Pulmonoloji - Göğüs Hastalıkları Bronşit Bilgi Ve Paylaşım Alanı

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
172.054
270.355
Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi,
Astım hastalığı daha çok geceleri nükseden ve özellikle nefes alıp vermede güçlük çekme biçiminde gelen krizlerle belirgin olan bir solunum yolu hastalığıdır. Astım krizleri, bronşlardaki spazm, ödem ve aşırı salgıdan ileri gelir. Bronşların virüsler ve bakteriler nedeniyle iltihaplanması sonucu oluşan bronşit hastalığı şiddetli ve aksi bir öksürüğe neden olmaktadır. Astım, nefes borusunu, diğer deyimle, hava yollarını akciğerlere hava taşıyan küçük tüpleri etkileyen bir durumdur. Astımlı biri, astımı tetikleyen bir şeyle temasa geçtiğinde, hava yollarının duvarları çevresindeki kas gerilerek hava yolu daralır. Hava yollarının yüzeyleri iltihaplanıp şişmeye başlar. Genelde sümük veya balgam olarak kendini gösterir. Tüm bu belirtilerde hava yollarının daha giderek daralmasına ve tahriş olmasına sebebiyet verir. Astım belirtilerinin meydana gelmesini sağlar. Bu hastalığın semptomlarının ortadan kaldırılması için uygulanan tedavide fazla miktarda ilaç tüketilmektedir. İlaçların yanı sıra bitkisel tedavisiyle de hastalığın belirtilerini ve günlük yaşamda olumsuz etkilediği faktörleri ortadan kaldırır.

bebeklerde-bronsit-bitkisel-tedavisi.jpgBronşit İçin Uygulanabilecek Bitkisel Tedavisi;

Nefes darlığı; Öksürük, ses kısıklığı, astım ve bronşit için en etkili kürlerden biriside keten tohumudur.

Hazırlanışı; 1 çorba kaşığı çekilmiş ve kavrulmuş keten tohumu ve 1 çorba kaşığı bal macun haline getirilerek yemeklerden bir saat önce yenilir. Diğer kür ise, keten tohumu ve suyu kaynatıp lapa haline getirip normal sıcaklığına gelince göğsünüze sürülür. Bu göğsünüze yumuşatma sağlayarak hem öksürüğünüzü hafifletecek hem de dinmeyen ağrılarınıza iyi gelecektir.

Bıldırcın yumurtası; Mikrop öldürücü antiseptik özelliği ile üst solunum yollarını bakterilerden ve mikroplardan temizler. Yine alerjene karşı ve balgam söktürücü olmasıyla büyük önem taşıdığından bıldırcın kürü önerilmektedir.

Hazırlanışı; 1 adet bıldırcın yumurtası, 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılıp 1 bardak ılık süte ilave edilir. Sabahları aç karnına içilecek olan bu kür 15 gün süreyle uygulanılır. Öksürük tahrişlerini ortadan kaldıran bu kür 3 ay kadar devam edilmelidir.

Melisa otu; Bu kür nefes darlığı çeken hastaların iyileşmesinde ve sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır.

Hazırlanışı; Hem melisa otu hem de oğul otu olarak bilinir. Melisa otunu bal ile birebir ölçüde macun kıvamına getirilerek yenilir.

Okaliptüs; Yutarak öksürüğünüzü hafifletir. Antiseptik özelliği ile mikroplardan temizler. İyi birde balgam sökücüdür. Bu bitkinin buharıyla bronşit ve öksürüğünüze tedavisi uygulanır.

Hanımeli ve hor çiçeği; İle yapılmış kürlerde bronşite en etkili kürler arasında oluşmaktadır.

Ayrık otu; Bu bitkininde bronşit gibi iltihaplı solunum yolu hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.

Astım Bronşit Ve Nefes Darlığı Hastalıklarına Bitkisel Tedavisi;

Adaçayı; Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı adaçayı katılıp, kaynatılmadan önce on dakika demlenir. Günde iki-üç bardak içilebilir.

