Bitkilerle mucize formuller

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
SUNA DUMANKAYA

Egzamaya şap tozu çatlaklara havuç yağı
İnsanı insan yapan sevgi ve saygıdır. Bu güzel duygular, büyümenizi, gelişmenizi ve olgunlaşmanızı olumlu yönde etkiler. Hepimizin sevmeye ve sevilmeye ihtiyacı vardır. Birbirimizi motive etmeli ve övgü dolu güzel sözler söylemeliyiz. Gereksiz şeyler için birbirimizi kınamamalıyız. Sürtüşme durumlarında ortak nokta bulmalı çözüm üretmeliyiz.

Göz altlarına bakım!
Göz altlarım çok kırıştı ne yapmalıyım?
Buğday özü ve susam yağını karıştırıp her akşam göz altınıza sürün. Ayrıca bir miktar yaş mayaya, birer çay kaşığı süt ve bal karıştırıp sorunlu bölgelere sürüp 15 dakika bekletin. Bu karışımı haftada iki gün uygulamanız yeterlidir.

Cildiniz çok hassas!
Ağdadan sonra bacaklarımda çatlaklar ve morarmalar oluşuyor. Ne yapmalıyım?

Oldukça hassas bir cildiniz var. Regl döneminizde ağda yaptırmayın. Bacaklarınıza tatlı badem yağı sürüp masajla yedirin. Ardından talk pudrası uygulayın.

Düzelmesi zordur!
Cildimde hamilelik döneminden kalma çatlaklar var. Ne yapmamı önerirsiniz?
Daha çok karın bölgesinde oluşan ve 1.5 cm boylarındaki bu çatlaklar için önceden önlem alınması gerekiyor. Çünkü oluştuktan sonra düzelmeleri zordur. Eşit miktarda havuç yağı, fındık yağı, badem yağı ve limon suyunu karıştırıp her gün cildinize sürün.

Doktora görünmelisiniz!
Ayak parmaklarımda egzama var. Ne yapmalıyım?
En kısa zamanda dermatologa görünmenizde fayda var. Bu arada bir çorba kaşığı kına, bir tatlı kaşığı şap tozu ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın. Sorunlu bölgelere sürüp bir gece bekletin. Ertesi gün ayaklarınızı tuzlu ılık suda dinlendirin. Kuruladıktan sonra doktorunuzun önerdiği kremi kullanın.

Yumuşak dirsekler için

Cildim çok yağlı ve iri gözenekler var. Ne yapmalıyım?
2 tane çileği ezip içine yumurta akının yarısı ve iki damla zeytinyağı koyun. Cildinize sürüp, 20 dakika bekleyip durulayın. Dirseklerim sertleşiyor. Ne yapmalıyım? Eşit miktarda Hint yağı ve limon suyunu karıştırın. Her gün hafif masaj yaparak dirseklerinize sürün.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Siyah noktalara kil kuru saça karanfil

Ağaçlık yerlerde, deniz kenarında ve doğayla iç içe yürürken kendinizi iyi hissederseniz. Attığınız her adımda, dünyaya daha da sıkı bastığınızı fark ederseniz. Bol oksijenli ortamlarda nefes aldığınızı düşleyin. İçinizdeki rahatlamayı ve huzuru hissedin. Aldığınız her nefeste evreni içinizde keşfedin. Evrenle olan beraberliğiniz sizi güçlendirir...
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Cildim çok yağlı!
* 20 yaşındayım. Cildim çok yağlı...

Aşırı derecede siyah noktalarım var. Bana ne tavsiye edersiniz? Eşit miktarda pirinç unu, kil, süt ve el kremini karıştırın. Cildinize sürüp 5 dakika bekleyin. Ardından ovarak çıkarın. Ayrıca haftada bir gün, bir tatlı kaşığı beyaz kile her birinden 2 damla olmak üzere kayısı yağı, susam yağı, buğday özü yağı ve alabildiği kadar gül suyu karıştırın. Cildinizde 20 dakika bekletin.


