• Önemli uyarı ; outlook.*, hotmail.* gibi adrese sahip iseniz maalesef onay maili sizlere gelmediği için üyelik bu adresler ile üye olamaz, şifrenizi isteyemezsiniz.

    Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ortopedi Boyun Kireçlenmesi Belirtileri

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
32.656
23.765
Boyunda kireçlenme belirtileri, boyunda kireçlenme boyunda oluşan ağrılar ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Boyun kireçlenmesinin boyutuna, boyunda oluşan deformasyona, eklemlerde oluşan bozulmaya göre sinirlerde sıkışma, eklem ağrıları kaynaklı olarak şiddetli ağrılara ve kollarda oluşan ağrılara yol açabilir.

Hastalarda özellikle sabahları şiddetli boyun ağrısı, boyun tutulması ve kol ağrısı gibi yakınmalar oluşabilir. Daha çok masa başında, bilgisayar başında çalışanlarda, şoförlerde, sürekli sabit pozisyonda kalmak zorunda olan kişilerde boyun kireçlenmesi ve dolayısı ile kireçlenmeye bağlı ağrılara sık rastlanır. Boyun kireçlenmesi olan hastalar boyun hareketlerinde kısıtlama yaşayabilir. Daha çok sinir sıkışması ve eklemlerde oluşan sorun boynun hangi tarafında ise kişi boynunu o yöne hareket ettirmekte zorluk yaşayabilir. Ayrıca hasta boynunu arka tarafa çeviremez ve yatmakta sıkıntı yaşayabilir.Boyun kireçlenmesine maruz kalan kişilerde muayene sırasında kişinin saydığı şikayetlere odaklanmak gerekir. Kireçlenmeye yol açan hastalık tespit edilerek nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.


Kireçlenme omurganın neresinde ise hastaya MR yapılarak tespit edilir ve hastalığın boyutu saptanır. Kireçlenme tedavisi bu tür faktörler göz önünde bulundurularak başlatılır. Hastada sinir sıkışması ve eklem deformasyonu tespit edilmişse tedavi olarak ultrason ve lazer tedavisi tercih edilir. Bu tedaviler sayesinde hastanın şikayetleri azalır ve yaşanan hareket kısıtlanması yavaş yavaş ortadan kaybolur. Hastanın maruz kaldığı ağrılar hafifler. Bu tedavilerden sonra hastaya egzersiz programları tavsiye edilir.


Boyun Kireçlenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta özellikle öne eğilir şekilde uzun süre kalmamalıdır, özellikle öne eğilir pozisyonda çalışmak gerekiyorsa mutlaka sık sık mola verilmelidir ve boynu hareket ettirecek egzersizler uygulanmalıdır. hasta yastık konusunda dikkatli olmalıdır. Yüksek yastıkta yatmak kireçlenme nedeni ile oluşan şikayetlerin artmasına yol açabilir. Boyun kireçlenmesine karşı yüzme ve boyun egzersizleri oldukça faydalı olur.
boyun.gen.tr
 
Yukarı Alt