boşanma ve nafaka davaları ile ilgili sorularınızı cevaplayabilirim

kadin555kadin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2015
82
40
38
Merhaba ben 3 yil once esimden ayrildim anlasmali olarak bodandik subat ayina kadar her ay nafakayi yani 300 tl yi gecikmeli de olsa veriyodu zaten bu cocuk icin talep ettigim para kendim icin bisey istemedim ben. Subattan bu zamana kadar tek kurus yatirmadi bu sure icinde ben her ay 600 lira sadece kres parasi odedim kalfi ki cocugun ih5iyaclari hic bitmiyor. İlamli takip acabilecegim soylebdi ama bunun sonuclanmasi vok uzun surer mi ayrica faizle alabilir miyim ?

avukatgzdozpgc

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2015
12
2
33
eşim 10 gün önce evi tyerk etti. çocuğum var.çalışıyorum.kredili daha yarısı ödenmemiş bir evimiz var. anlaşmalı istiyor neler talep edebilirim. bankada parası olabilir. maddi olarak çok emeğim geçti bu evliliğe. daha önce 30000lik kredi çekmiştim ödemiştim falan filan.
Anlaşama protokolüne maddi manevi tazminat talebiniz, evlilik boyunca edinmiş olduğunuz mallarla ilgili paylaşımları,çocuğunuzun velayetini ve nafaka talebiniz varsabu gibi husuları yazabilirsiniz.

avukatgzdozpgc

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2015
12
2
33
Çocuğun yaşı küçük olduğu için babanın alması mümkün değil , anlaşmalı boşanma olacaksa eğer çocuğunuz için nafaka ,kendiniz içinde nafaka rtı maddi manevi tazminat(hakarete uğramanız nedeniyle) talep edebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

feyzai

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
27 Mart 2014
326
341
Merhaba ben 3 yil once esimden ayrildim anlasmali olarak bodandik subat ayina kadar her ay nafakayi yani 300 tl yi gecikmeli de olsa veriyodu zaten bu cocuk icin talep ettigim para kendim icin bisey istemedim ben. Subattan bu zamana kadar tek kurus yatirmadi bu sure icinde ben her ay 600 lira sadece kres parasi odedim kalfi ki cocugun ih5iyaclari hic bitmiyor. İlamli takip acabilecegim soylebdi ama bunun sonuclanmasi vok uzun surer mi ayrica faizle alabilir miyim ?

İlamlı takiple alabilirsiniz. Şubatı da yatırmadığını varsayıyorum 5 ay ödenmemiş nafaka alacağınız var, İlamlı takip başlatılır süresinde ödemezse hemen İcra Ceza mahkemesinden Tazyik hapsi talep edilip çatır çatır alınır :KK66:

feyzai

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
27 Mart 2014
326
341
İlamlı takiple alabilirsiniz. Şubatı da yatırmadığını varsayıyorum 5 ay ödenmemiş nafaka alacağınız var, birikmiş nafakalar için icra takibi yapılıyor.Mahkeme kararı ile nafaka verildiği için İlamlı takip başlatılır süresinde ödemezse hemen İcra Ceza Mahkemesi'nden tazyik hapsi talep edilip çatır çatır alınır :KK66:

feyzai

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
27 Mart 2014
326
341
Merhaba Avukat Hanim, Benim cekismeli bosanma davamda (evlilik birliginin temelinden sarsilmasi) son durusmam ocak ayinda goruldu ve hakim bosanmaya karar verdi ! ben davali taraf olarak davam kabul oldu, karsi tarafinkiyse red gordu ve tam kusurlu sayildi (sadakatsizlik, siddet, altinlarimin calinmasi, ailesinin hakaretleri, kendisinin tehditlerin, ayri ev acmama, sahte sahitleri, durusmalara katilmamasi, avukatinin vekillikten cekilmesi, avukatinin ucretini odememesi) vs vs ve ben kusurlu olmadigim icin delillerle ispat ettim ayrica sahitlerimde vardi tabikide tedbir yoksulluk nafakasina ve maddi manevi tazminata hak kazandim.

Birinci sorum : eski esim davayi yargitaya tasidi dosyam ocak ayinda temyize gittitemyiz ne zmn sonuclanir ?

