Burun kanaması halinde ne yapılmalı?

siyah papatya

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Şubat 2007
Mesajlar
429
Emoji Skoru
18
Burun kanaması halinde ne yapılmalı?

--------------------------------------------------------------------------------

Burun kanaması hekimlerin oldukça sık rastladığı acil durumlardan birisidir. Burun kanaması şikayeti olan hastaların çok az bir kısmı (yaklaşık %10) bu şikayetleri nedeniyle hekime başvurmakta ve bunların da çok az bir kısmı bu sorun nedeniyle hastaneye yatırılmaktadır. Can sıkıcı bir duruma neden olan burun kanamalarının hastaları korkutmak dışında çok nadiren yaşamı tehdit edici boyuttadır.

Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nden Doç.Dr.Burak ERDAMAR, burun kanamaları ve kanamaların durdurulması hakkında şu bilgileri verdi:

1) Ön burun kanamaları: Burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.

2) Arka kanamalar: Kanama burun deliklerinden olsa bile çoğunlukla genize doğrudur. Otururken veya ayakta duruken bile kanama boğaza doğru olur. Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipinde olan hastaların uzman Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından takibi gerektirmektedir. Arka kanamalar daha çoğunlukla yaşlı kişilerde olur. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (hipertansiyon) olan kişiler ya da trauma geçirmiş kişilerdir.

Burun kanamaları çocuk yaş grubunda özellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava ve kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadırlar. Bundan korunmak için nemlendirici kremi burun orta bölgesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır. Bu amaçla vazelin gibi kremler sürülebilir. Genelikle gece yatmadan kullanılması yeterli olacaktır. Nemlendirici önlemlerin alınmasına karşın kanamalar durmuyorsa hekime başvurulması önerilir.

Ön Kanamanın Durdurulması

Sizde ya da çocuğunuzda burun kanaması varsa şunları uygulayınız:

1) Burnunuzun ucunu başparmak ve diğer iki parmağınız arasına alarak sıkıştırınız.

2) Başınız yüksekte tercihan oturur pozisyonda yaklaşık beş dakika bekleyiniz.

3) Başınızın kalbinizden yüksek pozisyonda olmasına dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız ya da başınız yukarıda uzanmanız uygun olacaktır.

4) Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torba içerisine buz doldurarak)

Kanama Durduktan Sonra Yeniden Kanamayı Önlemek İçin

1) Sümkürmemeye dikkat ediniz

2) Yerden bir şey kaldırmak ya da buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız

3) Başınızı mutlaka göğsünüzden yukarıda tutunuz

Ne Zaman Doktora-Acil Servise Başvuralım?

1) Yukarıda anlatılanların dikkatlice uygulanmasına rağmen kanamanın durmaması veya tekrarlaması durumunda

2) Kanama sonrasında yorgunluk, halsizlik, göğüs ağrısı gibi şikayetler hissediliyorsa

3) Kanama burun önünden çok boğaza doğru oluyorsa, en kısa zamanda hekime başvurulması en uygun davranış olacaktır.
 

moondance

kuzucuklarım
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Eylül 2006
Mesajlar
319
Emoji Skoru
0
bende burun kanaması olduğu zaman kesinlikle kafanın havaya kaldırılmaması gerektiğini biliyorum...küçükken kardeşimin burnu çok kanardı ve doktorumuz bunu yapmamamız gerektiğini kanı tampon yaparak durdurmamızı tavsiye etmişti..
 