Nane çayı; Sabahları kahvaltıdan önce bir bardak içmek astıma iyi gelir.

Limon-Bal; Bir limonun suyu ile bir tatlı kaşığı balın karıştırılarak içilmesi astıma iyi gelir.

Kekik-Papatya; Kekik yaprakları ve papatya çiçeklerinle elde edilen karışımın buharıyla ciğere çekilirse ufak krizlerin önlenmesinde yardımcı olur.

Kahve-Çay-Kakao; İçeriği kafeinli olan uyarıcı ve bronşları açıcı etkisi vardır. Günde 2-3 fincandan fazla alınmaması gerekir.

Isırgan otu; Bir bardak kaynamış suya bir tutam ısırgan otu katıp demlenmesi yapılır. Isırgan otu etkili bir bronş açıcıdır.

Astım Hastalığına Ve Nefes Darlığına Bitkisel Tedavisi;

2 litre suyun içine 10 karanfil, 10 karabiber, 6 zencefil, 5 tarçın, 1 tutam ısırgan otu ve 1 tutam ayva yaprağı konur.

Hazırlanışı; Bu karışım 10-15 dakika kadar kaynatılır. Kaynadıktan sonra yarım saat demlenmesi için beklenip ardından süzülür. Bu astım çayı her gün, biraz ısıtılarak ve 1 kaşık bal ile tatlandırılıp günde 3 bardak içilir.

Ayva yaprağı; 1 bardak kaynayan su içine 5 gr ayva yaprağını ilave edip 10 dakika kaynatılır. Hazırlanan bu ayva çayından günde 3-4 defa içilir.
 

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
172.054
270.355
Bronşite Ne İyi Gelir, bronşit akciğer içinde yer alan hava kanallarının iltihaplanması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık yaklaşık olarak en az 3-4 gün veya 1 aya yakın bir zaman içinde seyredebilir. Bronşit, rahatsızlığı kuru öksürük şeklinde veya balgamlı öksürük şeklinde kendini belli edebilir. Bronşit rahatsızlığın öksürük dışında da değişik belirtileri mevcuttur. Bu belirtilerin en önemlileri arasında akciğerlerde mukus oluşması, ateş, boğaz ağrısı ve yorgunluklar meydana gelebilmektedir. Bronşit tedavisinde istirahat etmek ve dinlenmenin oldukça büyük önemi vardır. Rahatsız olan kişilerin kendileri için iyi bir istirahat tablosu çizerek ve tükettikleri gıdalara dikkat ederek bronşit rahatsızlığını kolaylıkla yenebilirler. Ancak alınan tün önlemlere rağmen öksürükler ataklar halinde daha da fazlalaşarak şiddetleniyorsa, göğüs ağrıları varsa kesinlikle bir uzman hekime başvurmanızda yarar vardır. Ayrıca bronşit hastalığının kronik ve akut olarak seyreden iki çeşidi vardır.

Kronik Bronşit: Sürekli olarak uzun zamandan beri süregelen öksürük ve oldukça fazla balgam çıkartmak sonucunda ortaya çıkar.

Akut Bronşit: Üst solunum kanallarından bronşlara kadar varan hava kanallarının birden bire iltihaplanmasıdır. Bu rahatsızlığın meydana gelmesinin nedenleri arasında bir virüs veya bakteriler olabilir. Bu hastalık en fazla kış aylarında geçirilen soğuk algınlığı ve üşütme gibi rahatsızlıkların sonrasında meydana gelebilmektedir. Bronşit rahatsızlığında doktor tedavisinin yanı sıra evde uygulanacak doğal tedavi şekilleri de vardır. Bu tedavi şekillerinin birkaçına birlikte göz atalım.