Ikinci sorum : sirf bana nafaka ve tazminat odememek icin kendisini calismiyo gibi gosteriyor. Ayrica temyiz davasinda ben calisiyorum fakat cep harcligi icin demis yalan soylemis. Bu sahiz 7 gun ve nerdeyse 24 saat calisiyordur. Yani sigortasiz calisip birde ustune ustluk temyizde calistigini ifade ediyor. Ben onu ihbar etmek istiyorum bu mumkunmu ? Evine icra memurlari gidermi ? Yada gizliden arastirma yaparlarmi ?

Ucuncu sorum ise : tedbir nafakasina icra koyabilmek icin temyizin sonuclanmasinimi beklecegiz ?

Tesekkurler CEVAPLARINIZ ICIN SAGLICAKLA KALIN.

Temyiz yaklaşık 1 yıl içinde sonuçlanır, tedbir nafakasına ve tazminata mahkeme kararıyla hükmedildiği için ilamli icrayla takibi mümkün, fakat karşı taraf temyize gittiği için tazminatlar için icranın geri bırakılmasını talep ederler ,yani icra takibinden sadece nafakaları alabilirsiniz şimdilik. Temyiz neticesinde yargıtay onarsa tazminatları da onama neticesinde alabilirsiniz.
Davacı sigortasız çalışıyor demişsiniz, sigortasız işçi çalıştırdığı için SGK ya ihbar edebilirsiniz. Fakat gizliden araştırma vs . :) Türkiye' de yok, en azından şimdilik. Sigortasız çalıştığı için de evine icra memurları gitmez. Yalnızca nafakayı ödemediği için icra takibi başlattığınızda, yine de ödemezse evinde hacze kabil eşya varsa (örneğin 2, bir buzdolabı gibi eşyalardan 2 adet olanlarından birini, altın, para vs ) alabilirler Ki bu icra süreci çok uzun bir süreç, haczekabil mal bulunup alınsa da hemen parayı alamazsınız, yediemine devri, açık arttırmada satışı vs çok vakit alıyor.

feyzai

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
27 Mart 2014
326
341
bnde alkol ve şiddet nedeniyle boanmaya karar verdim hemde hamileyken şiddet gördüm..daha öncede bana vşiddet uyguladıgından dolayı mah.cıkmıstık oda kabul etti sonr tekrr barısmıstık hamile oldugum için şimdi yine aynı sey oldu o dava kapanmıs mı oluyor yani hiç bir seklde delel olarak kullanamazmıyım??artı alkolden dolayı 2yıl ehliyeti alınmıstı buda bir delil olablir mi??bnm tek korkum bebeğimin velayeti aslında

Önceki boşanma davanıza konu olan şiddet nedeniyle boşanma davası açamazsınız. Yani örneğin önceki boşanma davanızın sebebi hamileyken beni dövdü şeklinde ise yine aynı şekilde açamazsınız, barıştıktan sonra yani mahkeme sonrasında tekrar şiddet gördüyseniz bunun için yeni bir boşanma davası açabilirsiniz.
Çocuğunuz küçükse, ona bakabilecek yeterlilikteyseniz yani ihtiyaçlarını maddi manevi karşılayabilecekseniz ona kötü örnek oluşturabilecek alkol sigara vs davranışlarınız yoksa ve çocuğa şiddet uygulamıyorsanız velayeti size verilir.
Çocuklarına karşı sorumsuz bir baba ve kötü örnek oluşturabilecek davranışları var denilerek alkol durumu delil gösterilebilir. Boşanma davasında her türlü delil kullanılabilir.

kadin555kadin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2015
82
40
38
Bn hapse girsin istemiyorum aslinda cocugumun babasi bi de iyi biridir aslinda ama neticede cocuguna baksin en azindn faydasi olsun istiyorum. Unarim oder de hapse gerek klmaz. İlginize cok tsekkur ederim

Jolyss

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2011
3.447
2.130
Temyiz yaklaşık 1 yıl içinde sonuçlanır, tedbir nafakasına ve tazminata mahkeme kararıyla hükmedildiği için ilamli icrayla takibi mümkün, fakat karşı taraf temyize gittiği için tazminatlar için icranın geri bırakılmasını talep ederler ,yani icra takibinden sadece nafakaları alabilirsiniz şimdilik. Temyiz neticesinde yargıtay onarsa tazminatları da onama neticesinde alabilirsiniz.
Davacı sigortasız çalışıyor demişsiniz, sigortasız işçi çalıştırdığı için SGK ya ihbar edebilirsiniz. Fakat gizliden araştırma vs . :) Türkiye' de yok, en azından şimdilik. Sigortasız çalıştığı için de evine icra memurları gitmez. Yalnızca nafakayı ödemediği için icra takibi başlattığınızda, yine de ödemezse evinde hacze kabil eşya varsa (örneğin 2, bir buzdolabı gibi eşyalardan 2 adet olanlarından birini, altın, para vs ) alabilirler Ki bu icra süreci çok uzun bir süreç, haczekabil mal bulunup alınsa da hemen parayı alamazsınız, yediemine devri, açık arttırmada satışı vs çok vakit alıyor.

