Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Buzul süperdünya bulundu

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Exorcist tarafından 18 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  18 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Exorcist
 1. Exorcist

  Exorcist Pantolonlu Bulut Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  804
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  286
  Buzul süperdünya bulundu

  --------------------------------------------------------------------------------

  Gökbilimciler, çok uzaklarda bir yıldızın yörüngesinde, aynı bizimkine benzeyen soğuk ve ağır bir süperdünya keşfetti


  Keşif süperdünya olarak adlandırılıyor çünkü kayalık ve çok daha iri yapılı görünmesine rağmen dünyaya çok benziyor.

  Güneş Sistemi'nden yaklaşık 9 bin ışık yılı uzakta olan gezegenin ağırlığı dünyanın 13 katı kadar. (Bir ışık yılı, ışığın bir yılda kat ettiği mesafe olan 10 trilyon kilometreye eşit.)

  Yıldızına uzak Fakat süperdünya, dünya gibi yıldızına yakın turlamak yerine, gaz devleri Jüpiter ya da Satürn'ün Güneş'e uzaklıkları kadar mesafede bulunuyor.

  Araştırma ekibinin çalışmalarına göre süperdünyanın yüzey ısısı sıfırın altında 166 santigrat derece, ki bu onu, Güneş Sistemi'nin dışında bulunan en soğuk yerlerden biri yapıyor.

  Yeni teknik: OGLE
  Süperdünya, OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment - Optik Çekimli Mercek Deneyi) isimli bir projeyle keşfedildi. Bu proje, uzak yıldızlardan gelen ışık değişimlerini araştırıyor.

  Eğer dünyadaki teleskopla gölenen yıldız arasından başka bir yıldız geçerse, araya giren yıldızın çekim kuvveti bir mercek gibi davranıyor ve gelen ışığı büyütüyor. Yakındaki yıldızın yörüngesinde bir gezegen varsa, yıldızın çekim kuvveti ışığa kendi ayırt edici özelliğini de katıyor.

  Bu olay, yerçekimli mercek sistemi olarak biliniyor ve yıldızların yörüngesindeki gezegenleri arayan diğer yöntemlere göre, daha küçük gezegenleri araştırma imkanı da sağlıyor.

  "Daha önce hiç görmedik"
  OGLE ile keşfedilen süperdünya, ilk olarak geçtiğimiz yıl nisan ayında, dünyadan 9 bin ışık yılı uzakta ve Samanyolu'nun merkez galaktik tümseği doğrultusunda görüldü.

  Ohio Üniversitesi'nde yürütülen MicroFUN (Microlensing Follow-Up Network - Mercek İzleme Ağı) isimli gezegen avı projesinin başkanı profesör Andrew Gould, keşiften iki çıkarım yapılabileceğini söylüyor.

  "İlki, buzul süperdünya, bizim sistemimizde Jüpiter ve Satürn'ün bulunduğu bölgelere hükmediyor. Şimdiye kadar hiç böyle bir sistem görmemiştik, çünkü görebilecek araç gerece sahip değildik...

  "İkincisi ise buzul süperdünya çok sık rastladığımız bir gezegen tipi. Bulduğumuz yıldızların neredeyse yüzde 35'inde bu tür gezegenler mevcut..."

  Çoğunluğu gaz devi
  1990'lı yıllarda bilim adamları, çeşitli teknikler kullanarak güneş sistemi dışında 170 kadar gezegen buldu. Bu gezegenlerin çok büyük bir çoğunluğu, yaşam barındırma ihtimali olmayan Jüpiter gibi gaz küreleriydi.

  Ocak ayında ise yine OGLE sayesinde, Samanyolu'nun merkezinde bulunan ve kendi yıldızının etrafında turlayan dünyanın 5.5 katı büyüklükte bir gezegen daha keşfedilmişti.
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.