Çamaşır kurutucu alacaksanız

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.779
Emoji Skoru
21.603
Evinizde çamaşır kurutma makinesi var siz çok memnunsunuz değil mi? Ya da yok hayaliniz almak. Ama biliyor musunuz? Evde kurutucu olursa neredeyse her gün açılıyor ve içinde tek bir elbise, tişört, pantolon olduğu halde çalıştırılıyor. Kurutma makinesini açtığınızda ortalama bir saat çalışıyor. Varın harcadığı yıllık enerjiyi siz hesaplayın…

Çamaşır kurutma makinelerinin üç temel tipi var;
Bacalı kurutma makinesi;
Geleneksel bir tarzda kurutma makinesi. Isı ve hava sirkülasyonu yaparak giysileri kurutur. Sıcak ve nemli hava makinenin dışındaki kanal vasıtasıyla dışarı üflenir.

Yoğuşmalı kurutucu; Yoğuşmalı makinelerde özel bir havalandırma borusuna ihtiyaç yoktur; dolayısıyla onları evinizde istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Kurutma işlemi sırasında üretilen buhar suya dönüştürülerek bir kapta toplanır, kurutma işlemi tamamlandıktan sonra bu kabın boşaltılması gerekir. Toplanan suyu ütü (buharlı ütü) yapmakta kullanabileceğiniz gibi, bir tahliye borusuyla doğrudan tahliye deliğine otomatik olarak boşaltabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda sizi kurutma makinesini her kullanışınızda kabı boşaltma zahmetinden kurtarır.

Isı pompası kurutucular; Diğer kurutucularda mevcut olan ve enerji tüketiminin artmasında ana rol oynayan ısıtıcı (200-2500Watt) ısı pompalı kurutucuda yer almıyor. Isı pompalı kurutucularda klimalarda olduğu gibi kompresör kullanılıyor.

Kompresör içerisindeki gaz kondanser içerisinde sıkıştırılıyor. Sıkışan gazda bir ısı açığa çıkıyor. Açığa çıkan bu ısı hava yönlendiriciler ile tambur içindeki çamaşır üzerine verilerek çamaşırın kuruması sağlanıyor, yani nemi alınıyor. Çamaşır üzerine üflenen havanın nemi alındığı için kurutma daha kısa sürede ve daha az enerji sarfiyatı ile gerçekleşir.

Alacağınız kurutucuyu seçerken…
-Gerçekten ihtiyacınız olan büyüklükte ve kapasitede bir kurutma makinesi seçin.
-Enerji tasarrufunu en fazla yapan modeller tercihiniz olsun.
-Basit de olsa zamanlamayı sizin yapmanıza imkan versin.
-Bacalı kurutma makineleri arasında ucuz seçenekler bulabilirsiniz.

sozcu.com.tr
 
Yukarı Alt