boşanma ve nafaka davaları ile ilgili sorularınızı cevaplayabilirim

aycanisa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2009
1.147
5
32
merhaba benım esımden bosanmak istiyor 3 aydır ayrıyız ama henuz davayı acmıs degıl ben acmak istiyorum davayı ama actıgım takdırde kızım ve kendım için nafaka ve tazmınat alamayacagımı söyluyorlar dogrumudur acaba birde kızım 3 yasında velayetı kıme verılır?yardımcı olursanız sevınırım

missERE

5 2 0 2 5
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2012
2.756
5.190
merhaba benım esımden bosanmak istiyor 3 aydır ayrıyız ama henuz davayı acmıs degıl ben acmak istiyorum davayı ama actıgım takdırde kızım ve kendım için nafaka ve tazmınat alamayacagımı söyluyorlar dogrumudur acaba birde kızım 3 yasında velayetı kıme verılır?yardımcı olursanız sevınırım

Merhaba,
öncelikle boşanma davaları her iki eş tarafından da açılabilir, bu durum onu kanunun verdiği haklardan mahrum kılmaz. Dolayısıyla boşanma hususunda eşinizden daha çok kusurunuz yoksa nafaka ve tazminatı hak etmiş olursunuz, ancak hakim tarafınızdan sizin daha ağır kusurlu olduğunuza kanaat getirilirse tazminat ve nafaka verilmeyebilir.

Velayet konusunda ise çocuğun menfaati üstün tutulmaktadır. Dolayısıyla müşterek çocuğunuzun maddi ve manevi olarak kimin yanında rahat edeceği yine hakimin takdirine ve tabi ki dosyada toplanan delillere göre belirlenecektir. Dolayısıyla müşterek çocuğun kız olması veya 3 yaşında olması velayetin kesinlikle size verileceği anlamına gelmemektedir.

!!!!!!!Boşanma sürecine konu olan uyuşmazlıklar tüm detaylarıyla bilindiği takdirde haklarınızı tam olarak elde edebilirsiniz.
Hak kaybı yaşamamanız için mutlaka bir avukatla yüzyüze görüşmenizi tavsiye ederim.
Eğer ki maddi durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki Baroya başvurarak adli yardım talep edebilirsiniz.!!!!!!

babylon123

Üye
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2013
7
0
30
Merhabalar,

3,5 aylık evliyim eşim ile severek evlendik.Nişanlılık sürecimizde eşimin ailesinin davranış ve karışmalarından dolayı huzursuzluk tartışmalar yaşanmıştı fakat herşeye rağmen eşim arkamda durdu ve evlendik.Evlendikten sonrada aradaki soğukluklardan dolayı başlarda uzak mesafelerle yapılan konuşmalar daha sonraları hepten koptu eski konular açıldıkça.Eşimle tek sorunumuz onun ailesi idi.Aile mevzusunda biz sürekli tartışıyorduk.Onun tek isteği ailesinden özür dilemem ailesinin evimizie gelip gitmesi bizim onlara gelip gitmemiz ama annesinin tavır ve davarnışlarını unutamadığım için ben uzak kalmak istedim tabi bu durum eşimi rahatsız etti.kendisi bu sürede konuştu görüştü ben hiçbirşekilde kısıtlama getirmedim baskı kurmadım ama annesi eşimi hep dolduruşa getirdi hep ayrıl oğlum dedi tek nedeni annesine boyun eğmemem annesi bunu bir iktidar savaşı gördü ve nihayetinde oğlunu tarafına çekti.eşim bir defasındaki tartışmamızda senden sokakta yüzlerce var ama benim ailem bir tane ben ailemi tercih ediyorum dedi.send eaz çakalsın değilsin dedi.tabi bende ona ağzıma gelen her türlü hakareti ettim.bayramda şiddetli kavga ettik ve madem aileni özlüyorsun ailensiz yapamıyorsun bu evde yerin yok dedim ve evden gitmesini istedim.kendiside eşyalarını dolaptan indirdi ama çantaya koymadı blöf yapıyordu.bu seferki blöf olmucak bana artık ailem annem diye baskı kuramazsın deyip bütün eşyalarını çantasına yerleştirdim kendiside benim koyduklarımın dışında evde kendisine ait diğer eşyalarınıda aldı ve gitti.sorum şu; evde ben tek kalıyorum anahtarıda aldım.ev kiralık.eşyalar ve takı dava sürecinde kime kalır.düğünde ve kendilerinin taktığı takılar dava sonuçlansada kadının hakkı mıdır o takılarda hak iddia ederler mi?eşyalar hep onun üzerine taksitleri.eşya paylaşımında hak iddia eder mi beni 3 ay kullandı ve kaldırıp attı.şimdi kira ve eşyanın taksitlerini ben ne yapacağım öicek miyim ödemicek miyim.adıma açılmış dava varmı diye baktım yok arayıp sormuyorda.ben nasıl bir yol izlemelimiyim.nafaka alamazmışım çalışan olduğum için doğru mu?ama beni kullandı namausu kirletti ve bıraktı ben maddi manevi tazminat açabilir miyim?dava açan taraf kim olmalı peki ben de beklemedeyim o açmayınca.

