Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
182.395
301.080
52-Getting-started.jpg


Çoğumuz için hemen her gün kullanılan ve mutfak işlerini daha pratik hale getirmeye yardımcı olan bulaşık makinelerine yerleşim yaparken hem zamandan tasarruf etmek hem de daha iyi bir sonuç elde etmek için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İşte bulaşık makinenizi daha verimli kullanabilmenizi sağlayacak, bulaşık yerleştirmek konusunda faydalı birkaç ipucu.

Bulaşıklarınızın Nefes Almasına İzin Verin

Bulaşık makinesine bulaşık yerleştirmek denildiğinde aklınıza gelmesi gereken altın kural bulaşıkları nefes alacak şekilde dizmeniz gerektiği olmalı. Herhangi bir bulaşığa su püskürten aparatın erişeceği tüm yollar kapanmışsa o bulaşığın temizlenmesi mümkün olmaz. Dolayısıyla bulaşıkları makineye gelişigüzel ve tıka basa doldurmamaya özen gösterin.

bulasik-makinesi-nasil-temizlenir.jpg

Bardakları Üst Rafa Alın

Bulaşık makinesi iç dizaynında yer alan farklı bölmelere bakarak her nesnenin kendine uygun bir yeri olduğu sonucuna varabilirsiniz. Örneğin bardaklarınızı makinenizin alt rafına koymaya kalktığınızda hem alanı büyük oranda israf etmiş olursunuz, hem de bardaklar kendilerine uygun olmayan bir yerde durmaya çalıştıklarından sağa sola devrilme ya da yeterince temiz yıkanmama gibi problemlerle karşılaşabilir. Verimli bir yıkama için bardakları bulaşık makinenizin üst rafına ve baş aşağı yerleştirmelisiniz.

nasıl-yerleştirilmelidir.jpg

Tabak Boyutlarına Dikkat Edin
Tabakları ise mümkün mertebe dik bir biçimde ve arkadan başlayarak öne doğru sıralamanız en iyi sonucu verir. Zira ön taraf doldukça elinizdeki tabağı makinenin arka tarafına geçirmek daha zor ve riskli hale gelebilir. Ayrıca büyük boyutlara sahip tabaklar arka veya yan taraflara yerleştirilmeli, bu sayede yıkama sırasında su daha iyi akarak bulaşıklarınızın daha güzel temizlenmesini sağlar.
temiz-bulasik-makinesi.jpg

Kaseleri Ters Yerleştirin
Kaselerinizi başka nesnelere suyun gelişini engellemeyecek şekilde, ters biçimde ve birbirinin ardı sıra yerleştirin. Bulaşık makinelerinin suyu alttan verdiğini aklınızda bulundurarak yukarı doğru bir dizilim yapmaktan kaçının.

Bulaşıkların Ön Yıkamasını Elde Yapın
Gerek bulaşık makinesi filtrenizin artık yiyecekler yüzünden zarar görmemesi gerekse verimli bir temizlenme için bulaşıklarınızı sıyırarak makineye yerleştirmeniz önemli. Musluğun altında ılık ya da sıcak suyla çok kısa bir sürede halledebileceğiniz bu basit işlemi bulaşık makinesine yaptırmaya kalktığınızda hem makinenizin çabuk yıpranmasına ya da sürpriz arızalar açmasına sebep olabilirsiniz, hem de bulaşıklarınız yeterince temizlenmeyebilir.

Makinenizi Düzenli Aralıklarla Temizlemeyi Unutmayın
Tüm bunların dışında makinenizi uzun yıllar, verimli bir biçimde kullanabilmek istiyorsanız maksimum her 10 yıkamada bir toz soda kullanarak boş bir biçimde kendi kendin temizlemesini sağlamalısınız. Bu işlem yıkama verimliliğinin zamanla düşmesinin önüne geçerken makinenizin kullanım ömrünü de kayda değer oranda uzatır.


Kaynak:milliyet

 
Yukarı Alt