boşanma ve nafaka davaları ile ilgili sorularınızı cevaplayabilirim

Jolyss

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2011
3.447
2.130
Merhaba yine ben avukat hanim.. 2013te acilmis cekismeli bir bosanma davam var.. bosanma ocak 2015te gerceklesti yani 7 ay once ve karsi taraf tam kusurlu gozuktu yani davayi kazanan taraf ben oldum.. eski esim kazanmis oldugum nafaka ve tazminati temyize gonderdi.. dosya henuz yargitayda.. hakim gerekceli kararda elli kez sadakatsizlik yukumlulugu ihlal edildi cumlesini gecmis.. ben eski esimle ilgili bosanma davasi acildiktan sonra sadatsizlik uzerine goruntuler yakaladim ve bunlari avukatim araciliyla hakime sundum.. bosanma kesinlesmeden sadakat yukumlulugu devam eder yasasi nisan 2015te degistirilmis.. birinci sorum bu yasa benim davami kapsarmi ? Ikinci sorum bosanma davam kesinlesmeden uc ay once eski esim uzerine bir cocuk kaydettirmis artik onunmu degilmi bilemem belliki ya ortada imam nikahli bir evlilik vardi yada bu bebek eski esimin degil mecbur kaldi uzerine aldi bilemiyorum.. bosanma davam kesinlestikten 7 ay sonra avukatim bunu farkediyo ve bana soyledi iki gun oldu.. simdi yeni yasa benim davami kapsamiyorsa neden avukatim bunu gec farketti neden es gecti ? Ikincisi beni zamaninda bilgilendirmiyo mesela icra takibi yapiyo ben sormassam bisi soylemiyo ilgi yok denecek kdr az.. bugunde o cocuk olayi son durusmadan sonra olmus diyo halbuki son durusmadan once dogmus cocuk.. daha yeni yasa cikmadan etmeden.. arastirin diyorum olmaz artik yeni yasa cikti diyo.. ben soylediklerinden bisey anlamadim.. eger yeni yasa benimde bosanma davami kapsarsa butun emeklerim bosuna gidecek ve temyiz onanmayacak tazminat alamicam.. eger onanirsa bu durumun baska bir avukat araciliyla arastirilmasini isticem hatta dosyanin bastan incelenmesini isticem.. benim kafam allak bullak oldu.. yardiminiza ihtiyacim var..
 

bigbagyan

Üye
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2015
90
15
Merhaba odenmeyen nafaka işlemleri en fazla kaç ay sürer icra cezaya başvuruldu 1 buçuk ay önce ama ertelendi ne zman sonuçlanır aceba
 

mavibilgisayar

sana inanır sana güvenir senden yardım isteriz
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2015
468
422
7 eylülde mahkemede bosanma gerçekleşti. Davalı taraf mahkeme tebligini almış bana da mahkeme tebligini yollamış ama adreste B ulunmadigim için elime ulaşmadı iki kere geri dönmüş oldu. Şimdi tebligat elime nasıl ulasicak polislemi gelicek
 

Aylincan0606

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Ekim 2015
3
0
34
2006 yılında evlendim. 8 yaşında kızım ve 5 aylık oğlum var. Eşim ben hamileyken evli olan başka kadına aşık olmuş teyzesinin kızlarıyla bayanı sarhoş edip eşimle birlikte sanırım çıplak fotoğraflarını çekmişler. Bayana bu fotografı göstererek tehditlerle birlikte olmaya çalışmış bayanla. Bayan inkar etsede anladığım kadarıyla bir sürede birlikte olmuşlar. Ben durumu öğrendim. Eşimin ailesine anlattım durumu. Oturduğumuz ev eşimin ailesine ait. sırf evden atmasınlar diye benim hakkımda ailesine türlü iftiralar atmış. Ama eşimin ailesi hicbirine inanmmis hatta bayanın dediğine göre ailesine de onu sevdiğini boşanmak istediğini söylemiş ama ailesi evlatlıktan reddetti ve evinden kovmuş. Bayana ve hatta bayanın iş arkadaşlarına bile sürekli tehtit ve hakaret içeren mesajlar atıyormuş. Bayan eşiyle savcılığa gidecegini söyleyince delirmiş ve bayanın yaşadığı şehre çıkmış gitmiş. Şuan orda olduğunu söylüyor intikam alacağını bayanı öldüreceğini söylüyor. Onlar dava edecek. Bayanın elinde binlerce tehdid mesajı ve sahitleri var. Dava açacak. ( Eşimin benden habersiz ortak olduğu bir alkol büfesi için çektiği kredilerden ve kredi kartlarından dolayı yüklüce banka borcu var. Kartlar incelendiğinde sırf alkol tekel harcaması olduğu evine harcamadığıda belli olcaktir evine gece geç saatlerde geldiğini ve hiçbir ihtiyacı karsilamadigina ailesi bana şahitlik yapabilir buarada). Ben çocuklarım için nasıl bir yol izlemeliyim? Bayanın eşide herşeyin ortaya çıkması ve gerçekten eşinde kabahat varsa boşanmayı istiyor. Lütfen bana bir yol gösterin
 

