Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

bıraktımm tekrar başlamalımıyım fikir verin kızlar!!!!

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve xmoye_x tarafından 14 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 1. xmoye_x

  xmoye_x Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar ben yakşaşık 7 aydır folik asit kullanıodum bebek düşündüğümüz için ama hala bebek yok bende bu ay bıraktım folik asiti ama hala bebek istioruzz acaba kullanmalımıyım yoksa 7 ay boyunca içtiklerim bana yetermii yardımcı olurmusunuzz CADIARZU
   
 2. 14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 3. Cerennn

  Cerennn Berke'nin Annesi Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.244
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  şimdi şekerim bende 2 aydır içiyorum folik plus aldım bende. bizde bebek istiyoruz..ben internetten okumuştum. eğer folik içmeye başladıktan 3 ay sonra hamile kalmasanızda içmeye devam edin diye bir doktor yazmıştı. ama sen yinede istersen bir başka doktora daha sor.mesela bende aynı senin gibi olsam ne yaparım bilmiyorum.
   
 4. 14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 5. xmoye_x

  xmoye_x Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  anladım cnm inşallah en kısa zamanda kavusursun bebeğine a.s. peki sana bi yan etkisi oldumu folik asitin beni son zamanlarda rahatsız etmeye basladı da :sm_confused:
   
 6. 14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 7. Cerennn

  Cerennn Berke'nin Annesi Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.244
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ne gibi? ne şikayetlerin var?
   
 8. 14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 9. PRINCESS-in-LOVE

  PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.333
  Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  308
  bişey sormak istiyorum
  bu folik asit denen şeyi çok duydum ve devamlı banada tavsiye ediyrolar bende bebek istiyorum çünkü
  bunu doktor yazdığı içinmi kullniyorsunuz?
   
 10. 14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 11. Cerennn

  Cerennn Berke'nin Annesi Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.244
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  hayır bana doktor vermedi.ama hamile arkadaşlarım var.onlarda hamile kalmadan önce içmeye başladılar.bende o yüzden başladım.zaten internetten google ' a folik asit yazı yada gebelikle ilgili yerlere girin.bütün doktorlar mutlaka için diye yazıyor.hatta ben şimdi bulursam buraya ekleyelim arkadaşlar.bekleyin.
   
 12. 14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 13. Cerennn

  Cerennn Berke'nin Annesi Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.244
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Gebelikte folik asit kullanımı

  Gebeliğin ilk üç ayındaki maternal folik asit eksikliği fetal nöral tüp defektlerindeki (NTD) artmış riski beraberinde getirir. Bu yüzden çocuk doğurma çağındaki tüm anne adaylarına 400 mikrogram günlük folik asit almaları önerilir.

  Folik asit amino asit ve nükleik asit sentezinde gerekli bir ko-enzim olup büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu gebelik döneminde büyük önem taşır. Besinlerle alınan folik asit miktarı, ortalama 0,2 mg kadar olup bunun gebelikteki ihtiyacı karşılayamayacağı açıktır. Bu nedenle anne adayı olan her kadının 0,4 mg folik asit almasını sağlamak amacıyla üç strateji geliştirilmiştir.

  Bunlardan birincisi folat içeren besinlerin daha fazla tüketilmesini sağlamak; ki bu besinler çiğ lifli yeşil sebzeler, ıspanak şalgam, hardal bitkisi, turunçgiller, benekli mercimek, nohut ve alacalı bezelye gibi taneli besinler ile yer fıstığı, karaciğer ve böbrek gibi yiyeceklerdir. Bu besinlerin her servis poriyonu 100 mikrogram folik asit ihtiva etmektedir. Ancak besinlerin pişirilmesi esnasında yaklaşık %50-90 bir folat kaybı olabilmektedir. Bunun dışında mandıra ürünleri ve tahıllar da folik asit yönünden fakirdir.

