1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Burun estetiği öncesi ve sonrası öneriler

Konusu 'Burun Estetiği' forumundadır ve edabb tarafından 27 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  27 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : edabb
 1. edabb

  edabb Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Öneriler

  1.Bazı ilaçlar anesteziyi etkileyebilir ve ameliyat ile ilgili olarak arzu edilmeyen yan etkileri olabilir. Bu nedenle kullandığınız ilaçları cerrahınıza ve anestezistinize mutlaka söyleyiniz. Aspirin kanamaya eğilim arttıran bir ilaç olduğundan ameliyattan iki hafta öncesinden itibaren ve ameliyat sonrası dönemde kullanılmamalıdır.

  2.Ameliyat öncesi dönemde grip, nezle, soğuk algınlığı ve başka bir hastalık geçirmiş iseniz cerrahınıza ve anestezistinize belirtiniz.

  3.Ameliyattan sonra birkaç saat içinde evinize döneceğinizden ameliyat sonrası size yardımcı olacak ve eve götürecek bir kişinin yanınızda olması gerekmektedir.

  4.Ameliyattan önceki gece saçınızı ve yüzünüzü şampuanla yıkayınız. Bıyığı olan erkeklerin bıyıklarını kesmesi ameliyatta cerrahın daha kolay çalışmasını sağlayacaktır.

  5.Ameliyat öncesi iyi bir uyku uyumanız ameliyat sonrasını daha iyi geçirmenizi sağlayacaktır.

  6.Ameliyat saatinden 7 saat öncesinden itibaren hiçbir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. İçmeniz gereken sürekli kullandığınız bir ilaç var ise bir yudum su ile içebilirsiniz.

  7.Planlanan ameliyat saatinden 1,5 saat önce hastanede olunuz. Bu süre içerisinde odanıza yerleştirilecek ve laboratuar incelemeleri için kan alınacaktır.

  8.Ameliyat günü rahat elbiseler giyiniz. Küpe, kolye gibi takılarınızı çıkartınız. Ojelerinizi siliniz. Eve dönerken otomobilde rahat etmek için yanınıza küçük bir yastık alabilirsiniz.
   
 2. 27 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : edabb
 3. edabb

  edabb Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Burun estetiği Ameliyatı Sonrası Öneriler

  1.Burun estetik ameliyatı sonrası hastalar aynı gün eve dönebilmektedirler. Eve döndükten sonra başınızın altında en az 2 yastık olacak şekilde istirahat ediniz.

  2.Burun estetiği ameliyatı sonrası morlukları azaltmak için ilk 48 saatte gözleriniz üzerine aralıklı olarak soğuk kompresler (buz torbaları) uygulayınız. Bu uygulamayı uykuda olduğunuz saatler dışında birkaç dakika uygulama ve birkaç dakika dinlenme şeklinde yapabilirsiniz.

  3.Ameliyattan 3-4 saat sonra sulu gıdalar almaya başlayabilirsiniz. Sulu gıdaları rahat tolere ediyor iseniz ameliyattan sonra 6 saatten itibaren kahvaltı gibi hafif yiyecekler yiyebilirsiniz. Ameliyatın ertesi gününden itibaren çok sert yiyecekler dışında her şeyi yiyebilirsiniz.

  4.Ameliyat sonrasında gözaltlarındaki hafif morluk ve şişlik ertesi gün artacaktır. Bu şişlik ve morluklar 48 saat sonra maksimum düzeye ulaşacak ve daha sonraki günlerde giderek azalacaktır.

  5.Burun estetiği ameliyatı esnasında yaptığımız uzun etkili lokal anesteziklerin etkisiyle hastalar genellikle ameliyat sonrası ağrı hissetmemektedir. Ancak ameliyat günü gecesi ağrı hissetmeye başlarsanız Apranax, Vermidon veya Minoset (Aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır) bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

  6.Özellikle nefes almanızı düzeltici bir işlem (deviasyon, konka müdahalesi) ile birlikte yapılmış ise ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde az miktarda burun kanamaları olması normaldir. Kanamayı azaltmak için başınızı 60 derece yüksekte tutmanız yararlı olacaktır.