Tesekkur ederim bilileriniz icin :)

alminaasli

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2015
14
1
32
merhaba benım bosanma davam vardı aile bırlıgının temelınden sarsılması gereccesıyle 30 eylül 2014 te son mahkeme oldu hakım bızı bosamadı ama kasım 2014 te yargıtaya gıttı dosya tahmını ne kadar sürede cevap gelir.gelen cevap ne olursa bız bosanmıs oluruz bırde anlasamıyoruz vvelayet konusunda velayetı bana ver bosanalım dıyor ama cocuk sende kalır sen evlenene kadar dıyor sızce bosanmak ıcın velayetı versem daha sonra dava acıtıgmda alma ihtimalim yüksek midir?sizce ne yapmalıyım?

feyzai

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
27 Mart 2014
326
341
merhaba benım bosanma davam vardı aile bırlıgının temelınden sarsılması gereccesıyle 30 eylül 2014 te son mahkeme oldu hakım bızı bosamadı ama kasım 2014 te yargıtaya gıttı dosya tahmını ne kadar sürede cevap gelir.gelen cevap ne olursa bız bosanmıs oluruz bırde anlasamıyoruz vvelayet konusunda velayetı bana ver bosanalım dıyor ama cocuk sende kalır sen evlenene kadar dıyor sızce bosanmak ıcın velayetı versem daha sonra dava acıtıgmda alma ihtimalim yüksek midir?sizce ne yapmalıyım?
yargıtaydan dosya yaklaşık 1 yıl sonra gelir, yargıtay onamaz yani bozarsa ya davanız tekrar görülür ya da yerel mahkeme yani davanızı gören mahkeme kararında direnir.Eğer davanız tekrar görülürse hakim boşanma kararı verebilir. Çocuğun velayeti babada olmasının kabul ettiniz diyelim, art bir de babanın çocuk için nafaka ödemesine hakim hükmetti diyelim ki eğer babada olursa çocuklara baba bakacağı için onun çocuklar için nafaka ödenmesine hükmetmez, hükmetse bile bir süre sonra baba dava açıp çocuğun velayeti bende ben nafaka ödemek istemiyorum diyebilir. Yani eşiniz nafaka ödememek için velayeti bende olsun diyor diye düşünüyorum

alminaasli

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2015
14
1
32
yargıtaydan dosya yaklaşık 1 yıl sonra gelir, yargıtay onamaz yani bozarsa ya davanız tekrar görülür ya da yerel mahkeme yani davanızı gören mahkeme kararında direnir.Eğer davanız tekrar görülürse hakim boşanma kararı verebilir. Çocuğun velayeti babada olmasının kabul ettiniz diyelim, art bir de babanın çocuk için nafaka ödemesine hakim hükmetti diyelim ki eğer babada olursa çocuklara baba bakacağı için onun çocuklar için nafaka ödenmesine hükmetmez, hükmetse bile bir süre sonra baba dava açıp çocuğun velayeti bende ben nafaka ödemek istemiyorum diyebilir. Yani eşiniz nafaka ödememek için velayeti bende olsun diyor diye düşünüyorum

nafakasında degılım zaten ben ona da dedm velayetı ver nafaka falan ıstemıyorum dıye o velayette takılı kaldı tekara velayet davası acarsam eger velayetı alma sansım ne kadar peki

feyzai

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
27 Mart 2014
326
341
nafakasında degılım zaten ben ona da dedm velayetı ver nafaka falan ıstemıyorum dıye o velayette takılı kaldı tekara velayet davası acarsam eger velayetı alma sansım ne kadar peki

velayeti verme, boşanma davası aç, eşin istemese de hakim yeterli delil sunarsan boşanmana karar verir, biraz uzun sürse de boşanırsın, Boşanma davalarında kadınlar hep 2-0 önde başlar.