12707_320x240.jpgBronşit Rahatsızlığına İyi Gelen Doğal Yöntemler:

Buhar: Genellikle kış aylarında kapalı mekanlarda kullanılan ısıtma şekilleri ortamın havasını kurutması sonucu genellikle boğaz ağrısının yanı sıra öksürüğü de oldukça fazlalaştırır. Sıcak ve nemli ortamlar bronşit nedeni ile oluşan öksürüğü yumuşatmasının yanı sırada hafifletmiş olur. Buhar sağlamak için odanızda bulunan peteklerin üzerine bir bardak içinde kaynamış su koyabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz odayı buhar makinası yardımıyla da sürekli nemli tutabilirsiniz. Bunların yanı sıra yapılacak sıcak banyoda tıkalı olan burnu açarken akciğerlerde tutulan mukusunda çözülerek öksürük yolu ile dışarıya atılır.

C Vitamini: Antioksidan zengini olduğundan dolayı bronşit rahatsızlığını kısa sürede ve çabucak atlatmanızı kolaylaştırır. C vitamini en fazla limon, portakal, kivi, kırmızı biber, brokoli, maydanoz ve yaprağının rengi koyu olan sebzeleri rahatsızlığınız boyunca bol miktarlarda tüketebilirsiniz. Ayrıca bir sağlık kuruluşuna başvurarak C vitamini desteği alabilirsiniz.

Zencefil: Özellikle Gastrointtestinal rahatsızlıklarda yani hazımsızlık, mide ağrısı, ve ishal gibi hastalıklara iyi gelir. Ayrıca zencefilin iltihap önleyici özelliği sayesinde akut bronşit rahatsızlığının tedavisi için kullanıla bilir.

Nane: Bronşit tedavisinde tek başına etki sağlayamaz. Ancak rahatsızlık nedeniyle meydana gelen olumsuzlukların belirtilerini en aza indirmek için kullanılır. Nanenin içeriğinde bulunan mentol akciğerlerde toplanan mukusun çözülmesine yardımcı olarak öksürükle birlikte vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Rezene: Bronşit nedeni ile oluşan öksürüğü rahatlatmak için kullanılır. Ayrıca değişik pek çok rahatsızlıkta ve ayurvedik tıpta kullanılır. Ayurveda uzmanları tarafından akut öksürük ve kronik öksürüğün iyileşmesi için rezeneyle hazırlanan şurup veya çay formüllerini tüketmeyi öneriyorlar.

Mantar: Reishi ve maitake shitake mantarları dokularda meydana gelen tahribatı en aza indirip akciğerlerin iyileşmesine yardımcı olur. Bu çeşit mantarlar vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek viral özellikte olan hücrelerin kaybolmasına yardımcı olur.

Okaliptüs Yağı: Bronşit nedeni ile tıkanan ciğerleri rahatlatmak ve öksürüğü azaltmak nedeni ile kullanılır. 5 su bardağı suyu kaynattıktan sonra üzerine 15- 16 damla kadar okaliptüs yağı damlatarak çıkan buharı yavaş yavaş soluyun. Buhar azalıncaya kadar solumaya devam edin. Yapılan buhar tedavisiyle boğazda bir rahatlama oluşacaktır. Ayrıca akciğerlerde kümelenen mukusu yumuşatarak öksürük yoluyla dışarıya atılmasına yardımcı olur.
 

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
172.054
270.355
Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi, Çoğu bebek yavaş yavaş iyileşir ve bu aylar alır. Bununla birlikte, yine de ciğerleri hassastır. Enfeksiyon oluşmaması için ciğerlerinin soğuk almamasına dikkat edilmelidir. Bu bebeklerde, solunumlarını kolaylaştırmak için oksijen desteğine ve bronş genişletici gibi ilaç desteğine gerek duyarlar. Ciğerleri kolayca sıvı birikmesine eğilimli olduğu için, su retansiyonuhu önleyebilmek için diüretikler uygulanır. Bu bebekler bronşit gibi enfeksiyonlara karşı daha fazla risk altındadırlar. Olduğunca gözetim altında tutulmalıdırlar. Bronşit, üşütme, soğuk algınlığı, grip, kirli, tozlu ve dumanlı havalarda çok bulunması gibi sebeplerden dolayı bronşların iltihaplanmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde bronşit olarak başlangıcı, öksürük, birkaç gün burun akması ve hapşırma ile soğuk algınlığı gibi başlar. Bazen de bebeğin iştahı azalır ve çok yüksek olmasa da ateşi çıkar. 2 gün içerisinde de öksürük ağırlaşır, ve hırıltılı bir hal alır. Bebeklerde hastalığın ilerlememesi için bronşit başlangıcının önüne geçilmelidir.