Saçlarım çok kuru ve dökülüyor. Ne yapmalıyım?
Saçınızı güneşten, klorlu ve kireçli sudan korumalısınız. Boya ve perma gibi kimyasal işlemler yaptırmamalısınız. Bu arada eşit miktarda zeytinyağı, buğday özü yağı, keten yağı ve bir yumurta sarısını karıştırıp hafif ısıtın. Ilıkken saçınıza sürüp, önce streç onun üzerine de sıcak havlu sarın. 2 saat bekletin. Bir tutam karanfili 500 gr. suda haşlayın. 15 dakika demleyip, haftada bir gün saçınızı bu suyla durulayın.

* Saçlarım çok çabuk yağlanıyor ve dökülüyor. Bu sorunlarımdan nasıl kurtulabilirim?
Öncelikle dermatoloğa görünmenizde fayda var. Kendi saç yapınıza uygun bir şampuan kullanmalısınız. Bu arada bir çorba kaşığı adaçayı ve bir çorba kaşığı biberiyeyi 300 gr. kaynar suda çay gibi demleyip süzün. İçerisine bir çorba kaşığı elma sirkesi karıştırın. Soğuduktan sonra bir yumurta sarısı ilave edin. Karışımı saçınıza sürüp iki saat bekleyin. Daha sonra durulayın.


Lifli besinler tüketin! * İş yerinde düzensiz beslendiğim için sürekli kabızlık sorunu yaşıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?
Lifli besinler tüketmelisiniz. Sabahları bir çay kaşığı keten tohumu, çörek otu ve bir tatlı kaşığı balı karıştırıp yiyin. Ayrıca akşamdan sıcak suya 3 adet kayısı ve 3 adet incir koyun. Sabah meyveleri yiyin, suyunu ise için.

Bunlar her derde deva * Semiz otu: Kanı temizler, idrar söktürür. Beyin yorgunluğunu geçirir. Kilo kaybına, böbrekteki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Çiğ olarak tüketildiğinde faydaları daha da artar. Bağırsakları çalıştırır.

* Yer elması: Şeker hastaları için faydalıdır. Vücut direncini artırır. İdrar söktürür. Romatizma ve mafsal ağrılarına iyi gelir. Cildin güzelleşmesine yardımcı olur.

* Pelin otu: Güçlü bir antiseptiktir. Mide rahatsızlıkları ve soğuk algınlığına iyi gelir. İltihap kurutucu etkisi vardır. Haricen kullanıldığı zaman saçkıran ve kepek problemlerine iyi gelir.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Kepeğe keten tohumu çatlaklara çiçek balı
Kişi kendini rahatlatmayı biliyorsa ve sakinliğini koruyabiliyorsa, esir olduğu duygulardan rahatlıkla kurtulabilir. Her gün kendimizi rahat hissedebileceğimiz bir yere oturup derin nefes alalım! Her gün yürüyüş yapalım. Bu sayede stresimizi atabiliriz. Bu da sağlıklı düşünmemize yardımcı olur ve hayata karşı dayanıklılığımızı artırır.

Saçlarınıza iyi bakın! * Saç diplerimde yaralar var. Kabukları kopardığımda hafif kanamalar oluyor. Badem yağı kullandım. Ancak hiç faydasını göremedim. Ne yapmalıyım?
Eşit miktarda keten tohumu yağı ve Hint yağına 10 damla biberiye yağı, bir yumurta sarısı, bir çorba kaşığı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı deniz tuzu ve 2 adet dövülmüş aspirini karıştırın. Saç diplerinize karışımı sürün. Sıcak nemli havlu sarıp, iki saat bekletin.

* Saçlarım çok yağlı... Ayrıca kepek sorunum da var. Ne yapmalıyım?
3 çorba kaşığı Hint yağı, bir çorba kaşığı keten tohumu yağı, bir çorba kaşığı elma sirkesi, bir çorba kaşığı bal, E-vitamini ampulü ve bir tatlı kaşığı tuzu karıştırıp saç diplerinize sürün.