aycanisa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2009
1.147
5
32
arkadaşlar uzmanlık alanım olan boşanma ve nafaka davaları ile ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında elimden geldiğince cevaplayabilirim. konular çok çeşitli o yüzden arada sorularınız diğer başlıklarda gözden kaçabiliyor.

merhaba banada yardımcı olursanız sevınırım.benım bosanma davam acıldı yaklasık 1 ay önce fakat henuz durusma gunu bellı olmadı ne kadar surede bellı olur birde kızımın velayetını talep etmıs kızım 3.5 yasında alabılme ımkanı varmı? ıkımızde ıstıyoruz tek durusmada bosanabılırmıyız sebebe gelıncede benım takılarım vardı onları ona sormadan harcamamı sebep gosterdı benım aleyhıme bır durum söz konusu olabılır mı ?

aslii

Popüler Üye
Pro Üye
17 Temmuz 2011
17.870
3.511
merhaba banada yardımcı olursanız sevınırım.benım bosanma davam acıldı yaklasık 1 ay önce fakat henuz durusma gunu bellı olmadı ne kadar surede bellı olur birde kızımın velayetını talep etmıs kızım 3.5 yasında alabılme ımkanı varmı? ıkımızde ıstıyoruz tek durusmada bosanabılırmıyız sebebe gelıncede benım takılarım vardı onları ona sormadan harcamamı sebep gosterdı benım aleyhıme bır durum söz konusu olabılır mı ?

öncelikle dilekçeler aşamasının tamamlanması gerekiyor,o da 4 aşamalıdır. dava dikçesi-cevap dilekçesi-cevaba cevap dilekçesi-cevaba cevaba cevap dilekçesi verebilir taraflar. her birinin verilme süresi tebliğden itibaren 2 haftadır. bu aşamalar tamamlanıp tebligatlar mahkemeye dönünce mahkeme öninceleme duruşma günü belirler ve taraflara tebligat çıkartılır. aynı ilde oturuyorsanız tebligatlar daha çabuk dönecektir.
velayet konusunda anlaşma yoksa tek celsede bitmez dava. daha tanıklar dinlenir. çocuk küçük olduğundan zina,kötü yaşam tarzı,alkol iddiası gibi iddialar yoksa hakim takdirine göre anneye de verebilir velayeti...
sadece o husustan boşanmaya karar verileceğini sanmıyorum,başka argümanlarla desteklenmesi lazım bence...

Son düzenleme:

aslii

Popüler Üye
Pro Üye
17 Temmuz 2011
17.870
3.511
Merhabalar,

3,5 aylık evliyim eşim ile severek evlendik.Nişanlılık sürecimizde eşimin ailesinin davranış ve karışmalarından dolayı huzursuzluk tartışmalar yaşanmıştı fakat herşeye rağmen eşim arkamda durdu ve evlendik.Evlendikten sonrada aradaki soğukluklardan dolayı başlarda uzak mesafelerle yapılan konuşmalar daha sonraları hepten koptu eski konular açıldıkça.Eşimle tek sorunumuz onun ailesi idi.Aile mevzusunda biz sürekli tartışıyorduk.Onun tek isteği ailesinden özür dilemem ailesinin evimizie gelip gitmesi bizim onlara gelip gitmemiz ama annesinin tavır ve davarnışlarını unutamadığım için ben uzak kalmak istedim tabi bu durum eşimi rahatsız etti.kendisi bu sürede konuştu görüştü ben hiçbirşekilde kısıtlama getirmedim baskı kurmadım ama annesi eşimi hep dolduruşa getirdi hep ayrıl oğlum dedi tek nedeni annesine boyun eğmemem annesi bunu bir iktidar savaşı gördü ve nihayetinde oğlunu tarafına çekti.eşim bir defasındaki tartışmamızda senden sokakta yüzlerce var ama benim ailem bir tane ben ailemi tercih ediyorum dedi.send eaz çakalsın değilsin dedi.tabi bende ona ağzıma gelen her türlü hakareti ettim.bayramda şiddetli kavga ettik ve madem aileni özlüyorsun ailensiz yapamıyorsun bu evde yerin yok dedim ve evden gitmesini istedim.kendiside eşyalarını dolaptan indirdi ama çantaya koymadı blöf yapıyordu.bu seferki blöf olmucak bana artık ailem annem diye baskı kuramazsın deyip bütün eşyalarını çantasına yerleştirdim kendiside benim koyduklarımın dışında evde kendisine ait diğer eşyalarınıda aldı ve gitti.sorum şu; evde ben tek kalıyorum anahtarıda aldım.ev kiralık.eşyalar ve takı dava sürecinde kime kalır.düğünde ve kendilerinin taktığı takılar dava sonuçlansada kadının hakkı mıdır o takılarda hak iddia ederler mi?eşyalar hep onun üzerine taksitleri.eşya paylaşımında hak iddia eder mi beni 3 ay kullandı ve kaldırıp attı.şimdi kira ve eşyanın taksitlerini ben ne yapacağım öicek miyim ödemicek miyim.adıma açılmış dava varmı diye baktım yok arayıp sormuyorda.ben nasıl bir yol izlemelimiyim.nafaka alamazmışım çalışan olduğum için doğru mu?ama beni kullandı namausu kirletti ve bıraktı ben maddi manevi tazminat açabilir miyim?dava açan taraf kim olmalı peki ben de beklemedeyim o açmayınca.

nafaka almak için evhanımı olmak şart değildir,daha az kusurlu olmanız yeterlidir. düğünde takılan altınlar,kim tarafından takılırsa takılsın kadına aittir. boşanmak istiyorsanız,kararlıysanız siz de açabilirsiniz boşanma davası, bu davayla birlikte nafaka,maddi,manevi tazminat,eşya alacağı da talep edebilirsiniz,bir avukata danışmanızda fayda var...

gzdkpz

hayatımın 3 anlamı
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2011
755
5
Boşanma kesinleşti ,çocuk yok ama süreli nafaka var borca karşılık .Kadın boşandıktan sonra çalışmaya başlarsa nafaka düşer mi ?Cevaplarsanız çok teşekkürler

aslii

Popüler Üye
Pro Üye
17 Temmuz 2011
17.870
3.511
Boşanma kesinleşti ,çocuk yok ama süreli nafaka var borca karşılık .Kadın boşandıktan sonra çalışmaya başlarsa nafaka düşer mi ?Cevaplarsanız çok teşekkürler

aleyhine nafakaya hukmedilen taraf nafakanin kaldirilmasi davasi acabilir,ancak boyle bir dava acilmadan nafaka kendiliginden dusmez.

sweetylife

Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2013
41
14
30
Merhabalar,
Eşimin ilk evliliğinden 10 yaşında bir kızı var. Boşanma, anlaşmalı olarak gerçekleşmiş ve velayet anneye verilmiş.
Eşimin kızıyla görüşme süresi protokolde şu şekilde ifade edilmiş:

"Taraflar müşterek çocuk *** ****’nın, baba *** **** ile şahsi münasebet sağlaması konusunda karşılıklı olarak anlaşmışlardır. Şöyle ki ; Baba *** **** , çocuk *** ****’yı hafta sonu için Cuma akşamı 18:00 den Pazar akşamı 19:00’a kadar gece yatılı olarak görüşmesi, ayrıca dini ve resmi bayram tatillerinde anne *** **** ile görüşülüp uygun gün ve zaman aralığının programlanarak baba ve kızının görüşmesi anne *** **** tarafından uygun görülmüştür. "