bebeklerde-bronsit-tedavisi.jpgBebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavisi;

Siyah turp; 1 adet siyah turp yıkanır ve soyulur rendelenip sıkılır. Sıkılan suyu başka kaba alınır. Alınan suyun yarısı kadar üzerine süzme bal ilave edilir. Yemeklerden önce 2 kahve kaşığı içirilmesi önerilir.

Sığır kuyruğu; 4 bardak suya 30 gr sığır kuyruğu konur. Kaynatılarak süzülür. Günde 3 defa birer çorba kaşığı içilmesi gerekir.

Çörek otu; Hafif kavrularak toz haline getirilir. Günde 3 kere 1 çay kaşığı çörek otu, yarım çay kaşığı balla eritilerek içirilir.

Bıldırcın Yumurtası; Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeklerin bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan protein deposu olan bıldırcın yumurtası, grip ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği ispatlanmıştır. Oluşturduğu yararları şöyledir;

Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde,

Bebeklerin gelişiminde ve iştahlarının arttırılmasında,

Hastaların, ameliyat sonrası çabuk şifa bulmasında,

Kansızlık ve anemi tedavisinde,

İdame dozu; Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırılır. Bir kaşık balla karıştırılır ve çalkalanır. Bir bardak süte tamamlanır. Bu karışımı oda sıcaklığında yada buzdolabından çıkardıktan sonra 10 dakika sonra içilir. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kür yapılır. Öksürük ve alerjik hastalığı hemen iyileşir. Ayda 5-10 adet yumurta içilmesine en az 3 ay devam edilmelidir.

Bronşit Öksürüğüne İyi Gelen Bitkiler;

Ihlamur çayı; Akut olmayan öksürüğü kesici yönde etkisi vardır.

Andız otu; Andız otunun kökü ezilip balla karıştırılıp yenirse öksürüğü geçirerek balgam varsa azalma sağlar.

Böğürtlen; Böğürtlen yaprakları tam olgunlaşmadan toplanıp gölge bir yerde demetler halinde kurutulur ve bundan yapılan şurup kanı temizler. Öksürüğe iyi gelir. Göğsü yumuşatıcı etkisi vardır. Öksürük kesici etkisi olduğundan bronşite çok iyi gelir. Bulantı ve kusmalara karşı da faydalıdır.

Gelincik; Gelincik çiçeklerinden yapılan şurup karışımı, öksürüğe çok iyi gelmektedir.
 

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
172.054
270.355
Bronşit İçin Uyku
Genel Olarak
Bronşit, insanlarda aşırı yorgunluğa neden olabilir. Bronşit ne kadar kötü seviyedeyse o kadar yorgun hissettirir, çünkü vücut hücrelere oksijen dağıtmak için daha fazla çalışmak zorunda kalır. Uyumak sıklıkla "en iyi ilaç" olarak adlandırılır. Bu, eski çağlardan beri hastalıklardan kurtulmak için insanlara yararlı olmuştur ve günümüzde de öyledir. Sayısız bilimsel araştırma, vücudun hastalıkları ya da ciddi bir yarayı iyileştirirken daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğunu doğrulamıştır.

Bronşit Belirtilerini Hafifletmek İçin


İyileşirken, olabildiğince fazla zamanınızı yatak, divan ya da kanepede uzanarak geçirin. Kendinizi işe ya da okula gitmek için zorlamayın. Uyuyabildiğiniz kadar uyuyun. Eğer ateşiniz varsa, yapabiliyorsanız bütün zamanınızı yatakta uyuyarak geçirin. Ateşiniz düştüğü zaman, mukusun akciğerlerinizde yerleşememesi için zamanınızı biraz dinlenme ve biraz da kalkıp dolaşma şeklinde geçirin.