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Aralık 2015
Mesajlar
6.652
Emoji Skoru
8.333
Burun kanamaları yaş ve cins ayırımı yapmadan tüm insanlarda görülebilmektedir. Burun kanamaları çoğunlukla olduğundan daha tehlikeli gibi görünür. Yine de nadir durumlarda hayati tehlike olabilir. Kanamalar nedenlerine göre, burun içi değişiklikler ve vücudun başka hastalıklarının (mikrobik hastalıklar, hipertansiyon, pıhtılaşma bozukluklari, kanser gibi kötü huylu hastalıklar) sonucu olmak üzere 2 ana gruba ayrıabilir. Basit bir burun karıştırması, ağır egzersizler, hafif soğuk algınlıkları alerjik rinit, burun travmalar), burun operasyonları, burun içi yabanca cisimler ve tümörler de kanama nedenleri arasındadır. Kanamaların yerine göre ise burun ön tarafı ve arka tarafı olmak üzere 2 gruba ayrılabilir. Burunun ön tarafından kaynaklanan kanamalar daha çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülürken burun arka bölümünden olan kanamalar, yaşlarda sık görülür. Burun arkasından olan kanamalar daha çok genize doğru akar ve şiddeti olma olasılğı yüksektir. Tansiyon kontrolü ve KBB uzmanı tarafından müdahale önerilir.
 

nrsnkma39

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Mayıs 2007
Mesajlar
3.736
Emoji Skoru
10
Özellikle hava sıcaklıklarının arttığı bugünlerde burun kanaması konusunda nelere dikkat edilmesi gerekiyor, burun kanadığında nasıl bir önlem alınması gerekiyor?

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Doktor İrfan Aksoy, burun kanamasıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı:
BURUN KANAMASI NEDİR NEDEN OLUR?

Burun kanaması bir çok sebepten meydana gelebilir. Bunlar başlıca basit bir burun karıştırması, burun operasyonları , yabancı cisimler ,enfeksiyon (soğuk algınlığı, sinüzitler), allerjik nezle, kan sulandırıcı ilaç kullanımı, hipertansiyon ,kan pıhtılaşma bozuklukları, burun kemiği eğrilikleri ve nadir de olsa tümörler şeklinde sıralanabilir. Her yaş grubunda görülebilen burun kanaması özellikle genç erişkinlerde sık tekrarlarsa damarsal kökenli tümörler araştırılmalıdır.


İki tip burun kanaması vardır.
Ön kanama : Burun ön kısmından gelen kanamalardır ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.
Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Daha çok yaşlı kimselerde olur . Bu hasta grubu genellikle yüksek tansiyonu olan kişiler ya da travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Ayrıca sıcakların artması kuru hava burun içinde kılcal damarların daha kolay zedelenmesine sebep olarak burun kanamalarına yol açmaktadır. Havanın nem oranı sıcaklık atmosferik basınç değişiklikleri bunda etkili olmaktadır. Bu durum burunda kuruma, kabuklanma ve dokularda daha çabuk hasarlanmaya yol açar. Hava sıcaklığının artmasıyla genleşen kılcal damarlarda kanamaya eğilim artar. Ayrıca nemi azaltarak ortamın kurumasına sebep olan klimalar ve sigara da kanamaları provoke eden faktörlerdir.

NE YAPILMALI?

Burun nemlendirici krem jel veya spreyler biri yatmadan önce olmak üzere günde üç kez kullanılabilir. Sıvı kaybımızı telafi etmek için hidrasyona vücudun su ihtiyacına dikkat etmeliyiz. Ortalama günlük 6 -8 bardak su içmeliyiz.


Kanama olduğunda;
*Panik yapmayın korkmayın,
*Burnunuzun içindeki pıhtıları suyla hafif sümkürerek temizleyin,
*Oturun veya başınız kalp seviyesinden yukarda olmak üzere uzanın,
*Asla geriye doğru yatmayın,
*Burnunuzun ucunu başparmak ve işaret parmağınızla adeta bir mandal sıkar gibi sıkın 5 dakika bekleyin (saat tutun),
*Pamuktan küçük rulo yaparak eğer varsa burun dekonjestan damlasıyla ıslatarak burun uç kısmına yerleştirin ve bir kaç dakika daha sıkmaya devam edin,
*Burun kanatlarınıza bir bez içinde buz tatbik edin veya varsa cold pack dediğimiz özel malzemeyi buzdolapta soğutup koyabilirsiniz.(eczanelerde vardır evde bulunması faydalıdır)

