Bu kadar kredi yükünün altına girmek rasyonel mi?

Fastandfurious9

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2019
1.155
1.523
Selamlar
Elbette bu kadar geçim derdi çeken insanın dertlerinin yanında benimki asla dert değil fakat fikir almak istiyorum sizlerden.

Erkek arkadaşımın araba merakı var. Kendi arabasını kısa bir süre önce bizim evlilik masrafları için(düğün vs istemiyorum sadece evin bazı eşyalarını alacak diğerlerini de ben ve ailem halledecek) sattı. Seneye haziran gibi nikah yapmayı düşünüyoruz. Ramazan sonrası söz nişan vs halledeceğiz.

Arabasını çok özlüyor. Bu yaz da evlilik vs ciddi işlere ve sorumluluklara dalmadan rahat rahat gezebileceğimiz son yazımız gibi geliyor bana. Evlilik sonrası benim kariyerimle ilgili de bazı sorumluluklarım olacak, rahat rahat gezmeye fırsatımız olamayabilir. Velhasıl kelam araba lazım. Ama benimkisi uygun bütçemize göre arabalara bakmıyor. İstediği belli modeller var illa ki onlar. Onlar da bizi zora sokar bence bu kadar strese girmeye gerek yok. Borç ödemekten gezemeyeceğiz bu sefer.

Hesap şu benim maaşım 5,5 onunkisi 4. Birikmişimizin üzerine kredi çeksek ayda 3000 tl kredi ödüyor olacağız. Birlikte yaşıyoruz geçiniriz geçinmesine ama e seneye evleneceğimiz zaman da bu arabayı mı satacak nasıl olacak?

Bu arada ailesi destek olmayacak biz evlenirken. Bir de sürekli evlilik şöyle masraflı böyle masraflı diye şikayet ediyor. Ama kendisinden 1 çöp istemedim daha. Ayrıca ben evlenmeyelim ne gerek var diyorum o yalvar yakar ikna edip ailemle tanıştı sonra da prosedürel şeylere karar verildi işte.

Bide istediği araba piyasada ha deyince satılcak cinsten değil

Şimdi sizden ricam bu adamın huyları ile ilgili çıkarım yapmanız. Ne ders almalıyım buradan ben? Çok mu hesapçı yaklaşıyorum?
 

Fastandfurious9

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2019
1.155
1.523
Arabayı erkenden neden sattınız ki seneye olacak düğün için?

hazirana daha 13 ay var. bu kadar erken satmanızın manası neydi? bu yaz da kullansaydınız ya.
Ağır hasar kayıtlıydı ha deyince satılmıyordu 7 8 ay ilanda kaldı. O yüzden erken satmaya çalıştı. Zaten ancak bir tanıdık aldı.

Ben pek karışmadım benden önce kendi parasıyla aldığı araba olduğu için
 

Fastandfurious9

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2019
1.155
1.523
Ayranı yok içmeye.... Diye bir atasözü var madem parası yok krediyle araba alma mantığı ne ki evlenmekten bahsediyrsunuz bir de evlenince de başka şeyler için kredi çekerse ömrün borç ödemekle geçer keşke elinde olanla tatmin olsa nişanlınız
Dimi makul bir şey alsak işimizi görse yeter. Kaldı ki araba fobim var ben kullanamıyorum zaten
 

CiRiLLA

I Hate Portals
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2014
14.022
40.014
Araba lüks araba galiba anlatiminizdan onu anladim ben. Sizin maaşta olunca adam kendini zengin sanmiş gibi geldi bana.

O gelirle hic lüks arac derdine düşmedik, suan hicbir borcumuz olmadigi halde. Tabi ki isteyen düşer, zevktir ama dugun ustu kendini bunun icin zora sokmak biraz gormemislik yapiyor gibi geldi bana. Mevzu gezmekse orta halli bisey alinabilirdi.
 
Yukarı Alt