* 18 aylık bir kızım var. Saçları az olduğu için iki defa tıraş ettik. Ama değişen bir şey olmadı. Saçları hâlâ az ve ince telli...
Daha çok küçük zamanla düzelecektir. Sadece haftada bir kez az miktarda badem yağı sürün.

* Saçlarımın bir an önce uzamasını istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?
Bir kahve fincanı ılık zeytinyağı, bir tatlı kaşığı yaş maya ve bir çorba kaşığı çiçek balını karıştırıp fırçayla saç diplerinize masaj yaparak sürün. Üzerine streç film sarıp, iki saat bekletin. Haftada bir kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Sağlıklı gülmek için! * Dudaklarım kuruyup çatlıyor. Ne yapmalıyım?
Soğuk, sıcak, kuru hava ve rujlar bazen bu tarz sorunlara neden olabilir. Meyve, sebze ve bol su tüketmelisiniz. Ayrıca bir tatlı kaşığı tuzsuz tereyağına, bir tatlı kaşığı çiçek balı ve 5 damla Hint yağı karıştırın. Küçük boş cam bir kutuya koyun. Her gün dudaklarınıza sürün.

Lekelere kayısı! * 20 yaşındayım... Yüzümde sonradan oluşan kahverengi lekeler var. Dudak üstüne ağda yaptığımda lekeler oluşuyor. Ne yapmamı önerirsiniz?
Kuru fasulyeyi haşlayıp bir fincan süt ekleyin. Karışıma yarım limon sıkıp cildinizi silin. Ayrıca 15 adet kaysıyı haşlayın suyunu süzüp robottan geçirin. Bir tatlı kaşığı bal karıştırıp cildinizde 30 dakika bekletin. Güneş koruyucu olmadan dışarı çıkmayın.

Bunlar her derde deva * Isırgan otu: Vücudu kuvvetlendirir. Hormonları dengeler, hücreleri yeniler, mide ülseri, bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Erken teşhiste kansere çare olur.

* Kantaron: Vücuttaki iltihabı kurutur. Mide ülserini giderir. Ağız yaralarına ve nefes darlığına iyi gelir. İştah açar ve ateş düşürür.

* Kabak: Bağırsakları çalıştırır. Kabak çekirdeği aç karnına yendiğinde tenya ve solucan dökülmesinde etkili olur. Ergenlik sivilcelerinin giderilmesine yardımcı olur. İdrar söktürür. Kan yapar. Cilde sürüldüğünde cildi yumuşatır.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Kavun ve karpuz yiyin!
* Selülitlerimden nasıl kurtulabilirim?
Fazla tuz kullanmayın. Vücudunuzda biriken fazla tuzu atmak için armut, enginar, fesleğen, lahana ve maydanoz yemelisiniz. Her gün bir dilim ananas tüketin. Ayrıca kavun, karpuz ve şeftali de yemelisiniz. Her gün karahindiba çayı için. Masaj yapmak da selülitlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Eşit miktardaki susam yağı ve limon suyuna, bir tatlı kaşığı biberiye yağı ve bir tatlı kaşığı okaliptüs yağı karıştırın. Yukarı doğru hareketlerle selülitlerinize masaj yapın. Her sabah 500 gr. suya çeyrek limon ve bir çay kaşığının yarısı kadar zencefil tozu koyup içmelisiniz. Bu metabolizmayı hızlandırır.

Elma suyu sürün! * Gözlerimin altındaki mor halkalar çok belirgin. Çeşitli kozmetik ürünlerle kapatmaya çalışıyorum ancak yeterli olmuyor. Ne yapabilirim?
Bir tutam temizlenmiş semiz otunu robottan geçirin. Gazlı bezin arasına koyupgöz çevrenizde 20 dakika bekletin. Haftada üç gün yatmadan önce sorunlu bölgelerinize elma suyu sürün. Maydanoz tüketmeye özen gösterin.