Eğer bunlara rağmen durduramazsanız herhangi bir acil üniteye başvurun.
Tekrar kanamayı önlemek için,
*Sümkürmemeye dikkat edin
*Öne eğilerek iş yapmayın yerden ağır bir şey kaldırmak veya buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayın
*Yattığınızda başınızın kalp seviyesinden yüksekte olmasına dikkat edin. Çift yastık kullanabilirsiniz.
*Günün sıcak saatlerinde güneşte fazla kalmamaya dikkat edin.
Burun kanamaları gerekli muayene; görüntüleme ve kan testleriyle araştırılmalı ve ihmal edilmemelidir

Link Silinmiştir.
 

realist

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Aralık 2006
Mesajlar
3.104
Emoji Skoru
112
Yaş
57
Artan sıcaklar ve kuruyan hava, burun kanamasını tetikleyebiliyor. Kanamanın sık tekrarlanması ise tümör habercisi olabilir.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barlas Aydoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, burun kanamasının her yaş grubunda görülebileceğini, sık tekrarlamasının ise tümör habercisi olabileceğini söyledi.

Sıcaklıklara bağlı olarak burun kanaması şikayetlerinde de önemli artış yaşandığını anlatan Aydoğan, "Sıcakların artması, kuru havanın burun içindeki kılcal damarların daha kolay zedelenmesine, dolayısıyla da kanamalara yol açıyor" dedi.

Güneşli havaların burunda kuruma, kabuklanma ve dokularda daha çabuk hasara yol açtığını vurgulayan Aydoğan, şöyle konuştu:

"Yaz aylarında çok ciddi şekilde burun kanamalarında artışa neden oluyor. Bunun yanı sıra klimalı ortamlar da burun kurumasına bağlı kanama görülebiliyor. Sık tekrarlayan ve durmayan kanamalar, burundaki tümörün habercisi olabileceği gibi kişide panik ve stres yaratarak yaşamı da olumsuz etkiliyor. Çoğu zaman dinlenmek için gidilen tatiller, bu kanamalar nedeniyle çekilmez olabiliyor."

Sık burun kanamasının yüksek tansiyon habercisi olabileceğine de dikkati çeken Aydoğan, önlem olarak klimalı ortamların havalandırılması, burun nemlendirici kremler veya spreyler kullanılmasını önerdi.

"SİGARA DA TEHDİT EDİYOR"-

Aydoğan, sigara kullanımının birçok hastalıkta olduğu gibi burun kanamalarında da başlıca etken arasında yer aldığını bildirdi.

Sigara dumanının burun içindeki tüylü hücrelerin çalışmasını engellediğini anlatan Aydoğan, "Tüylü hücreler tam çalışamadığı için, kanama daha kolay meydana geliyor" dedi.

Burun kanaması durumunda oturur ve baş önde pozisyonda olunması gerektiğini belirten Aydoğan, kıkırdak dokuya bastırarak yanlardan yapılacak baskıyla kanamanın önlenmeye çalışılması gerektiğini kaydetti.

El yardımı ile yapılacak tamponla kanamanın önlenebileceğini anlatan Aydoğan, durmayan kanamalarda ise mutlaka bir uzman doktora baş vurulması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

herbaryum

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Kasım 2007
Mesajlar
476
Emoji Skoru
1
BURUN KANAMALARIBurun kanaması deyip geçmeyin. Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır, bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici bile olabilir.

Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.

1. Ön burun kanamaları: Burnun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide bir burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.

2. Arka kanama: Burun arkasından ve derinden olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.

Arka burun kanamalarının tanınması çok önemlidir.Bu kanama tipi oldukça şiddetlidir ve bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler ya da travma geçirmiş kişilerdir.

Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burunun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek yararlı olacaktır. Bu amaçla vaselin ve viks faydalı ilaçlardır. Günde üç defa kullanılması önerilir ancak gece yatmadan önce sürmek yeterlidir. Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır.