bennmeselaa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2016
41
4
velayeti verme, boşanma davası aç, eşin istemese de hakim yeterli delil sunarsan boşanmana karar verir, biraz uzun sürse de boşanırsın, Boşanma davalarında kadınlar hep 2-0 önde başlar.

selamlar ben aile-evlilik başlığında konu açmıştım ama burada size de sormak istiyorum. Yakınlarım çekişmeli boşanmanın çok zor bir süreç olduğunu söylüyor..

Çekişmeli mi anlaşmalı mı siz bana hangisini önerirsiniz?

24 yaşındayım düğünden sonra 2.ay dolmadan evlilik bitti.
Kına gecemde eşimin ailesi benim ailemin üzerine yürüdü. Ne düğün ne de ev masraflarına destek vermeyen aile sonraki sabah düğünde takı kesemi istediler. Vermedim, düğün gecesi eşim kızkardeşinin attığı mesajlarla üzerime saldırdı, gerdek gecesi yaşamadık. tekrarlamayacağını söyleyip ağlayarak özür diledikten sonra bir şey değişmedi, daha kötüye gitti. İlerleyen günlerde bulduğu bahanelerle beni boğmaya kalktı (2-3 kere boğma girişimi oldu) "sen artık bu evden çıkamazsın ancak ölün çıkar" diyerek tehdit edip abisiyle silah almak için iletişime geçti. (2. ay sonunda silahı resmi olarak aldı) ailede şiddet meşru olarak yapılıyormuş ama düğüne kadar bunu sakladıkları ortaya çıktı..

beni evden kovdu, ona her konuda destek veren aileme çok kere küfür etti, gizli bir hesap kullandığı ve burdan birkaç terör örgütüne destek verdiği ve yayın yaptığı ortaya çıktı, daha önce karıştığı olayların internette olan videosunu gösterdi bana. Düğünden önce de bu tip olaylardan mahkemeye çağırılmış ama gitmemiş (bunların hiçbirini ailesi bilmiyor)

En son beni yine saldırarak evden zorla çıkarıp ailemin evine (sokağın başına kadar) bırakıp kaçtı. Kıyafetlerimi almak için eve gittiğimizde düğün takılarımı da götürmüştü.(ailesi ben yokken evime gelmiş yemek yapıp yemişler, benim kesemi de alıp gitmişlerdi) Ayrıca ben eve giremeyeyim diye kapının kilitlerini de değiştirmişti. Bunların yanında cinsel olarak da normal ilişki dışında ilişkiye girmeye zorladı.
.. Tüm bu olanlarla ilgili ses kayıtları, şahitler ve fotoğraflar var elimde
 

bet7512

İstediğin olmuyorsa daha iyisi olacağı içindir.
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2018
663
551
Merhaba benim bir sorum olacak ben eşime çekişmeli boşanma davası açtım. Avukat 8 bin tl boşanma davası için 4 bin tl de ziynet davası için ücret aldı bizden. Koruma kararı ve tedbir nafakası bağlandı e devletten davanın açıldığı görünüyor. 3-4 gün sonra da adli tatile girildi. Şuan ben eşimle barışıp davayı geri alsam. Avukat bana ödediğim ücreti verir mi ? Ben sordum avukata veremem dedi ama şuan sadece dava açtı ne bir duruşma ne bir mahkeme oldu. Benim bu parayı geri almaya hakkım var mı ? Tamamını değilse bile dosya masrafı ya da yaptığı iş kadarını kesip geri kalanını verebilir mi ?
 