Sık sık kese yapın! * Bacaklarımda kıl dönmesi ve sivilceler var. Bunlar bir de leke bırakıyor. Ne yapmalıyım?
Sık sık vücudunuza kese yaparsanız kıl kökleriniz nefes alır. Bu sayede de kıl dönmesi sorunu yaşamazsınız. Vücut kremine limon suyu sıkıp, Her gün temiz cildinize sürün.

20 faktörlü krem kullanın!
* 22 yaşındayım. Yanaklarımdaki gözenekler çok açık. Ayrıca yüzümün çeşitli bölgelerinde ton farklılıkları var. Ne yapmalıyım?
Cildiniz hassas değilse, bir çorba kaşığı süzme yoğurda bir çorba kaşığı kırmızı şarap ekleyip karıştırın. Bu karışımı cildinize sürün. Cildiniz bu karışımı 5 dakikada emer. Ardından işlemi tekrarlayın. 30 dakika sonra hafif dairesel hareketlerle cildinizi ovalayın. Dışarı çıkmadan 10 dakika önce 20 faktörlü güneşten koruyucu krem sürmeyi ihmal etmeyin.

Sivilce izlerine çare! * Yüzümde çok fazla sivilce izi var. Bunlardan nasıl kurtulabilirim?
Bir yemek kaşığı votka ve bir çorba kaşığı taze elma suyuna alabildiği kadar öğütülmüş yulaf unu ve bir tatlı kaşığı kayısı yağı karıştırın. Bu maskeyi cildinizde 20 dakika bekletin. Havuç ve limon suyunu karıştırıp dondurun. Her gün bir kapsülü cildinizde dolaştırın. Bu işlem gözeneklerinizi sıkılaştırır ve cildinizi tazeler.

Bunlar her derde deva Kekik: Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Kalp çarpıntılarını önler. Bağırsak iltihaplarına iyi gelir. Hamileler ve guatr hastalarının kekiğin hem çayını hem de yağını kullanmaları gerekir.
Su teresi: Göğüs ağrılarına iyi gelir. Sinirleri yatıştırır. Annenin sütünü artırır. İdrar söktürür.
Pazı: Öksürüğe iyi gelir. Gül yağı ile karıştırıldığında baş ağrısına iyi gelir. İştah açar ve hazmı kolaylaştırır.
Pırasa: Yemek borusundaki iltihabı giderir. İdrarı söktürür. Kan yapar.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Lekelere limon suyu kızarıklıklara marul

İnsan sevdiğiyle olmak ister. Onun varlığıyla varolur. Sevgisini onunla yaşar. Çoğu zaman sevginin ne olduğunu bilmediğimiz için beğeni ile sevgiyi birbirine karıştırırız. Beğeni sahip olma duygusuyla ortaya çıkar. Sevmek ise farklıdır. Sevince sadece sevdiğiniz için yaşamak istersiniz.

Enerji seviyenizi artıran besinler tüketmelisiniz! Geçmişi düşündüğünüz her an geleceğinizden çalıyorsunuz... Dikkatinizi sorunlarınıza odaklayarak geçirdiğiniz her dakika, çözüm üretmenizi engeller ve hayatta gerçekleşmesini istediğiniz düşüncelerinizin önüne set çeker. Geçmişinizden çıkardığınız dersleri ileride gelişiminiz için kullanmalısınız. Tükettiğiniz gıdalar beden sağlığınızı ve ruh halinizi etkiler. Fazla miktarlarda yanlış yiyeceklerle beslenmek yerine enerji seviyenizi artıran, zihninizin yüksek kalitede hizmet vermesini sağlayan organik ve ekolojik gıdalar tüketmeye özen gösterin. Ayrıca çevrenizdeki olumsuz kişilerden uzak durun. Fazla gürültülü ortamlarda bulunmayın.