pembepante

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2015
711
318
mrblar daha öncede soru sordum yardınızı için teşkkr ederim bir sey daha sorucaktım..boşanma asamasındayım bebeğimle dısarıya cıkmaya korkuyorumm ..1 kez cıktım hemen bebeğime yapısıp o bizim gör bak onu alıcaz senden o bizim soy adımızı tasıyor deyip cocuga bakıp gidiyorlar onun dısında ne maddı ne manevi nede arayıp soruyorlar cocugu sadece dısarıya cıkınca beni rahtsız ediyorlar neyapablirim..bn dısarıya her cıktıgımda onlarla muhattap olmak zorundamıyım görmemezlkten geliyorum bebek arabasına yapısıp zorla bebeğği sevme adı altında bana bir ton laf söylüyorlar??

hayatdevamediyorr

Elhamdülillah
Kayıtlı Üye
26 Nisan 2015
65
19
Merhaba öncelikle böyle bir topic açıp bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Ben boşanma davası açacağım eşime çekişmeli boşanma. Ailesiyle birlikte oturuyoruz eşim içiyor maddeden de sabıkası var aynı zamanda. Çocuğum yok allaha sukur boşanma davası açacağım ne şekilde hangi sebep üzerinden acabilirim eşim boşanmak istemiyor aynı zamanda evliyken aldığımız bir arabamiz var benim uzerime ruhsatı. O aracın borcu da duruyor araçtan hak talep edebilir mi ve zaten çalışmıyor sürekli yeni dosyaları çıkıyor mahkemeye de gelmez delidir aynı zamanda ben ne yapabilirim. Beni yönlendirir deniz çok memnun olurum. Çalışan bir bayanim aynı zamanda ve uzaklaştırma kararı nasıl alabilirim aynı semtte büyüdük ailelerimiz de aynı semtte. Yardımcı olup yol gosterirseniz çok memnun olurum

feyzai

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
27 Mart 2014
326
341
mrblar daha öncede soru sordum yardınızı için teşkkr ederim bir sey daha sorucaktım..boşanma asamasındayım bebeğimle dısarıya cıkmaya korkuyorumm ..1 kez cıktım hemen bebeğime yapısıp o bizim gör bak onu alıcaz senden o bizim soy adımızı tasıyor deyip cocuga bakıp gidiyorlar onun dısında ne maddı ne manevi nede arayıp soruyorlar cocugu sadece dısarıya cıkınca beni rahtsız ediyorlar neyapablirim..bn dısarıya her cıktıgımda onlarla muhattap olmak zorundamıyım görmemezlkten geliyorum bebek arabasına yapısıp zorla bebeğği sevme adı altında bana bir ton laf söylüyorlar??

6284 sayılı yasa , adından da belli olacağı üzere ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik bir yasadır, buna istinaden aile içi olmayan bireyler hakkında dauzaklaştırma kararı verilebilir. Bahsettiğiniz kişiler hakkında muhitinizdeki karakola gidip uzaklaştırma talep edeceksiniz.

feyzai

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
27 Mart 2014
326
341
Merhaba öncelikle böyle bir topic açıp bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Ben boşanma davası açacağım eşime çekişmeli boşanma. Ailesiyle birlikte oturuyoruz eşim içiyor maddeden de sabıkası var aynı zamanda. Çocuğum yok allaha sukur boşanma davası açacağım ne şekilde hangi sebep üzerinden acabilirim eşim boşanmak istemiyor aynı zamanda evliyken aldığımız bir arabamiz var benim uzerime ruhsatı. O aracın borcu da duruyor araçtan hak talep edebilir mi ve zaten çalışmıyor sürekli yeni dosyaları çıkıyor mahkemeye de gelmez delidir aynı zamanda ben ne yapabilirim. Beni yönlendirir deniz çok memnun olurum. Çalışan bir bayanim aynı zamanda ve uzaklaştırma kararı nasıl alabilirim aynı semtte büyüdük ailelerimiz de aynı semtte. Yardımcı olup yol gosterirseniz çok memnun olurum
Öncelikle, 2002 den önce evlendiyseniz, evlenirken mal ayrılığı rejimini seçtiyseniz boşanırken mal rejimi tasfiyesinde de 2002 öncesi edindiğiniz mallar; hangi mal kiminse ona verilip paylaştırılmaz, 2002 sonrası edindiğiniz mal ise kimin üstüne olursa olsun 2 eşe paylaştırılır yani halk arasında çok söylenen ''evi, arsayı benim üstüme yaptı'' durumları geçersizdir, sizin için de eğer arabayı 2002 den sonra aldıysanız eşiniz de yarısında hak sahibi.Ama 2002 den sonra evlendiyseniz tüm mallarınız iki eşe eşit paylaştırılır, borçlar da.