feruzecerci

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2017
891
1.386
Merhaba benim bir sorum olacak ben eşime çekişmeli boşanma davası açtım. Avukat 8 bin tl boşanma davası için 4 bin tl de ziynet davası için ücret aldı bizden. Koruma kararı ve tedbir nafakası bağlandı e devletten davanın açıldığı görünüyor. 3-4 gün sonra da adli tatile girildi. Şuan ben eşimle barışıp davayı geri alsam. Avukat bana ödediğim ücreti verir mi ? Ben sordum avukata veremem dedi ama şuan sadece dava açtı ne bir duruşma ne bir mahkeme oldu. Benim bu parayı geri almaya hakkım var mı ? Tamamını değilse bile dosya masrafı ya da yaptığı iş kadarını kesip geri kalanını verebilir mi ?

Başlık sahibi değilim ama avukat ile sözleşmeniz var mı? Avukat davayı açtığı anda ücretine tam olarak hak kazanmış olur ziynet alafagi davasi henuz acilmadiysa bu paranin anlasmaya gore olan kismini sizden alir gerisini almaz. Ama bosanma davanizi actigi icin o paranin tamamini hak ediyor.
 

Chuck24681012

Üye
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2018
132
163
Arkadaşlar benim sorum da şu bir bayan arkadaş çok yardımcı oldu ama korkudan hasta olacağım artık, kardeşimin ekonomik durum tespiti beş bin lira çıktı karşı taraf bu rakamı yeterli görmeyip karara itiraz ederse hakimin tavrı ne olur?Polis yeniden mi gelir tespiti yapacak?Yeni bir rakam mi çıkacak ortaya
 

Suskunhanim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2019
1.229
2.888
32
- 10 aylık evli olmanız boşanmanıza engel değil. ancak anlaşmalı boşanma davası açamazsınız bu dava için 1 yıllık evlilik süresi şart.
- çalışıyorsanız nafaka almanız zor
- evinizi terketmenizi önermiyorum. çünkü evden giderseniz siz kusurlu durumda olursunuz. eşiniz boşanmak istemezse bu durumda boşanamazsınız.
- boşanma sebebinizi yazmamışsınız, hangi sebeple boşanmak istediğinizi dava dilekçenizde yazıp bu sebebin varlığını tanıklarla ispat ederseniz boşanırsınız. tabi karşı tarafın kusurlu olması gerekir.
-kredi borcunuzda eşiniz size kefil mi oldu? eğer kefil değilse kredi borcu şahsi bir borçtur. sorumluluk size aittir. ancak boşanma davasından sonra açacağınız bir dava ile bellil bir bedel talep edebilirsiniz. kolaylıklar diliyorum
Merhaba, evi terk etme konusu bayan açısından olunca aleyhte kullanılamıyor diye biliyorum,yardımcı olur musunuz?
 

Tgraaammm

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Ağustos 2020
305
221
24
arkadaşlar uzmanlık alanım olan boşanma ve nafaka davaları ile ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında elimden geldiğince cevaplayabilirim. konular çok çeşitli o yüzden arada sorularınız diğer başlıklarda gözden kaçabiliyor.
Merhabalar avukat hanım benim sorum nafaka ile ilgili olacak ben eski eşimle 2 yıl önce anlaşmalı olarak boşandım bi çocugum var 400 tl çocuk için nafaka odemesi gerekiyor ben boşandıktan 1 ay sonra iddet müddeti davası açtım karar cıktı ve başkasıyla evlendim bu zamana kadar hiç nafaka almadım çnkü şuan evlendiğim eşim istemiyor ondan nafaka almamı. Kendiside çocugu bi ilk dogdugunda gördü hamileyken ayrılmıştım çnkü birde 1 yasına girmeden 1 ay once falan gördü sonra 1 sene boyunca hiç aramadı şimdi yeni yeni gormek için arıuor ben nafaka yatırmadıgı için çocugu göstermeme hakkına sahip miyim birde yeni bi yasa cıktıgını duydum belli bir süre nafaka yatırmadığında yapılandırmaya giriyormuş nafaka borcu ve sıfırlanıyor muş acaba doğrumu şimdiden teşekkür ederim
 

