1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Boşanma ve Çocuklar

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve adacem tarafından 21 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  21 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : adacem
 1. adacem

  adacem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2007
  Mesajlar:
  99
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Boşandıktan sonra yeni bir hayat başlar. Herkes için... Anne-baba boşandığında, çocuklar için bu yeni hayata alışmak genellikle zor olur. Anne ve babaların boşanırken, boşanmadan önce, boşandıktan sonra, çocukları için yapabileceği pek çok şey var.

  Boşanma tatsız bir durumdur. Hem ayrılanlar için, hem çocuklar için, hem de ailelerin diğer üyeleri için... Ama, ayrılanlar açısından, çıkışı olmayan bir durumdan ziyade, tıkanmış bir ilişkiler yumağından çıkış olarak da görülebilir. Her iki tarafın da görüş birliğinde olmadığı boşanmaların çoğunlukta olduğunu biliyoruz, ama itiraz edenler için bile, o anda fark edilmese bile, boşanma aslında bir çıkış yolu olabilir.

  Her durumda, çocukların hayatında ortaya çıkmış bu dönüm noktasının, ve dönüm noktasının ardından gelen yeni hayatın onları geliştirici olması nasıl sağlanabilir?

  Her aile kendine özgüdür. Herkesin durumu farklıdır, kendine özgüdür. Hiç bir boşanma hiç bir zaman birbirine benzemez; çünkü iki aile asla benzer değildir. Bilin ki, çoğu çocuk anne-babalarının boşanmasına alışabilir ve alışacaktır. Çocuklar çoğunlukla şaşılacak derecede güçlüdürler. Bazen anne ile baba arasında boşanmadan sonra daha yakın ilişkiler kurulabilir. Zamanla çocukların çoğu boşanmanın getirdiği değişimi kabullenmeyi öğrenecektir. Anne-babanın birbirleriyle iyi iletişim içinde olmaları ve çocuklarına karşı değişmeyen bir sıcaklık ve sevgi hissetmeleri bunu çok daha kolaylaştıracaktır.

  Hayat devam eder. Boşanmadan sonra, hayat herkes için devam edecek. Üstelik, boşanan eşler artık karı-koca olmasalar bile, “akraba” olarak kalacaklar. Aradaki kan bağı, okula başlangıçlarda, mezuniyetlerde, sünnetlerde, düğünlerde, acılarda, hayatın diğer beklenen ve beklenmeyen dönüm noktalarında karşılaşmayı zorunlu kılacak. Boşanmanın iyisi-kötüsü olmaz; ama, düzgün bir şekilde, çocuklarımızı örselemeden, nasıl boşanılır; onu düşünelim.
   
 2. 21 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : adacem
 3. selinbatuhan

  selinbatuhan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  65
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba bende kıbrıstayım
   
 4. 21 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : adacem
 5. rory

  rory Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bende boşanmış bir ailenin çocuğuyum. Zorluklarını belki en dip noktasına kadar yaşadım. Ama huzur dersen annem ve babam boşandıktan sonra tanıştım. Ben çocuklarım için boşanmam lafına hiç inanmayanlardanım. Nedenine gelince bazen anne ve babasının ayrı olduğunu bilmek çocuğu daha çok mutlu ediyor. Çünkü o zaman sürekli ağlayan bir anne çıldırmış bir baba ya da başka örneklerde verilebilir yaşanmış olmuyor. Belki çocuk ikiye bölünüyor ama yastığa kafasını koyduğunda endişelerinden arınmış oluyor.
  Kanımca boşanmış ailelerin çocukları erken büyümeleri gerektiğinden daha olgun davranmak zorunda. Buda çocukluk yıllarının kaybına neden oluyor. Ama bunun da üstesinden kendi gelebiliyor.
  Ya bu konuda yazacak o kadar çok şey varki. Paylaşımın için teşekkür ederim.
   
 6. 21 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : adacem
 7. Egem

  Egem Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz. Pro Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  22.021
  Beğenildi:
  10.342
  Ödül Puanları:
  488
  bence de çocuklar huzursuz kavgalı bir ev ortamındansa ayrı ama huzurl yerlerde yaşamaları daha akılcı geliyor
   
 8. 22 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : adacem
 9. selinbatuhan

  selinbatuhan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  65
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  selam kızlar nasılsınızzzzzzz
   
  Son düzenleme: 28 Ekim 2008