Neden İşe Yarar

İnsan vücudunda her biri ayrı bir iş gören 12 ana organ sistemi vardır. Vücut yaptığı her iş için enerji harcar, hastalıktan iyileşmek de buna dahildir. Hastayken dinlenmek, vücudunuzun enerjiyi iyileşmek için kullanmaya odaklanmasını sağlar.

Önlemler

Bronşit hafif ve sınırlı olabilir ama aynı zamanda kronik de olabilir ve sonunda başka sorunlara ve zatürreye de yol açabilir. Ayrıca, vücuttaki hücrelere oksijen dağıtabilmek için kalbin daha fazla çalışmasına ve pulmoner hipertansiyona (akciğer yüksek tansiyonu), kalbin genişlemesine ve bazen de kalp yetmezliğine neden olabilir. Bronşiti sadece evde uygulanan yöntemlerle tedavi etmeye kalkmayın. Bronşit her zaman bir doktor tarafından gözlenmelidir. özellikle çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda bronşit mutlaka bir doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Ayrıca, astım, alerji, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), solunum ya da kalp hastalığı gibi bronşite temel oluşturabilecek bir rahatsızlığı olanlar, özellikle tıbbi geçmişlerini bilen bir doktorun gözetiminde olmalıdır. Ev tedavisinin, tıbbi tedaviye destek olarak ve belirtilerin hafiflemesini sağlamak amacıyla uygulanması tavsiye edilir.

 

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
172.054
270.355
Bronşite İyi Gelen Yiyecekler

Bronşit, akciğer iltihabı ile karakterizedir ve grip veya soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyonu takiben ortaya çıkar. Bu durum 2-3 günden bir kaç haftaya kadar sürebilir, ıslak veya kuru öksürükle birlikte görülür. Bronşitin diğer belirtileri arasında aksciğerlerde mukus birikimi, ateş, boğaz ağrısı ve yorgunluk halidir. Dinlenme bronşit tedavisinde ilk kullanılan yöntemdir. Yeterince dinlenip bazı gıdaları arttırarak hastalığın daha kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Öksürükler şiddetleniyorsa ve göğüs ağrıları başladıysa bir doktora görünmeniz tavsiye edilir

Sarımsak: Sarımsak bakteriyel ve viral enfeksiyonları geçirmek için kullanılabilecek doğal bir antibiyotiktir. Hastalık sırasında sarımsak tüketimi arttırılarak vucuda enfeksiyonla mücadelesinde destek olunabilir. Sarımsakta bulunan “quercetin” adı verilen kimyasal madde akciğer dokusu iltihabına neden olan enzimleri baskılar.

Mantar: Shiitake, reishi ve maitake mantarları doku hasarını en aza indirerek akciğerlerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu tür mantarlar vucudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve viral hücreleri yok etme becerisini arttırır.

Nane:
Nane bronşit tedavisine direk etkili değildir ancak hastalık nedeniyle yaşanan belirtilerin hafifletilmesi için kullanılabilir. Nane içinde bulunan mentol akciğerlerdeki mukus birikimi kırıp, öksürük yoluyla vucuttan atılmasına yardımcı olur.

Zencefil: Zencefil geleneksel olarak ishal, hazımsızlık ve mide ağrısı gibi gastrointestinal semptomların tedavisine yardımcı olması amacıyla kullanılmatadır. Bununla birlikte iltihap önleyici özelliği ile özellikle akut bronşit tedavisinde kullanılabilir. Özellikle kuru öksürük ve balgam sömek için zencefil çayı ve nane çayı içebilirsiniz.

C Vitamini: Güçlü bir antioksidan olan C vitamini bronşitten daha kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir. C vitamini yönünden zengin kırmızı biber, maydanoz, kekik, koyu yapraklı sebzeler, brokoli, Brüksel lahanası, kivi, portakal ve çilek gibi gıdaları hastalık döneminde daha fazla tüketebilirsiniz. Ekstra C vitamini için doktorunuza danışarak C vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.
 

