak böyle giderse. nefs bu çünkü,ne yapacağımı bilmiyorum. beklesek bekleriz ama durumun iyiye gideceğinin garantisi yok ki...
 

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
Ben nişanlınıza hak verdim. Nakit parası yoksa bu işler çok zor işler. Allah yardımcınız olsun. Sizden para almak istemiyordur belki. Bir de şöyle düşündüm birikiminizin tamamını düğün için harcayıp sonra pişman olursanız nolcak. Her şeyi en uygunundan yapıp sonra içinizde kalırsa. Yaşlar çok ileri değilse temmuzu bekleseniz daha iyi olmaz mı

Allah'tan umut kesilmez tabi ki dilediğine hiç ummadığı anda verir ama ben bu umutlarla zaten 3 senedir bekliyorum. temmuza kadar da beklerim ama durumunun düzeleceğine dair umudum çok az artık o nedenle hazır düğün vs masrafı da yapmayacakken bitsin bu iş istiyorum. şimdi ikimiz de ayrı ayrı mutfak masrafı, fatura ödüyoruz. ek olarak benim de maaşım var üstesinden geliriz diyordum ama burada yazılanları okudukça da kafam karıştı
 

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
Ev kurmak 30 bin tl demek o da en düşük bütçeli eşyalarla. Depozito, emlakçı parası, abonelikler, kira vs. bunlar çok ciddi miktarlar. Nikah da kıyafetti, hediyeydi, altındı, çekimdi, yemekti derken yine iyi bir bütçe ayırmalı. Bence siz biraz uçuyorsunuz şu anda. Adamın parası yokmuş kendine güvenmemesi çok normal. Belki de diyemiyor ama anlayışlı olmak lazım. Planınızı erteleyebilirsiniz. Bu sene herkesin evlenmek zorundaymış gibi hissetmesine anlam veremiyorum.

Benim arabam, birikmiş param var demişsiniz de yerinizde olsam bunu da ortaya sermezdim. Şartları sadece siz olgunlaştıramazsınız. İleride pişman olursunuz. Adam bu derde ortak girmeli sizle. Ortak bütçe ile yola çıkın. Şu şartlar altında bana evin yükü de tek size biner gibi duruyor.

haklısınız.. onun damatlığı hazır nişan zamanı almıştık ben de sade bir elbise düşünüyorum ben alırım yani onu. kaynanam altınlarımızı önceden almıştı. ev ve eşyalara da aileler yardım edecek. çekim vs öyle şeyleri en ucuzundan halledeceğim.

araba ve birikmiş para konusunda haklısınız. ona güvenmediğimden değil ama bu zamana kadar çoğu şeyde ben onun güvencesi oldum. artık o kadar yapmıyorum çünkü dediğiniz gibi tek taraflı olmuyor
 

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
Bende bir isyeri sahibi olarak nisanliniza hak verdim. Cünkü normal zamanda bile kazanilan para sizin olmuyor önce isyeri kirasi masraflari varsa elemanin ücreti ssk sı vs. derken kalan para sizin olmus oluyor. Pandemi sürecinde hersey ekstra riskli ve eminim o da şuanda her esnafin oldugu gibi önünü göremiyor ve bunun stresini yasiyordur. Sizde bu süreçte gel birde ev kirasi evlenme borcuna girelim diyorsunuz. Bence yazı bekleyin ve rahat rahat evinizi kurun. İliskiniz yıpranmasın.

temmuzda rahat rahat evlenmeyeceğiz ki işte mesele bu :KK70: nişanlımın durumu böyle devam edecek. KK üylerine göre bu durum 20 sene sürse ben de 20 sene beklemeliyim sanırım.
 

Delirella

2 meleğim de cennette... 😞
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2018
2.977
3.901
Ne yazk ki evlenelim birlikte savasalim olmiyor. Hele ki nisanliniz isyeri sahibi, az cok neyse sizin gibi ay sonu alacagi maas yok. Cebine 3 mi girer hic mi girmez muamma.