Gür saçlar için lavanta uzun kirpikler için ceviz
* Saçlarım çok ince telli ve dökülüyor. Daha gür olması için ne yapmalıyım? Her birinden birer tatlı kaşığı olmak üzere Hint yağı, lavanta, defne, menekşe, zeytinyağı, kekik yağı, susam yağı, çörek otu yağı ve kuru mayayı karıştırın. Saçlarınızın parlaması için bu karışıma elma sirkesi de ekleyin. Saçlarınızı streçle sarıp iki saat bekleyin. Ardından saçlarınızı yıkayın. Haftada bir kere bu işlemi tekrarlayın.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Saçkırana sarmısak iyi gelir
15 yıldır saçkıran hastasıyım. Saçımın ve sakallarımın arasında boşluklar var. Ne yapmamı önerirsiniz? Bir kahve fincanı eritilmiş domuz yağını ve bir kahve fincanı ezilmiş sarmısağı karıştırın. Problemli bölgelerinize masaj yaparak sürün. Ardından streç filmle kaplayıp sıcak havlu sarın. Ardından saçınızı yıkayın. Bu uygulamayı 8 hafta boyunca düzenli olarak tekrarlayın.


Çikolatadan uzak durun!
Yüzümdeki sivilcelerden nasıl kurtulabilirim? Bir tutam sarı kantaronu 200 gr. suda haşlayın. Bu suyla cildinizi yıkayın. Elde ettiğiniz posayı da kuruyana kadar cildinizde bekletin. Elma sirkesi, nişadır ve kilden eşit miktarda alıp karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp, 20 dakika bekletin. Yağlı yiyeceklerden, çikolata ve asitli içeceklerden uzak durun.

Gözaltı torbalarımı hafifletmek için ne yapmalıyım? Uykusuzluk ve ödem göz altı torbalarının oluşmasına neden olabilir. Doktora danışmanızı tavsiye ederim. Bu arada; bir bağ maydanozu öğütüp içine 300 gr. süt koyun. Pişirin, süt yarıya geldiğinde süzüp balla tatlandırın. Karışımdan günde 5 kez bir çorba kaşığı için. Bir patatesi rendeleyip suyunu çıkarın. İçerisine badem yağı ve bir tatlı kaşığı kahve koyup tülbente sarıp bekletin. Bu tülbenti çaya batırıp sorunlu bölgelere kompres yapın.

* Kirpiklerimin uzaması için ne önerirsiniz? Bir kahve fincanı zeytin yağında, bir tutam ceviz içi ve fındığı benmari usulü eritin. Fındık ve ceviz kararınca yağı süzüp yatmadan önce pamukla kirpiklerinize sürün.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Çatlaklara ve sivilcelere ayva çekirdeği
Toprağa dokunarak, yeniden yeşerircesine damarlarınızda yaşamı hissedin. Bu hareketiniz, damarlarınızdan organlarınıza kadar tüm bedeninize tedavi edici bir enerji verecektir. Tabii ki bu sayede cildiniz de yenilenir. Baharın bu hareketli ve güneşli günlerini kaçırmayın. Doğayla birlikte siz de canlanın. Bedeninizi ve ruhunuzu yenilemek için fırsatları iyi değerlendirin.

Güneş lekeleriniz için uzmana danışın!
* Cildimde sivilceler çıkıyor. Ardından da iz bırakıyorlar. Ne yapmalıyım?
Yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bir ayvanın çekirdeklerini çıkarıp üzerine çıkacak kadar su koyun. Bir dakika kaynatın. 4 saat demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra cildinize sürüp bekleyin. Yüzünüzdeki sivilceler geçene kadar her gün tekrarlayın.