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
172.054
270.355
Bronş;
solunum sisteminde daha çok iletim görevi üstlenen, gelen Oksijenin ve dışarı atılacak olan Karbondioksitin iletiminde önemli bir rol oynayan, akciğerlerde bulunan hava borularına verilen isimdir. Sağ ve sol akciğer yönünde olmak üzere vücutta iki tane bronş bulunur. Bronşun solunum sisteminde aldığı görevi, diğer elemanlarla ilişkilerini ve vücudun canlılığı açısından hayati önemini kavrayabilmek için, öncelikle solunum sistemine kısaca göz atmak gerekir

Bronş nedir?
Yukarıda da tarif edildiği gibi bronş; soluk borusundan akciğerlere bağlanan, vücutta iki adet bulunan hava kanallarıdır. Dışarıdan gelen Oksijenin akciğerlere ve akciğerden gelen Karbondioksitin dışarı atılması bronşların aracılığıyla gerçekleşir.

Bronşun solunum sistemindeki görevi nedir?
Solunum sistemi; vücudun yüzde vücudun dışarı açılan kısımlarından ikisi; ağız veya burun ile başlar. Ağız veya burun araclığıyla dışarıda bulunan Oksijence zengin hava vücuda alınır. Buradan geniz aracağılıyla içeri doğru iletilen temiz hava, soluk borusuna gelir. Soluk borusu; tıpkı burunda olduğu gibi aynı zamanda alınan havayı temizleme görevi de üstlenir. Bu görevi gerçekleştirmek için, üzerinde ince siller bulunur. Bu siller, alınan havada bulunan yabancı maddeleri tutarlar.

Dışarıdan bu şekilde alınan hava; soluk borusunun sonunda ikiye ayrılarak bronşlara geçer. Bronşlar; soluk borusu ile akciğerler arasındaki bağlantıdır ve bir yönleri soluk borusuna bağlıyken, diğer yönleri de akciğerlere tutunur. Bronşların akciğerlere bağlandığı kısımlarda ayrışmaları devam eder. Akciğer içerisinde çok küçük, gözle bile zor görülebilecek derecede dallanmalar meydana gelir. Bronşlardan türeyerek meydana gelen bu yapıların her birine bronşçuk denir. Her bir bronşçuğun ucunda alveol adı verilen hava keseleri bulunur. Bu hava keseleri; dışarıdan alınan havanın ulaştığı son kısımdır. Burada; dışarıdan alınan Oksijen ile vücutta biriken Karbondioksit yer değiştirir. Oksijen daha sonra dolaşım sistemine devredilir ve vücut dolaşımına katılır. Karbondioksit ise Oksijenin geldiği yolun ters istikametinde dışarı atılır.

En genel anlatımıyla insan vücudunda solunum sisteminin işleyişi bu şekildedir. Tabi ki her bir organın hayati önemi vardır. En önemsizinde bile meydana gelebilecek bir aksaklık, solunumun sağlıklı bir şekilde yürümesini engelleyecektir. Fakat bronşların görevine dikkat edildiğinde; iletim gibi son derece önemli bir sorumluluğu üstlendikleri görülür. Yani; bronşlarda oluşabilecek bir enfeksiyon, bir aksaklık, vs. anormal durum; dışarıdan ne kadar sağlıklı hava alınırsa alınsın, akciğerler ne kadar iyi çalışırsa çalışsın; hava sirkülasyonuna zarar vereceği için solunumun aksamasına sebep olacaktır. Ayrıca bronşların; akciğerlerde milyonlarca bronşçuğa dallanmaları; adeta solunum verimini maksimum verime ulaştırmak için yapılan mikroskobik bir mühendis işçiliğidir.