Siz ya da çocuğunuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız.

1. Burnun uçtaki yumuşak kısmını baş parmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız.

2. Burnu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırınız.

3. Beş dakika böyle bekleyiniz (Saat tutunuz).

4. Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturunuz ya da başınız daha yukarıda uzanınız.

5. Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz (Bir plastik torba içinde buz doldurarak).

KANAMA DURDUKTAN SONRA YENİDEN KANAMAYI ÖNLEMEK

6. Sümkürmemeye özen gösteriniz.

7. Yerden ağır bir şey kaldırmak ya da buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız.

8. Başınızı mutlaka göğsünüzden daha yukarıda tutmaya çalışınız.

TEKRAR KANAMA OLURSA

9. Burun içindeki tüm pıhtıları sümkürterek temizleyiniz.

10. 3, 4 defa her iki burun deliğine dekonjestan burun spreyi sıkınız (Otrivine, Burnil, Faral v.b.).

11. Tekrar en baştaki 1. ve 3. basamaktaki gibi buruna baskı yaparak sıkınız.

12. Doktorunuzu arayınız.

DOKTURU NE ZAMAN ARAYALIM YA DA ACİL SERVİSE BAŞVURALIM !

Eğer, kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa.

Eğer, kanama çok hızlı ve kan kaybı miktarı çok fazla ise.

Eğer, kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyorsa.

Eğer, kanamanız burun önüne kanamadan çok, boğaz arkasına doğru oluyorsa
 

arzusoydan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kasım 2007
Mesajlar
946
Emoji Skoru
1
Uzmanlar Uyarıyor: Sırtüstü Yatarak Burun Kanamasını Durdurmaya Çalışmak Tehlikeli!


Yaz aylarında sıcaklığın etkisiyle sık görülen burun kanamasının yanlış müdahalelerle durdurmaya çalışmak insan hayatını tehlikeye sokabilir. Burun kanamasını sırtüstü yatarak durdurmaya çalışmak, kanın akciğer ve mideye kaçmasıyla, zehirlenmeye ve boğulmaya sebep olabiliyor. Uzmanlar, toplumda burun kanamalarını durdurmak için yaygın olarak başvurulan sırtüstü yatma işleminin, kanın akciğere ve mideye kaçarak zehirlenmelere ve boğulmalara sebep olabileceği uyarısında bulunuldu. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, özellikle yaz aylarında burun kanamalarının artış gösterdiğine işaret etti. Bunun öncelikli sebeplerinden birisinin sıcak havalarla birlikte damarların incelmesi olduğunu belirten Erkan, "Hava sıcaklığının artmasıyla genleşen kılcal damarlarda kanamaya eğilim artar; ayrıca nemi azaltarak ortamın kurumasına sebep olan klimalar ve sigara da kanamaları provoke eden faktörlerdir. Bununla birlikte basit bir burun karıştırması, burun operasyonları, yabancı cisimler, enfeksiyon (soğuk algınlığı, sinüzitler), alerjik nezle, kan sulandırıcı ilaç kullanımı, hipertansiyon, kan pıhtılaşma bozuklukları, burun kemiği eğrilikleri ve nadir de olsa tümör nedenleri sıralanabilir." dedi.
Her yaş grubunda görülebilen burun kanamasının özellikle genç erişkinlerde sık tekrarlanması durumunda, damarsal kökenli tümörlerin araştırılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Erkan şu bilgileri verdi: "Burunda ön kısmında oluşan kanama, ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka kanama ise burun arkasında gerçekleşir. Kanama genze doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Bu hasta grubu genellikle yüksek tansiyonu olan ya da travma geçirmiş kişilerdir. Hava sıcaklığının artmasıyla genleşen kılcal damarlarda kanamaya eğilim artar. Ayrıca nemi azaltıp ortamı kurutan klimalar ve sigara da kanamaları provoke eden faktörlerdir."