Nisanliniz da sizin gibi sabit geliri olsa, hayatinizi daha sade kurup birlikte gogus germeniz daha kolay olabilirdi.

Aralikta her seye ragmen aile destegi evlendiniz. Nisanlinizin isler duzelmedi,.ev sizin maasla donmeye calisiyor. Nisanlinizin erkek olaral eve katkisi olmayinca bunu hazmedemeyecek, gerilecek istemese de size yansitacak. Nisanlinizin bazi hareket ve istekleri size batacak, zaten dukkan kendini dondurmuyor bir de buna mi para harcadi veya ictigi sigarasina bile karisacaksiniz iliskinizdeki saygi ortami lastiklesecek, yipranacaksiniz. 2 gonul 1 okunca samankik seyran olmuyor, ekonomi sartlari ciftleri yipratiyor. Orneklerini ne yazik ki goruyoruz.

Araliktan vazgecin, nisanlinizin (sektoru ne bilmiyorum ama) islerini biraz daha yoluna koymasina musade edin. Sizin icin sorun olmayabilir ama eve ekmek getirememek kendisini derinden uzecektir.
 

Esra

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
11.902
22.870
35
Ben nişanlınızı haklı bulmadım, belirsizlikten nefret ederim çünkü. Parasının olmaması elbette kabul edilebilir bir şey, ama öyleyse Aralık’ta evlenelim demeyecekti. Aralık geldi çattı ha şimdi dur ha bekle demeyle olacak şey mi?
Güzelce kabul etseydi temmuzda evlenmeyi, herkes ona göre kendini ayarlardı.
 

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
Ben anlamıyorum bu tarz düşünceleri gerçekten adamın parası yoksa ne yapsın ? 2ay var daha diyorsun adamın zaten evi tutacak parası olsaydı bekar evinden çıkmazdı değilmi? Ayrıca evlenirken evet aileler yardım eder ama ikinizde çalışan insanlarmışsınız o ailerden oturduğunuz evin kirasını alırken utanmıcakmısınız şahsen ben utanırdım. Biz evlenirken 1kuruş para almadık ailemizden çok büyük paralarda kazanmıyorduk ama taksit taksit herşeyimizi ardık çok şükür 3yıl oldu daha evim şuan tamamlandı. Siz eşya bakıyoruö diyorsunuzda kusura bakmayın 1yıl önce nişanlanmışsınız evlenveğiniz belli eşya taksidine girebilirdiniz yada para biriktirmeye başlayabilirdiniz. Sürekli aileden yardım alıcaz diyorsunuz siz o evden çıktıktan sonra eşinizle beraber ayrı bir aile olucaksınız anne babalara güvenerek evlenirmez. Hiç biri olmuyorsa evlilik için zorlamayın aralık ayına. Adamın oarası yoksa yoktur ne ile tutacak o evide içini dolduracak. Bencillik yapıyorsunuz trip atıp konuşmamazlık yapmanıza hiç gerek yok kusura bakmayın.

yorum sahibi arkadaşım ne güzel herşeyi birlikte yapmışsınız maşallah size. ama herkesi kendinizle kıyaslamak gibi bir hayata düşmeyin. öyle izah edeyim. borca girelim taksit taksit öderiz diyorum, KABUL ETMİYOR :) oturduğumuz evin kirasını alacağımızı söylemedim, yapılacak yardım içinse bunu ailelerime GERİ ÖDEYECEĞİMİZİ birkaç sefer yazmıştım. küçük ev eşyası, ütü, süpürge vs, mutfak takımlarımı herşeyi kendim aldım koydum zaten. eşya taksidine girebilrdiniz demişsiniz. TEK BAŞIMA mı girseydim? nişanlımın bu adımları atmaya benim kadar niyeti ya da hevesi yok. risk almıyor. yakındığım nokta da bu. siz mükemmel yapmışsınız herşeyi diye herkesten aynı beklentide olmayın. bizim adetlerimizde aileler bu yardımları yaparlar eğer maddi durumları iyiyse
 

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
1.5 yıldır maddi sıkıntıda olan bir insan olarak diyorum ki çok yıpranırsın. Yapabileceğin en mantıklı şey beklemek. Evde bunalırsın, belirsizlik canını sıkar ama nişanlından soğumaktan yada evlendiğine pişman olmaktan iyidir.

