• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Böbreklerdeki kum ve taşı düşüren mucize: Kiraz sapı çayı

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
183.297
303.486
kiraz-1.jpg

Kiraz saplarının belli bir süre kurutulması sonucu yapılan kiraz sapı çayı adeta bir mucize gibi…

Bu çay, vücudu pek çok zararlı maddeden arındırır. İçeriğinde barındırdığı kinik asit ile böbreklerin içerisinde meydana gelebilecek kum ve taş oluşumunun önüne geçer. Oluşmuş kum veya taşı da düşürmeye yardımcı olur.

Kişinin vücudunu pek çok zararlı maddeden arındırır ve böbreklere olumlu yönde birçok etkisi vardır. Kiraz sapı çayı içeriğinde barındırdığı kinik asit ile böbreklerin içerisinde meydana gelebilecek kum ve taş oluşumunun önüne geçer. Eğer böbreklerde kum veya taş önceden var ise onları düşürmeye de yardımcı olur. Safra kesesinde meydana gelen taşın düşürülmesinde de oldukça etkilidir.

Kiraz sapı çayı kabızlığı önler, vücutta biriken fazla suyun uzaklaştırılmasını sağlar, detoks etkisi vardır, vücuttaki kanı tazeler, zayıflamaya yardımcı olur, susuzluğu giderici etkiye sahiptir, yüksek kolesterolü düşürür, kişiyi sakinleştirici özelliğe sahiptir, damar sertleşmesini önler, cilt lekelerine ve kırışıklıklarına iyi gelir.

Pek çok faydası olan kiraz sapı çayının karaciğer üzerinde de olumlu yönde etkileri vardır. Aynı zamanda bronşit kaynaklı problemleri en aza indirger, gut hastalığına iyi gelir ve eklem kısımlarında ortaya çıkabilecek kireçlenmeleri iyileştirmeye yardımcı olur.
Akidsan_CherryStalk_100gr.jpg

KİRAZ SAPI ÇAYININ FAYDALARI

Kiraz, içeriğinde A, C, B1 vitaminlerini yüksek oranda barındırır, vücutta birikmiş olan zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ayrıca kişinin bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Kirazın kendisi gibi sapları da fazlası ile yararlıdır. Kiraz saplarının kurutulmasının ardından çayı hazırlanarak tüketilebilir. Bu kiraz sapı çayının en çok bilinen özelliği idrar söktürücü olmasıdır.

KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Kiraz sapı çayı, kiraz saplarının belli bir süre kurutulması ile meydana gelir. Kiraz sapı çayı hazırlanmadan önce kiraz sapları bol su ile yıkanmalıdır. Sonrasında da gölge bir alanda birkaç gün kurutulmaya bırakılmalı ve kiraz saplarının küflenmemesi için iyi bir şekilde kurutulması da fazlası ile itina gösterilmelidir. Kurutulma aşaması bittikten sonra içilmesi istendiği zaman taze olarak hazırlanıp tüketilebilir.

index.jpg


KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL İÇİLİR?

Gün içerisinde ortalama olarak 3 ile 4 bardak arası içilmesinde herhangi bir problem yoktur. Yalnız kiraz sapı çayının tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

HAMİLELİKTE KİRAZ SAPI ÇAYI TÜKETİMİ

Öncelikle tansiyon düşüklüğü olan bireylerin kiraz sapı çayını tüketmemeleri gereklidir. Hamilelik, emzirme gibi dönemlerde de tüketilmesi pek fazla önerilmez.

Kaynak:sağlık bilgisi​
 

Regnola

Üye
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2017
2
1
Bu konuya bir de iğde suyunu eklemek istedim ben de. Babam ameliyatlıktı, bi arkadaşından duyup ameliyattan 1 hafta önce iğde suyu ile böbrek taşından kurtulmuş oldu ve şükür ki ameliyata gerek kalmadı. İğdeyi kaynatıp suyunu içti. İlgilenen olursa tam tarifini alıp nasıl ve kaç gün içtiğini de yazarım buraya. Uzakta yaşadığım için nasıl uyguladığını görmedim sadece anlattıklarından biliyorum. Herkese acil şifalar...
 
Yukarı Alt