Buz kanamayı durdurur
Burun kanaması olduğunda öncelikle burnun içindeki pıhtıların suyla hafif sümkürerek temizlenmesi gerekir. Kanamayı durdurmak için yapmanız gerekler ise şöyle sıralanıyor: Oturun veya başınız kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde uzanın. Asla geriye doğru yatmayın. Burnunuzun ucunu başparmak ve işaret parmağınızla mandal sıkar gibi sıkın. 5 dakika bekleyin. Pamuktan küçük rulo yaparak eğer varsa burun dekonjestan damlasıyla ıslatarak burun uç kısmına yerleştirin ve birkaç dakika daha sıkmaya devam edin. Burun kanatlarınıza bir bez içinde buz tatbik edin veya varsa cold pack dediğimiz özel malzemeyi buzdolabında soğutup koyabilirsiniz.

Prof. Dr. Mustafa Erkan, kanama esnasında yapılan yanlış yöntemlerin de hayati tehlikelere yol açabileceğini belirtti. Arkaya doğru yatarak durdurma işleminin çok tehlikeli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erkan, bu şekilde kanın mide ve akciğere giderek zehirlenmelere sebep olabileceğini, bununla birlikte enseye su dökülmesi gibi uygulamaların da kanamayı durdurmaya yönelik hiçbir etkisi olmadığını sözlerine ekledi. alıntıdır
 

capkinkiz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Mart 2009
Mesajlar
471
Emoji Skoru
3
Yaş
26
Benim burnum bu aralar yani 7-8 gün önce mi ne kanamisti ve baya bir kan akti böyle damla damla ilk akmasini bekledim 4-5 dakika, sonra baktim bitmiyor basimi kaldirdim sonra bir kac dakika icinde gecti.... Simdi burnum yine kaniyor pc basinda oturuyordum bende burnum akiyor sandim bir baktim kan damlasi simdi burnuma kagit koydumbasimi yüksek tutuyorum pc basinda arastiriyorum bilmiyorum doktor'a gitsemmi, kis diye mi acaba diyorum da bilmiyorum ki??....
 

esssma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Eylül 2010
Mesajlar
27
Emoji Skoru
0
benimde burun cok kanardı bır zamanlar ama allaha cok şükür uzun zamandır kanamıyor kanamaya basladıgında ise durdurması cok zor olurdu burnumdan kan pıhtıları gelirdi basımı havaya kaldırdıgımda kan agzıma akardı doktora gıttım bir kac kere ilac verdi düzenli kullandım ama pek fayda etmedi doktor burnunu kapat gelmez kan falan dedi ama pek işe yaramadı sadece enseme soguk bisey koyunca duruyo kanaması hissediyordum hemen ilaci sürerim :KK42:
 

nryrl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
30
Emoji Skoru
0
1) Burnunuzun ucunu başparmak ve diğer iki parmağınız arasına alarak sıkıştırınız.

2) Başınız yüksekte tercihan oturur pozisyonda yaklaşık beş dakika bekleyiniz.

3) Başınızın kalbinizden yüksek pozisyonda olmasına dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız ya da başınız yukarıda uzanmanız uygun olacaktır.

4) Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torba içerisine buz doldurarak)

Kanama Durduktan Sonra Yeniden Kanamayı Önlemek İçin

1) Sümkürmemeye dikkat ediniz

2) Yerden bir şey kaldırmak ya da buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız

3) Başınızı mutlaka göğsünüzden yukarıda tutunuz

Ne Zaman Doktora-Acil Servise Başvuralım?

1) Yukarıda anlatılanların dikkatlice uygulanmasına rağmen kanamanın durmaması veya tekrarlaması durumunda

2) Kanama sonrasında yorgunluk, halsizlik, göğüs ağrısı gibi şikayetler hissediliyorsa

3) Kanama burun önünden çok boğaza doğru oluyorsa, en kısa zamanda hekime başvurulması en uygun davranış olacaktır
 
Yukarı Alt