  İkinci olarak folik asit ile güçlendirilmiş besinlerin tüketimi arttırılabilir. İlk olarak 1996 yılında FDA (Amerikan Besin ve İlaç Kullanımı Kurumu) tahılların folik asit ile güçlendirilmesini onayladı. 1998 yılında 100 gr un başına 140 mikrogram folat düşecek şekilde güçlendirilme uygulandı. Bu durumda ortalama bir Amerikalı günde ortalama 0,1 mg folat alabilecekti. Ancak eklenen bu miktar CDC (Amerikan Hastalık Kontrol Merkezleri)'nin önerdiği 100 gr elenmiş un başına 350 mikrogram folat dozunun altında kalmıştır ki bu dozdaki güçlendirme ile ortalama kişi başına günde ek olarak 0,25 mg bir folat desteği sağlanabilecektir. FDA tahıllarının güçlendirilmesinde seçtiği folat düzeyinin düşük olmasını aşırı folat alımının önlenmesi amacıyla açıklamıştır; çünkü aşırı folat alımı özellikle yaşlılarda vitamin B12 eksikliğini maskeleyebilmektedir. Özellikle gebelerde aşırı folik asit alımı vitamin B12 eksikliğine bağlı megaloblastik anemiyi düzeltmektedir. Eğer vitamin B12 eksikliği saptanmaz ve tedavi edilmezse fetusta geri dönüşümü olmayan nörolojik hasara denen olabilir. Bu yüzden özel durumlar dışında folik asit tüketimi 1mg/gün dozunu aşmamalıdır.

  Üçüncü strateji ise folik asitin multivitaminler içinde ya da tek başına tabletler şeklinde verilmesidir. Bu haliyle vitamin stabildir ve hemen emilir. Çoğu multivitamin tabletleri 0,3 ila 0,4 mg folat içerir ancak bu vitaminlerin içerisinde teratojen etki yaratacak yüksek dozdaki diğer vitaminleri (vitamin A gibi) olabileceğine dikkat edilmelidir. Bunun dışında yüksek folat dozları karaciğerde mikrozomal enzimleri indüklemek suretiyle antiepileptik (karbamazepin, valproik asit, fenitoin ve fenobarbital gibi) ilaçların etkinliğini azaltmaktadır. Bir yandan da antikonvülzan alan kadınlar folik asit eksikliği geliştirme açısından risk grubundadırlar. Antikonvülzanlar aynı zamanda 1-25 dihidroksikolekalsiferol oluşumunu azalttıklarından, bu ilaçları alan kadınların günde 1 mg folik asit desteğinin yanısıra D vitamini almaları önerilir.
  Smithels ve arkadaşları daha önce NTD ile etkilenmiş gebelik geçiren 550 kadın ile randomize olmayan bir çalışma yaparak kadınların bir kısmına günlük 0,36 mg folik asit içeren multivitamin vermiştir. Folik asit alan kadınlarda NTD oluşmasının anlamlı derecede azaldığı saptamıştır. Laurence ve arkadaşları NTD ile etkilenmiş gebelik geçiren 111 kadına 4 mg folik asit içeren bir multivitamin vererek çift kör randomize bir çalışma yürütmüşlerdir. Bu multivitamin konsepsiyondan en az bir ay önce ve birinci trimester boyunca verilmiştir. Multivitamin verilen grubun NTD insidansında %60 lık bir azalma saptanmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildir.(p=0,08) Daha ikna edici bir kanıt İngiliz Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından 1991 yılında yapılan bir çalışma ile ortaya konmuştur. Bu İngiltere ve Macaristan'da gerçekleştirilen çok merkezli randomize bir çalışmaydı. Önceki gebeliklerinde NTD ile etkilenmiş bebek doğuran toplam 1817 kadın 4 gruba randomize edilmiştir. Bunlar yalnız 4 mg folik asit, folik asitsiz bir multivitamin, 4mg folik asit multivitamin kombinasyonu ve plasebodur. Sonuçta folik asit kullanan kadınlarda NTD insidansında %70 lik bir azalma saptanmıştır. (p<0,001) Bu çalışma folik asitin prekonsepsiyon ve birinci trimester etkisini ortaya koymuştur. Bu çalışma sonunda CDC daha önce NTD ile etkilenmiş bebek doğuran kadınların konsepsiyondan 3 ay önce başlayarak ve gebeliğin ilk 3 ayında 4mg/gün dozunda folik asit desteğini önermiştir. Birçok gözlemsel çalışma düşük risk grubundaki gebe kadınların da folat desteğinden faydalandığını ortaya koymuştur. Czeizel ve arkadaşları daha önce NTD den etkilenmiş bebek doğurmayan 4753 kadını 2 gruba randomize etmiştir. Birinci gruba 0,8 mg folik asit içeren multivitamin ve ikinci gruba plasebo vermiştir. Vitamin konsepsiyondan en az bir ay önce başlayarak ilk trimester boyunca kullanılmıştır. Folik asit verilen grupta hiç NTD rastlanmazken plasebo alan grupta 6 adet NTD görülmüştür. (p=0,03) Bu çalışmadan ortaya çıkan kanıt günlük 0,4-0,8 mg folat desteğinin NTD'nin primer oluşumundaki koruyucu etkisini desteklemektedir. CDC tüm anne adayı tüm kadınların günlük 0,4 mg folik asit almasını önermektedir. Yeterli folat alımının hem embrionik nöral tüp kapanma öncesi ve süresince yani konsepsiyondan itibaren ilk 6 hafta içerisinde önemli olduğu görülmektedir. Toplumumuzda oluşan gebeliklerin çoğu planlanmamış olduğundan doğurganlık çağındaki tüm kadınların yeterli folat alımının sağlanması bir sağlık politikası haline getirilmelidir.

