1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
  2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
    Notu Gizle
  3. Notu Gizle

Boşnak Örf ve Adetleri

Konusu 'Örf ve Adetlerimiz' forumundadır ve xxtalyaxx tarafından 11 Haziran 2009 başlatılmıştır.

11 Haziran 2009
    Konu Sahibi : xxtalyaxx
  1. xxtalyaxx

xxtalyaxx hayat buysa gerçek nedir? Üye

Beğenildi:
    2.040
    Ödül Puanları:
    188
    genelde boşnaklar diyince akla ilk gelen geçmişten bugüne adetlerini hala sürdürüyor olmalarıdır...çok güzel ama bir okadarda ağır adetlerimiz bulunmakta buna rağmen halen devam ettirmekteyiz ...
    doğumlarda genelde babina dediğimiz bir adetimiz vardır.. doğum yapan annenin evine babinaya gidilir ve en küçüğünden en büyüğüne hediyeler sıralanır..

söz kesilceği akşam kahveler içilir kaynpeder ve yanında gelen erkekler kahveye para atarlar.. kız evindedende gelenlere havlu ve gömlek verilir.. havluyu almak demek sözün kesildği kızın verildği anlamına gelir::):)
    kına gecelerimizde çok eğelnceli geçmekte.. gelin kız o gece bir sürü kıyafet değişir tabi boşnaklığımızın simgesi şalvarlardanda mutlaka 3 yada 4 tane giyer...genelde gelinlere çok altın takılır bir sürü bilezikler en ağır takı setleri alınır...
    düğünlerdede mutlaka armonika çalınır bayanlı erkekli kolalar oynanır... çeşitli bize özgü boşnak oyunları oynanır...

düğünden sonra kayınvalide gelin hanımla birlikte el öpmeye şerbet içmeye yakın akraba ziyaretlerine çıkar.. ve buralara giderken gelin şalvarıyla gider...yanındada bir bavul dolusu şalvar götürür gittği yerlerde şalvarlarını değiştirip durur:):)boşnaklara gelin olmak biraz zordur heleki boşnak böreği yapmayı bilmiyorsanız:):):):kedi::kedi:

2. 14 Ağustos 2009
  3. jean

jean xoxo Üye

Beğenildi:
    1.126
    Ödül Puanları:
    163
    Teşekkürler canım ben de tam böyle bir şey arıyordum ama boşnak kahvesinden de bahsedelim dimi :KK66:

4. 20 Ağustos 2009
  5. xxtalyaxx

Beğenildi:
    2.040
    Ödül Puanları:
    188
    tabi yha kahvesiz olmaz... özellikle yandan şekerli içeriz kahveyi...:eek::eek: birde sabah kahvaltısından önce komşuya kahve içmeye gidilir yada yakın akrabalara...

6. 20 Ağustos 2009
  7. jean

jean xoxo Üye

Beğenildi:
    1.126
    Ödül Puanları:
    163
    kahvenin 40 yıl hatırı vardır ama boşnak kahvesinin ömür boyu :KK66:

8. 20 Ağustos 2009
  9. xxtalyaxx

Beğenildi:
    2.040
    Ödül Puanları:
    188
    sendemi boşnaksın canım...yoksa boşnak gelini olma gibi bir durummu var:):):)

10. 20 Ağustos 2009
  11. yorgunellam

yorgunellam lay-lay-lom Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    anlatın anlatın kızlar ben de arnavutum ..boşnak gelini olma durumu bende var kaydirigubbakcemile3

12. 20 Ağustos 2009
  13. xxtalyaxx

Beğenildi:
    2.040
    Ödül Puanları:
    188

canım alışman zor olmaz o zaman bizim adetlere çoğu şeyimiz aynı çünkü... hayırlısı olsun bu arada

14. 20 Ağustos 2009
  15. yorgunellam

yorgunellam lay-lay-lom Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkür ederim canım :) evet çoğu şeyimiz aynı..ben bu adetlere bayılıyorum ya geleneklerimize oyunlarımıza vs..zemuszemus

16. 21 Ağustos 2009
  17. jean

jean xoxo Üye

Beğenildi:
    1.126
    Ödül Puanları:
    163
    Ben bosna hersekliyim inşallah trabzonlulara gelin gideceğim :)sanırım onlar bizim adetlere uymalıymış değil mi?kız tarafına uymalılar diye duymuştum ama ne kadar doğru

18. 23 Ağustos 2009
  19. xxtalyaxx

Beğenildi:
    2.040
    Ödül Puanları:
    188
    evet canım kız evi naz evi... ne dersek o kaydirigubbakcemile3 tabi fazla abartmamak şartıyla... bende şuan hiç bir adım yok evlilik adına ama eğer olursa en azından şalvar giymek isterim...çok güzel görünüyorlar bence gelinler şalvarın içinde...

Son düzenleme: 23 Ağustos 2009