soe

Guru
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2009
21
12
34
Bir şey merak ediyorum biriyle evlenip 3 hafta sonra boşandıktan sonra nafaka alınabiliyor mu yani bu tip dolandırıcılık işlerinin önüne geçen bir yasa var mı
 

kalbiminozu

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2014
1.152
2.121
Merhaba, eşimle anlasamiyoruz ve boşanma talebinde bulunacağım. Benim merak ettiğim 3 küçük çocuğum var. Yaşları küçük ve benim emanet edebileceğim kimsem yok. Bu yüzden herhangi bir işe giremiyorum en azından okul çağına gelene kadar.
Birinci sorum, bu durumda çocuklarımın velayetini mahkeme kime verir?
İkinci sorum ise, oturduğumuz ev, babamın yaşadigi ev evlilik süresi içinde ailemin katkıları ve benim birikimin ile alındı. Tapuları benim üstüme. Ayrıca adıma kayıtlı bir araba var. Birde yine ailemin katkısıyla aldigimiz eşimin adına kayıtlı bir araba var( ama herhangi bir hak istemiyorum ) Eşim para pul meraklısıda değildir çocukları zorda bırakmak asla istemez. Ama bunlar üstünde hak iddaa edebilir mi? (Herşeyi bilerek bu yola görmek istiyorum)
3. Sorum çocuklara şuan calisamayacagim için nafaka baglatabilir miyim? Bu tutar nasıl belirleniyor?
Tşk.ler
 

Chuck24681012

Üye
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2018
132
163
Merhaba, eşimle anlasamiyoruz ve boşanma talebinde bulunacağım. Benim merak ettiğim 3 küçük çocuğum var. Yaşları küçük ve benim emanet edebileceğim kimsem yok. Bu yüzden herhangi bir işe giremiyorum en azından okul çağına gelene kadar.
Birinci sorum, bu durumda çocuklarımın velayetini mahkeme kime verir?
İkinci sorum ise, oturduğumuz ev, babamın yaşadigi ev evlilik süresi içinde ailemin katkıları ve benim birikimin ile alındı. Tapuları benim üstüme. Ayrıca adıma kayıtlı bir araba var. Birde yine ailemin katkısıyla aldigimiz eşimin adına kayıtlı bir araba var( ama herhangi bir hak istemiyorum ) Eşim para pul meraklısıda değildir çocukları zorda bırakmak asla istemez. Ama bunlar üstünde hak iddaa edebilir mi? (Herşeyi bilerek bu yola görmek istiyorum)
3. Sorum çocuklara şuan calisamayacagim için nafaka baglatabilir miyim? Bu tutar nasıl belirleniyor?
Tşk.ler
Nafaka eşinizin polis tarafından tespit edilecek olan gelirin dörtte biri size bağlanır, çocuklar için de ayrıca iştirak nafakası bağlanır
 

zehralinasmom

Yeni Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2020
97
71
Merhaba. 5 yildir evliyim 3 yasinda bi çocuğum var. Esim bana yillar once 3 kez fiziksel siddet uyguladi tatakladi. Ama bundan sonrada ekonomik siddeti hep devam etti en sonunda bende pes ettim. Sali dava acacagiz. Bana soyledigi ama benden sakladığı 90 bini var. Benim uzerime cektigi 10 bin kredi var ödemesi ekimde baslayacak. Ayrica bir magazaya benim uzerime borc var. Sigortasi yok calismiyor gözüküyor ama calisiyor
Ben nafaka alabilirmiyim cocuguma
Borclarimi talep edebilirmiyim
Dilekçede ne yazmam gerek
Ayrilma nedenin ne derse ne dicem
Yardimci olursaniz duaciniz olurum
 


Kopusluhayat

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2020
54
5
23
Merhaba benim de bir sorum olacaktı 2.5 yıllık evliliğimin 2 yılı aldatıldığımı öğrendim şu an dava açıldı mahkeme gününün belirlenmesini bekliyorum elimde sadece bi kac mesaj var güzel sözler söylenmiş birde kiz otele gittik dedi otel kayıtlarını istedik mahkeme yoluyla verirler mi? Mahkeme sürecinde kızın ailesine olanlari anlatmak suç mu? Esim facebook hesabimi caldi adima instagram hesabi açtı bunlar suç sayılır mı? Birde çocuğum yok nafaka ve tazminat alabilirmyim?