  Sonuç olarak;


  Daha önce NTD ile etkilenmiş bebek doğuran kadınlara bir sonraki gebeliklerinden en az 3 ay öncesinde başlamak ve gebeliğin ilk üç ayında kullanmak üzere 4mg/gün dozunda folik asit önerilmelidir.

  Doğurganlık çağındaki tüm anne adaylarına folik asit 0,4 mg/gün dozunda önerilmelidir.

  Antikonvülzan alan kadınların günlük folik asit alımı 1mg'a yükseltilmeli ve antikonvülzan düzeyleri dikkatle izlenmelidir.
  Folik asit aşırı alımının meydana getireceği indirekt teratojen etkiler göz önünde tutularak gebelerde günlük alım 1mg'ı aşmamalıdır.

  Loğusalık döneminde süt veren annelere ilk 6 ay 280 mikrogram ve daha sonra 260 mikrogram dozlarında günlük folik asit önerilmelidir.
   
 14. 14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 15. nuray_dyn

  nuray_dyn mucizem 2 yaşında Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  746
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşom ben daha önce 2 kez hamile kaldım ikisinide 4. aylarında kaybettim malesef.ama her iki hamileliğimde ve öncesindede folik asit kullandım.şimdi dr.1 yıl kadar hamile kalmak yok dedi(zaten benim de hiç cesaretim yok tekrar)ama folik asit kullanmaya devam ediyorum.yaklaşık 1 yıl oldu.hamile kalana kadarda içmeye devam edicem.öyle söylüyor dr.um.ara sıra 1 hafta ara veriyorum yinede kafama göre.bildiğim kadarıyla folik asit çok önemli bebeğin sağlıklı hücre gelişimi için.
   
 16. 14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 17. PRINCESS-in-LOVE

  PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.333
  Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  308
  peki ezbere bir ilacı kullanmak nekadar mantıklı?
  her vücut aynı tepkiyi vermeye bilir
  en kisa zamanda doktora gidicem zaten bu konuda bilgi alıcam ama araştırmalar yapiyorum şimdilik
  bide internete yazılan herşeyede inanmak gelmiyor içimden
   
 18. 14 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : xmoye_x
 19. PRINCESS-in-LOVE

  PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.333
  Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  308

  tşk ederim canım a.s.