Eşiniz boşanmak istemiyor, bu durumda dava çekişmeli olacak, altından avukat olmadan kalkabilmeniz zor eşiniz hak kaybına uğramanız kaçınılmaz olur. Bir avukat ile anlaşın , yahut eşinizi de boşanmaya razı edip anlaşmalı boşanın bu halde avukat tutmayabilirsiniz.

Evlilik süresince edindiğiniz mallar da borçlar da ortaktır. Uzaklaştırma kararını aile mahkemesinden bir talep dilekçesiyle , yahut muhitinizdeki karakoldan da talep edebilirsiniz.

ezelimsin06

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2014
44
18
34
merhabalar. 9 yıllık evlilik ve 2 çocuğun ardından şimdi boşanma arifesindeyim. 8 yaşında bir kızım ve 2 aylık bir oğlum var. doğumdan beri ailemin yanındayım. 9 aydır süren, evli fakat eşi doğuda astsubay olan, burda bekar hayatı yaşayan, 2 çocuklu bir bayanın evinde gece 4lere kadar alem yaptıklarını ve o kadınla aldatıldığımı öğrendim Evime birdaha dönmedim. Beraber yaşadığımız ev kayınbabamın üstüne. Eşimi evden bugün yarın çıkaracaklar kiralayıp parasını bana verecekelr. Eşimin üzerine kayıtlı hiçbir mal varlığı yok. evine bakmayan, özel bir şirkette bölüm şefi olarak çalışan, standart her ay aynı bir geliri olmayan, prime göre maaş alan üstelik maaşını yol yardımı, gıda çeki, avans, ikramiye, maaş olarak ayın 4 ayrı gününde para alan ve üstüne olmasada tekel büfesi işleten, yoğun gece hayatı olan, gece 4lerde evine gelen, çocuğuyla ayda sadece 1 kez yarım saat görüşen, maddi anlamda yetersiz, dışarda dostuyla para yiyen özellikle 2 aylık bebeğine mama bez parası lazımmı diye hiç sormayan sorumsuz bir eş. bunların herbirine kayınbabam ve kayınvalidem şahitlik yapacaklar dava durumunda. ancak yaşadığım yer küçük bir ilçe olduğu için aldatma olayını katmadan önce tedbir birkaç ay sonrada boşanma açmayı düşünüyorum. yıllardır ne kadar maaş aldığını söylemedi. davayı neye göre açabilirim? yada 9 yıl bizden esirgediklerinin hırsıyla onu güç duruma düşürmek ve olabildiğince çok nafaka ödemesini nasıl sağlayabilirim? birde duyduğuma göre büfesi batmış 40 bin civarı kredi borcu varmış ödeyemiyormuş. benim ve çocuklarımın nafaka durumunu etkilermi? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

2010melek

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Ağustos 2015
1
0
40
1999 yilinda kacarak evlendim 16 yil sonra bosanak icin dava actim. Esimin ailsei dugunden once ve sonra bana hicbir altin taki almadilar bunlar yetmezmis gibi dugundeki takilari kayinvalidem aldi ve bize hicbirini vermedi. Esim kendi parasi ile dugunden 1 ay sonra bir miktar altin taki aldi. Aldiktan bir yil kadar sonra kredi karti borcu oldugunu ve altinlarimi bozdurup odedi. Ben dugundeki takilarim ve esimin bana aldigi altinlarim icin bir dava acabilirmiyim. Dugundeki takilar icin kayinvalideme de dava acabiliyormuyum. Davayi kazanabilirmiyim bilgi verebilirmisiniz....

SUDANCIKMIS

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2014
29
15
Lutfen yardim. Kısaca anlatayim.Ben 2 cocuklu bir beyle evlendim. Bekarken calisip para birktirdim ve nikahtan 1 ay sonra bir eve girdim o parayla. Kalanini 10 yil kredi ile odeyecegim. Bu ev icin esimin bana 1 lirasi gecmedi hatta evin normal gecimide bana yuklu. Simdi diyelim esim vefaat etti, bu evin yarisi onun diye evimi elimden alirlarmi. Ben hayatim boyunca calisip yemeyip icmeden aldigim ne varsa onun cocuklarininmi olacak. Lutfen yardim edermisiniz.....?