  7.Bazı ileri deviasyon sorunları olan hastalar dışında burun estetiği yapılan hastalara ameliyat sonrası burun içine tampon uygulamamaktayız. Böylece ameliyattan hemen sonra burnunuzdan nefes almanız mümkün olmaktadır. Ancak ameliyatın ertesi gününden itibaren burun içindeki ödeme bağlı burnunuzdan nefes almanızda azalma olması normaldir.

  8.Burun estetiği ameliyatından sonra burun içindeki oluşabilecek kan pıhtılarının ortadan kaldırmak ve nefesini açmak için Sterimar Sprey (deniz suyu) kullanmanız yararlı olacaktır. Bu spreyi istediğiniz sıklıkta (günde 20-30 kez) kullanabilirsiniz. Burun deliklerinde kan pıhtıları oluşmuş ise pamuk uçlu kulak temizleyicisini (q tip) sterimar ile ıslatıp yavaş hareketlerle bu pıhtıları yumuşatarak dökülmelerini sağlayabilirsiniz. Bu işlem daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

  9.Ameliyatın bitiminde burun üzerine yerleştirdiğimiz şekil alabilen plastik kalıp burun üzerinde 6-7 gün kalacaktır. Bu kalıp cerrahınız tarafından çıkartıldıktan sonra burun üzerine 3 ila 5 gün ince bir plaster uygulanacaktır. Bu dönem boyunca kalıp ve plasterleri ıslatmamaya dikkat ediniz. Ancak başınızı geriye atarak saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

  10.Ameliyatın ertesi gününden itibaren evden dışarı çıkmanızda bir sakınca yoktur ancak ağır aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Spor yapmaya ameliyattan 3 hafta sonra başlayabilirsiniz.

  11.Kalıp ve plasterler çıktıktan sonra yüzünüzü sabunla yıkayınız ve burun derinizi sabunlu bezle temizleyiniz. Cilt temizleyiciler kullanılabilir ve makyaj yapabilirsiniz.

  12.Ameliyat sonrası ödemlerin çoğunluğu 1ayiçinde kaybolmakla birlikte özellikle burun ucu derisindeki sertlik ve hissizliğin kaybolması 6-8 ayı bulacaktır. Bu süre sonunda nihai sonuç ortaya çıkmakla birlikte bu değişim çok yavaş olduğundan fark edemeyeceksiniz. İlk 2-3 ay içinde bazı günler burnunuzu daha şiş, bazı gün daha şişleri inmiş görmeniz normaldir.

  13.Burnunuza özellikle ilk bir ay içinde şiddetli darbeler gelmesinden kaçınınız. Ameliyat sonrası burnunuza gelebilecek küçük darbeler bir sorun oluşturmayacaktır, korkmayınız.

  14.Ameliyat sonrası kalıp çıktıktan sonra 4-6 hafta gözlük kullanmayınız. Kontakt lens kullanılmasında sakınca yoktur.

  15.Ameliyat sonrası burun deriniz güneş ışınlarına hassas olduğundan 8 hafta güneş ışınlarınızda koruyunuz ve solaryuma girmeyiniz. Ancak tatile gitmeniz durumunda güneş korucu kremler kullanarak güneşlenebilirsiniz. Denize girmenizde bir sakınca yoktur.

  16.Çok nadir olmakla birlikte ikinci bir ameliyatla yeni bir düzeltme gerekebilir. Bizim ameliyatlarımızda bu oran %1-2 arasındadır ve genellikle küçük revizyonlar şeklindedir. Bu işlem en erken ilk ameliyattan 6-8 ay sonra yapılabilir. Küçük düzeltmeler lokal anestezi altında Cosmed bünyesinde yapılabilmekte ve sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Hastane bünyesinde yapılacak düzeltmelerde ise sadece hastane ücretini ödemeniz gerekecektir.
   
 4. 27 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : edabb
 5. xxslnxx

  xxslnxx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2009
  Mesajlar:
  109
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Çok yararlı bilgiler, teşekkürler..
   
 6. 27 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : edabb
 7. Lady

  Lady Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  505
  Beğenildi:
  89
  Ödül Puanları:
  108
  Teşekkür ederim gerçekten iyi oldu bunları bilmem.
   
 8. 17 Mayıs 2012
  Konu Sahibi : edabb
 9. cssm

  cssm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2012
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  kullanılan ilaçlar hakkında doktoru bilgilendirmek çok çok önemli bencede. anestezi yarı ölüm gibi birşey sonuçta