Eşim kızını okul zamanı, her hafta ctesi sabah alıp pazar akşam anneye bırakmaktadır. Okul kapalı olduğunda, her hafta cuma akşam alıp pazar akşam anneye bırakmaktadır. Eşim bu konuda üzerine düşeni yapmaktan hiç çekinmiyor ama sık olmamakla birlikte bazı haftasonları ve resmi tatillerde (1 günlük olanlarda) işi vs nedeniyle kızını alamıyor. Eski eş bu durumlarda sürekli problem yaratmakta ve ölüm-doğum dışında mazeret kabul etmem demektedir.Uzun bayram tatilllerinin tamamında kızını babaya göndermek istemektedir. Ayrıca protokolde yer almamasına rağmen eşime sömestr tatilinde 1 hafta, yaz tatilinde de yarısı olan 6 hafta kızını sen alacaksın demektedir. Eşim de ben de çalışıyoruz ve bu kadar yıllık iznimiz bile yok. Eski eş,babaanne baksın o zaman diyerek baskı yapmaktadır. Eşimin bu şekilde bir yasal zorunluluğu olmadığını düşünüyorum ama yine de konu uzmanından görüş almak istiyorum.
Teşekkürler.

amorfati

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2010
1
0
Merhaba ben 6 aylık evliyim eşimle ailler yüzünden ve kendimizle ilgili problemlerden dolayı anlaşımıyoruz ikimizde sürekli mutsusuz ve boşanmaya karar verdik. Eşim Nişanlıyken kredi çekerek araba aldı. Arabayı mayıs ayında aldı ve biz temmuzda evlendik evlilik sürecinde evin giderleri ve arabanın kredisini bende ödedim boşanırsak araba üzerinde hak iddia edebilir miyim bi de düğünde takılan takılar kayınvalidemlerde bana vermediler onları talep edebilirmiyim. Ben çalışıyorum ama eşimin maaaşı benim maaşımın 3 katı ondan nafaka talep edebilirmiyim. Bide ailesi aileme ve bana iftira attı bu sebeple manevi tazminat davası açabilirmiyim bu attığı iftirayı telefon kayıtlarından ispatlatabilirmiyim

sdfkmlk

Üye
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2013
22
0
30
arkadaşlar uzmanlık alanım olan boşanma ve nafaka davaları ile ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında elimden geldiğince cevaplayabilirim. konular çok çeşitli o yüzden arada sorularınız diğer başlıklarda gözden kaçabiliyor.

merhaba bnde bır soru sorcktım eşimle 8 yıldır anlasmaya çalısıyorum ama olmuyor yanı ne desem bos bir oglumuz var ve evın bırçok esyasını kndım aldım oturdugum evde babama aaıteşim çocumun velayetını alsa bıle ona bakamz zaten cocuk benım aıle çevremde ortamımda yetıstı eşimin bakack kımsesıde yok ve süreklı çevresınde benı karalamıs içki masalarında eşime krsı en ufak bır sevgı veya sevgı hıssetmıyorum bosanırsak çocumun velayetı ve nafakası nasıl gelısır bu arada çocum 6 yasında

Hisense

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2011
11
1
Merhaba,

Eşimle boşanma sürecineyiz, anlaşmalı boşanacağız. Çocuğumuzu istediğin zaman görebilirsin dedim. Bir aydır annemin evindeyim, şimdiye kadar iki kez kızını görmeye geldi. "Ben hep böyle bir-iki saat mi göreceğim kızımı? Haftasonu alıp götürmek istiyorum, halasıyla bakarız" diyor. Ben yatılı göndermek istemiyorum. Çocuğumun psikolojik olarak etkileneceğini düşünüyorum, çok küçük. Çünkü ikisi de şimdiye kadar çocuğumla 1-2 saat oynamak dışında birşey yapmadılar. Bu konuda dayanak sağlayabileceğim bir yasa vb. var mıdır? Teşekkür ederim...