* Cildimde çok fazla güneş lekesi ve sivilce izleri var. Ne yapmamı önerirsiniz?
Önce bir uzmana danışmalısınız. Benim önerime gelince: Bir tatlı kaşığı süzme yoğurt, bir çay kaşığı karbonat ve çeyrek limonun suyunu karıştırın. Temiz cildinize sürüp bir saat bekleyin. Sonra geri kalanı da cildinize sürün ve bekledikten sonra ovarak cildinizden çıkarın. Bu uygulamayı haftada bir kez tekrarlayın.

Hamilelikten önce önlem alınmalı
* 5 ay önce doğum yaptım. Vücudumda çatlaklar oluştu. Bunlardan nasıl kurtulabilirim?
Çatlakların oluşmaması için hamile kalmadan önce önlem almanız gerekiyordu. Cildinizi biraz olsun toparlamak için önce kese yapmanız gerekiyor. Geceden bir ayvanın çekirdeklerinin üzerine bir ölçüden fazla kaynar su koyup sabaha kadar bekletip süzün. İçerisine bir hindistancevizinin suyunu koyup karıştırın. Bu karışımı cam kavanozda saklayın. Her gün masaj yaparak cildinize yedirin.

Bunlar her derde deva
Bira mayası: İştah açar. Kilo aldırıcı zengin bir vitamin kaynağıdır. Kolesterolü düşürür.
Kakule: Mide gazlarına ve strese iyi gelir.
Roka: Cinsel gücü artırır. Öksürüğü keser. İştah açıcı bir özelliği vardır.
Çiğdem: İdrar söktürür. Romatizma ağrılarına iyi gelir.
Susam: Cinsel gücü artırır. Sindirim sistemini harekete geçirir. Safra taşının düşürülmesine yardımcı olur.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Cildinizi güneşe karşı koruyun!
* Çok erken yaşlarda göz altımda ve üst dudak çevremde çizgiler oluşmaya başladı. Çok hassas cildim var. Kırsal kesimde yaşadığım için cildim uzun süre güneşe maruz kaldı. Ne yapmamı önerirsiniz?

Bir tatlı kaşığı pirinç nişastası, bir tatlı kaşığı polen, bir tatlı kaşığı kayısı yağı ve yeteri kadar sütü karıştırın. Temiz cildinize sürüp 20 dakika bekleyin. Göz çevrenize ise ayrı bir maske uygulayın. Haftada 3 gün bir çay kaşığı yaş maya, bir çay kaşığı süt ve iki damla zeytinyağını karıştırıp göz çevrenize uygulayın. 20 dakika bekleyin. Ayrıca güneş koruyucu krem de kullanmalısınız.


Göz çevresine yaş maya, bacaklara lahana Aşk ne çirkin, ne güzel, ne zengin, ne de fakir tanır! Aşk elektriklenmedir. Aşk kalpten kalbe yol alan bir huzurdur. Aşk emir ya da kural dinlemez! Her iki taraf da aşkına yanıt bulduğunda her şey çok güzel olur. Kişilerin özgüveni artar ve çevrelerine pozitif enerji yayarlar

Dirseklerinizi limonla ovun! * Kol dirseklerimdeki kararmalardan nasıl kurtulabilirim?
Bir kahve fincanı deniz tuzu ve bir kahve fincanı susam yağına hepsinden birer tatlı kaşığı olmak üzere portakal yağı, okaliptüs yağı ve şeftali yağı ekleyin. Ardından bir limonun kabuklarını rendeleyip karışıma katın. Elde ettiğiniz doğal peeling'i haftada iki gün dirseklerinize uygulayın. Ayrıca her gün dirseklerinizi limonla ovup susam yağıyla yumuşatın.

Ani çarpmalara dikkat! * Bacaklarımdaki kılcal damar çatlamalarından çok rahatsızım. Mor görünüyorlar. Acaba bitkisel kremlerle düzelme olasılıkları var mı?
Damar hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda var. Aşırı soğuk-sıcak ve ani çarpmalardan kaçının. Çok ağrı hissettiğiniz zaman bacağınıza haşlanmış ılık lahana sarın. Eşit miktarda susam yağı, çilek yağı ve limon suyuyla bacaklarınıza hafifçe masaj yapın.

