Borsada Kazandiran Yatirim Stratejileri

E

eny

Ziyaretçi
KAZANDIRAN YATIRIM STRATEJİLERİ
1. İlk adımda borsayı sadece takip edin: Birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsunuz. Bu konuda yeterince bilgi sahibi olduğunuzu da düşünüyor ve bir an önce borsada yatırım yapmaya başlamak istiyorsunuz. Bazı hataların maliyetinin büyük olabileceğini unutmamalısınız. Yatırımlarınızı değerlendirirken alacağınız kararların doğruluğunu gerçek piyasalarda sınamanın maliyeti gerçekten büyük olabilir. Bu yüzden kendinize biraz zaman tanıyın... Öncelikle sanal bir portföy oluşturun. Piyasaları takip ve gerçek bir portföy yönetiyormuş gibi kararlar verin. Değişik yatırım stratejileri deneyip, kendinizi gerçekten hazır hissettiğiniz zaman reel para ile yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
2. İhtiyacınız olmayacak para ile yatırım yapın: Borsa sert iniş ve çıkışların yaşanabildiği, uzun süreli dalgalanmaların olabildiği bir piyasadır. Çoğu zaman sert düşüşleri önceden kestirmek zordur. Piyasa genelinde yükselişin yaşandığı dönemlerde bazı hisselerin fiyatlarında ciddi düşüşler de görülebilir. Bu nedenle ev ya da araba taksiti gibi ödemeleriniz için ayırdığınız ve bir süre sonra ihtiyaç duyabileceğiniz parayı borsaya yatırmayın. Çünkü siz o paraya ihtiyaç duyduğunuz ve hisseleri satmaya karar verdiğiniz anda hisse fiyatları düşük seviyede seyrediyor olabilir. Mutlaka ihtiyaç duyduğunuz bu parayı temin edebilmek için birkaç gün sonra büyük bir çıkış trendine girebilecek potansiyeldeki bir hisseyi zararına satmak zorunda bile kalabilirsiniz.

3. İyi bir aracı kurum seçin: Borsada yatırım yapabilmek için öncelikle bir yatırım hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Aracı kurumlarda ya da bankalarda bir yatırım hesabı açtırmadan önce kıyaslama yapın. Bilanço olarak güçlü bir aracı kurumu tercih etmenizde yarar vardır. Yatırım hayatınızda önemli bir başarı faktörü olacak aracı kurumunuzu seçerken, bu kurumun size sağlayacağı hizmetleri yetkililer ile konuşun. İşlem yapmak istediğiniz zaman talimat vermek için şirket yetkilisine en kısa sürede ulaşabileceğiniz aracı kurumları araştırın. Ayrıca aracı kurumunuzdan alacağınız en önemli hizmetlerden birisinin şirket, piyasa ve sektör raporları olduğunu unutmayın. Mutlaka ama mutlaka araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) bölümü güçlü şirketleri tercih edin. Uzmanların her konudaki sorularınıza anlayabileceğiniz tarzda ve en kısa sürede cevap verip veremeyeceğini sınayın. Bütün bunların yanı sıra aracı kurumunuzun borsa dışındaki yatırım araçları hakkında beklentilerinizi ne kadar karşılayabileceğine dikkat edin. Örneğin yatırım fonları iyi bir performans gösteren aracı kurumları seçmeniz yararınıza olacaktır.

4. Geleceğe yatırım yapın: Borsanın temel felsefesi gelecekte temettü verimi yüksek olacak hisselere yatırım yapmaktır. Temettü veriminin yüksek olması için şirketlerin kar ve büyüme potansiyelinin büyük olması gerekir. Yüksek kar ve büyüme potansiyeli vaad eden şirketler, gelecekte hem yüksek temettü dağıtacak hem de hisse fiyatları artacaktır. Bu tip şirketleri belirlerken ekonomideki global ve yerel trendleri inceleyip, bu trendlerin hangi sektörleri ve şirketleri olumlu yönde etkileyeceğini düşünün.
 
Yukarı Alt