Brokoli ve Brüksel Lahanasını Haşlamadan Yiyin

E

EU3

Ziyaretçi
Brokoli ve brüksel lahanasının kansere karşı faydalı olduğu biliniyor. Ancak uzmanlar, bu sebzelerin kaynatılarak pişirilmesi durumunda içindeki kanserle savaşan maddelerin büyük bölümünün yok olduğunu belirtiyorlar.
Kansere karşı faydalı olduğu bilinen “glucosinolates” adlı maddeleri içeren brokoli ve brüksel lahanasının kaynatılarak pişirilmeleri halinde, bu sebzelerde bulunan kansere karşı savaşan maddelerin yaklaşık yüzde 80’i suya geçerek heba oluyor.
Daily Mail’in internet sitesinde yer alan habere göre, Warwick üniversitesi'nden bir grup bilimadamı, pişirme yöntemlerinin bu sebzelerdeki glucosinolates seviyelerini nasıl etkilediğini araştırdılar. Araştırma sonucunda, brokolinin 30 dakika haşlanması halinde glucosinolates miktarının yüzde 77, 10 dakika haşlanması durumunda ise yarısının azaldığını tespit ettiler.
Yarım saat haşlanan karnabaharda yararlı maddelerin yüzde 75’inin, lahanada yüzde 65’inin, brüksel lahanasında yüzde 58’inin kaybolduğu belirlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda sebze tüketiminden azami faydayı sağlanabilmesi için kaynatmaktan vazgeçilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, sebzelerin buharda, mikrodalgada veya kızgın yağda pişirilmesini öneriyorlar. Uzmanlar, bu sebzeleri dondurmanın da yararlı maddelerin seviyesinin azalmasına yol açtığını vurguluyorlar.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

GunhesH

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Ağustos 2006
Mesajlar
3.446
Emoji Skoru
9
bilgi için teşekkür ederim canım :) brokoliyi bazen haşlardım bazen de çiğ olarak yerdim..
bundan sonra hiç haşlamıycam artık....zaten çiğken de çok lezzetli :)
 

peacock

tavuskuşu
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Ağustos 2009
Mesajlar
639
Emoji Skoru
382
Ben haşlarken de çok severdim tatlarını ama bir gün teyzemde salatalarını yedim, sonra evde de yapmaya başladım.Artık haşlanmış hallerinin tatları hiç hoşuma gitmiyor,hep çiğ yiyorum.Ayrıca çok tok tutuyorlar.
 
Yukarı Alt