Bronşta meydana gelebilecek en tehlikeli rahatsızlık: Bronşit
Bronşlar vücudun iç kısımlarında ve direkt olarak etkiye uzak yapılar olduğundan fiziksel hasar almaları biraz zordur .Yani; herhangi bir iltihap, enfeksiyon, vs. durum olmadıkça bronşlarda bir aksaklık gelmesi pek mümkün değildir. Fakat; enfeksiyon kapılması halinde bu çok ciddi bir sıkıntı olmakta, çok ileri vakalarda kişinin canı acımadan soluk alıp vermesi bile imkansızlaşmaktadır. Son yıllarda iyice yaygınlaşan bu rahatsızlık; bronşit adıyla da bilinir. Genel tanımıyla bronşit; çevresel veya kalıtımsal sebeplerden ötürü bronşların enfeksiyon kapması ve iltihaplanması sonucu oluşan; soluk alıp verirken yanma, nefes darlığı, sürekli öksürük ve balgam sökme gibi belirtilerle kendini gösteren bir solunum yolu rahatsızlığıdır.

Bronşitin sebepleri nelerdir? Nelerden kaynaklanır?
Biyolojik olarak bronşitin sebep olduğu durumlar yukarıda anlatılmıştır. Bronşlar enfeksiyon kapar ve buna tepki olarak iltihaplanır. Bunun sonucunda da bronşit rahatsızlığı ortaya çıkar. Fakat bu enfeksiyonun mutlaka bir sebebi olmalıdır. İşte bu sebepler; kalıtımsal ve çevresel olmak üzere iki temel kategoriye ayrılır. Kalıtımsal sebepler; adı üzerinde dışarıdan gelen etkilerden çok, anne babadan alınan genlerden dolayı kendini gösteren bronşit sebepleridir. Burada kalıtımsal sebepten kasıt; herhangi bir hastalıklı gen olması değildir. Bünye yapısı olarak solunum sisteminin zayıf ve hastalığa açık durumda olması, hassas olması gibi durumlardan kaynaklanabilir. Çevresel faktörler ise daha çok dışarıdan görülen zararların bir getirisidir. Yani; çok ağır geçirilen bir soğuk algınlığı sonrası vücut bağışıklığının zayıf düşmesi, çok fazla miktarda sigara, puro, vs. tütün ürünleri tüketilmesi, özellikle çocukluk döneminde sürekli rutubetli ve kötü hava koşullarında bulunulması, vb. durumlar çevresel sebeplere örnek gösterilebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki; bronşit rahatsızlığı son yıllarda gösle görülür bir artış göstermiştir. Yani; yüzlerce yıl boyunca anatomisi aynı kalan insanın bronşlarının 20. ve 21. yüzyıllarda birdenbire zayıflamasının mutlaka bir sebebi olmalıdır. Bu durumla alakalı başlıca sebepler de; yaşanan hayat tarzı, içinde bulunulan koşullar, vs. unsurlarda saklıdır. Örneğin; sanayi devriminden beri gelişmekte olan modern şehir hayatı sonucu; havadaki zararlı gaz oranı inanılmaz derecede artmış, bu durum da insanın bronş sağlığını etkilemiştir. Ayrıca kapitalizm ve post-modernizmin bir getirisi olarak tüketim miktarıın epey arttıran insanoğlu; sigara, puro gibi tütün ürünlerini çok yüksek oranlarda tüketmeye başlamıştır, bu da doğal olarak bronşlara zarar vermiştir. Bu yüzden; bronşit hastalığına yakalanılmış olsa da; bronşlarda henüz herhangi bir sorun bulunmasa da kullanılacak ilaçlardan önce, içinde bulunulan yaşam koşullarına, olası çevresel zararlara çok dikkat etmek gereklidir.

Bronşit tedavisi
Bronş rahatsızlıkları için günümüzde ilaç tedavisi başta olmak üzere birçok tedavi yöntemleri uygulansa da; bunlar sadece bronşlarda meydana gelen enfeksiyonu baskı altına almakta, sorunu kökünden çözmemektedir. Yani bir kere gerçekleşen bir bronş rahatsızlığının, tekrar nüksetme ihtimali vardır. Bu yüzden; henüz gerçekleşmeden; bronş ve solunum yolları sağlığına dikkat edilmeli; bu doğrultuda gerekli olan vitamin ve mineraller aksatılmamalı ve özellikle modern şehir hayatının kirli havası ile sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
 
Yukarı Alt