Allah yardımcınız olsun öncelikle... benim artık ileriye yönelik bir umudum kalmadı açıkçası. altın dolar daha da fırlayacak, ekonominin iyileşeceğine de güvenmiyorum. o yüzden 6-7 ay sonra maddi olarak herşey daha da imkansızlaşacak gibi düşünüyorum. sanırım acele etmemin sebebi de bu
 

pofu

Astrolog Adayı
Kayıtlı Üye
18 Şubat 2010
14.462
18.412
Adamın dediği dogrı değil mi ? Ev tutsanız emlakcı para ister , ev sahibi depozito ister,evi boyatalım dersin ona da 1000 lira desek bir sürü masraf cıkar
Emlakçıya nerden baksan evin fiyatına göre %20 ödedk... evlat acısı gibi.. gerçekten çok doğru yazmışsınız, ev işi zor
 

Clarkkent

Bir kedi annesi...
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2017
2.077
4.214
25
Nişanlınız sanırım evi kendi tutmak istiyor. Ailesinden sadece evin eşyaları için destek alacak. Bence sizin bekar evinizde oturmayı teklif edin ya da yaza kadar en azından kira, depozito, abonelik parasını biriktirsin.
 

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
Adamin maddi acidan zorda olmasi onu psikolojik olarak yipratiyordur ama şu konuda hak veremedim
Bekar evini bulup size yerlesmis, aileler de yardim edelim demisler ama o sorumluluk almayi geçtim herseyi size yıkmış gibi geldi.
Bekar evine harcadigi masrafi yeni ev kurmaya ayirabilir, anneler de yardim edelim demisler. Elbette mecbur degiller ama kayınvalideniz de size destekken ve iki anne de gönüllüyken ne bu kaçış?
Bence de nikahi erteleyin. O biraz kendi ayaklari üzerinde durmayi öğrensin yoksa evliligi maddi manevi siz sirtlanacaksiniz izlenimi olustu ki bu da sizi zaman icinde tüketir, yorar. Sizde kalmasin, desteginiz de haddinden fazla olmasin.

nihayet konuyu benim açımdan da görebilen biri, teşekkür ederim. dediğiniz gibi maddi olarak çoğu şeyi ben üstlenmiş durumdayım zaten evlenince de böyle olacak. ama bunu tek taraflı yapmak bazen ağır geliyor. artık daha ayarında davranıyorum gerçi, özel sektörde hiçbir birikimi olmadan iş kurmayı o tercih etti ben yıllardır birinin yanında çalışıyorum ben de kendi işimi kursam çok daha rahat ederdim ama cesaret edemedim. şimdi o da bu cesaretinin sonuçlarına katlanmalı biraz
 

justchillin

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2019
126
103
Şu aralıkta iki ayağı bir papuca sokmaga gerek yok. Sizin zorunuzla illede evlenseniz bile maddiyat yüzünden en güzel zamanlarınız,birşey anlamadan geçip gidecek. Temmuza ne kaldı ki 1 sene bile yok. Hem nişanlınız toparlanır hemde hastalık hafifler. Karşınıza alıp erteleme fikrini konuşun zaten tavrından niyetini anlarsınız. Ama net olmaması can sıkıcı. Evlenmeği düşünecek kadar ilerlediği ilişkisinde eş adayıyla sıkıntısınıda net olarak paylaşması lazımdı. Son olarak hep ben hep ben diye diye elde avuçta olanı ortaya sermeyin derim.

evet belirsizlik çok can sıkıcı. dediğiniz gibi konuştum da kendisiyle bak ben temmuzu da beklerim ama herkese aralık dedik, eğer erteleyeceksek bari ben bileyim ben bile bişey bilmiyorum dedim. bana diyor ki aralığa daha 2 ay var ne çabuk pes ediyorsun, bana böyle mi destek oluyorsun vb. gerçekten artık nasıl davranacağımı, ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.