Bulaşıcı Hastalıklara Dikkat!

mahinur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Şubat 2007
Mesajlar
38
Emoji Skoru
0
Yaş
34
:1shok: Yaşadığımız süre içinde en az bir kere bulaşıcı bir hastalığa yakalanırız. Bulaşıcı hastalıklarda tedaviyi hızlandırabilmek için hastalığı tanımak ve buna karşı önlem almak gerekir.

Soğuk kış günlerinde ve kalabalık insan gruplarının oluşturduğu mekanlarda bulaşıcı hastalığa yakalanma olasılığı artıyor. Bulaşıcı hastalıkların önemli sağlık sorunlarına yol açmasını önlemek için erken tanı oldukça önem kazanmaktadır. Küçük yaşlarda yapı****** aşılarla bulaşıcı hastalıklardan korunmak mümkün, ayrıca günümüzde kullanı****** tedavi yöntemlerinin başarısını da unutmamak gerekli.

Faranjit,
Boğaz enfeksiyonu anlamına gelen hastalık, en çok 5-15 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Özellikle kapalı, kalabalık ortamlarda rahatlıkla bulaştığı görülür. Hastanın tükürük ve burun salgısından bulaşan hastalığın, yayılmasını önlemek için ellerin sık sık yıkanması ve hasta kişilerle ortak malzeme kullanımından kaçınılması gerekir.
Hastalığın belirtileri:
· Yutmada zorluk
· Ateş
· Titreme
· İştahsızlık
· Yorgunluk
· Karın ağrısı
· Bulantı
· Kusma

Bronşiolit,
Akciğerlerdeki küçük solunum yollarının enfeksiyonla şişmesi ve ardından tıkanması hastalığın oluşmasına neden olan durumdur. Tıpkı nezle ve grip gibi ilkbahar başlangıcında ve kış aylarında sıklıkla görülür. Genellikle 3-6 ay arasındaki bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilk belirtisi ise kısa süreli solunum duraklamalarıdır.

Kızamık,
İlkbahar döneminin başında ve kış sonunda 38 derecenin üzerinde ateş, öksürük ve ciltte kızarıklık olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalıktan korunmak için kızamık olan kişilerle aynı ortamda bulunmamak ve 1 , 4 - 6 yaş arasında iki doz aşı yaptırmak yeterlidir.

Kızamıkçık,
Kırmızı döküntü, lenf bezlerinin şişmesi ve hafif ateş ile kendini gösterir. Hastalığa yakalanmamak için hasta kişilerle aynı ortamda bulunmamak gerekir. Hamilelik döneminde Kızamıkçık geçirmek, bebekte körlük, sağırlık, zeka geriliği ve kalp hastalığına neden olabilir.

Kabakulak,
Tükürük bezlerinin şişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Şişlikler oluştuktan sonra ki 9 gün bulaşıcı etkisini gösteren hastalık, hava yoluyla dağılır. İleri yaşta Kabakulak geçiren erkeklerde, testis şişmesi, nadiren kısırlık, sağırlık gibi yan etkileri olabilmektedir

Suçiçeği,
Halsizlik ve hafif ateş hastalığın belirtileri arasında yeralır. Hava yolu ile bulaşan hastalık ileri yaşlarda görüldüğünde zatürreye neden olabilmektedir. Çok sık olmasa da çocuklarda eklem ağrısı, hepatit, ciddi beyin iltihabına neden olabilir.

Boğmaca,
Uzun süre kesilmeyen öksürüklerle kendini gösteren hastalığın tedavisi antibiyotik ile yapılmaktadır. Uzun süreli öksürükler çocuğun soluk alamamasına neden olabilmektedir, hatta havale de görülebilir. Hastalık öksürük yoluyla bulaşır.

A tipi Hepatit,
Bulaşma “Dışkı - Ağız” yoluyla oluyor. Yani virüs içeren dışkı ile kirlenmiş sularla temas sonucu bulaşıyor. Bulaşmadan iyi yıkanmamış gıdaların alınması ve iyi temizlenmemiş suların içilmesi sorumludur. İyileşme 10 - 20 gün sürer. Taşıyıcılığı söz konusu değildir.
Aşı mevcuttur ve koruyuculuğu oldukça iyidir. Yatak istirahati tedavinin esasıdır.

B tipi Hepatit,
B tipi hepatite doğal konağı insan olan, DNA'ya sahip bir virüs olan Hepatit B Virüsü (HBV) yol açıyor. Bulaşık kan, semen, vajinal salgılar ve tükrük ile temas sonucu bulaşma gerçekleşiyor. B tipi hepatitlerin %5-10'unun kronikleştiğini, kronikleşen olgulardan da kronik aktif hepatit gelişenlerin %50'lik bir bölümünün 5-10 yıl içinde siroza dönüştüğü görülmektedir. Aşılanarak hastalıktan korunmak mümkün.

C tipi Hepatit,
Karaciğerde ciddi tahribatlara neden olan hastalığın karaciğer kanserine dönüştüğü de görülmektedir. Kan yolu ile bulaşan bu hastalık için henüz bir aşı geliştirilememiştir. Uzun süreli tedavilerle hastalık iyileştirilebilir
 
Yukarı Alt