Bunlar her derde deva
* Kaya koruğu: Deri hastalıklarına ve böbrek ağrılarına iyi gelir. Genelde Antalya bölgesinde bulunur. Haşlayıp çay gibi için.

* Soya: Protein bakımından çok zengindir. Beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Cildi tazeleyici özelliği vardır.

* Sandal ağacı: İdrar yollarını temizler. Cilt hastalıklarına çok iyi gelir.

* Greyfurt: Kanı temizler. Cildin sıkılaşmasını sağlar. Ağrı kesici özellikleri vardır.

* Soğan: Afrodizyak etkisi vardır. Öksürük, astım ve soğuk algınlığına çok iyi gelir. Ayrıca iştah açıcı özelliği de vardır.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Armut ve ebegümeci cilde iyi gelir
Doğayla iç içe yaşamak, gençlik ve güzellik demektir. İlkbaharda açan rengarenk mis kokulu çiçekler, mevsimin canlılığını en iyi şekilde yansıtır. Şehrin gürültüsünden uzakta uzun yürüyüşler yapmak insana büyük keyif verir. Bunu yapmayı ihmal etmeyin çünkü siz buna layıksınız


Güneş koruyucu krem kullanın!
* Dudağımın üst kısmında yara vardı. Daha sonra bu yara kahverengi bir lekeye dönüştü. Kullandığım kremler işe yaramadı. Cildim çok hassas... Ne yapmalıyım?
Her gün bir tatlı kaşığı havuç suyu, bir çay kaşığı limon suyu ve iki damla badem yağını karıştırıp cildinize sürün. Dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu krem kullanın.

* Yüzümde güneş lekeleri var. Cilt tipim biraz kuru... Bu lekelerden nasıl kurtulabilirim?
Üç sap semiz otu, bir yumurtanın akı, çeyrek limon suyu ve 8 damla çay esansını karıştırın. Ardından bir tatlı kaşığı yulaf unu ekleyip karışımı cildinize sürün. 30 dakika bekletin. Haftada iki kere bu uygulamayı yapın.

Strese girmekten kaçının!

* Saçlarım çok ağardı. Ne yapmalıyım?
Taze cevizin dış kabuklarını az suyla haşlayın. İçine ısıtılmış yarım kahve fincanı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı kuru maya katın. İki saat saçınızda bekletin.

* Saçlarım çok zayıf... Ne yapmamı önerirsiniz?
İki yumurta sarısını çırptıktan sonra bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı gliserin ve iki çorba kaşığı elma sirkesiyle karıştırın. Saçınız ıslakken bu karışımı uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra durulayın.

* Saçlarım çok dökülüyor. Ne yapmalıyım?
Strese girmeyin çünkü saçlar sıkıntıdan da dökülebilir. Eğer saçlarınız aşırı dökülüyorsa doktora görünmelisiniz. Bir su bardağı zeytinyağ, bir tutam dereotu, bir sap tarçın çubuğu ve biberiye yağını benmari usulü 5 dakika kaynatın. 15 dakika demlendikten sonra karışımı süzüp içerisine bir tatlı kaşığı kuru maya karıştırın. Karışımı saçınıza sürüp iki saat bekletin.


Bunlar her derde deva Armut: Kanı temizler ve tansiyonu düşürür. Ayrıca ciltteki renk bozukluğunu giderir ve canlılık katar. Melisa: Mide ağrılarına, uykusuzluğa, migrene iyi gelir. Sinir sistemini güçlendirir. Çay gibi demleyip içebilirsiniz.
Dereotu: Hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını giderir. Güneşte oluşan cilt lekelerini açar.
Ebegümeci: Ateş düşürür, kabızlığa iyi gelir. Vücuttaki iltihaplanmayı giderir ve kan dolaşımına iyi gelir. Tonik olarak da kullanılabilir.
 
Yukarı Alt