Canakkale///Küçükkuyu (Antandros)

E

EU1

Ziyaretçi
KÜÇÜKKUYU - ULAŞIMKüçükkuyu'ya İstanbul'dan Bursa-Balıkesir-Havran-Edremit- Altınoluk üzerinden gidebileceğiniz gibi, Tekirdağ-Çanakkale yolunu da tercih edebilirsiniz. Bu yol manzarası güzel trafiği az ve 450 kilometre. İstanbul-kınalı arası otoyolu kullananlar Tekirdağ'dan Keşan'a sonra da Gelibolu'ya gelecekler. Buradan Lapseki'ye veya Eceabat'tan Çanakkale'ye karşıya geçmek için Feribotlar saat başı kalkıyor. Aynı yolu otobüsle almak isteyenler Pamukkale, Uludağ, Kamil Koç, Akçay veya Metro Turizm'in seferleriyle gelebilirler.

1. Ulaşım : İstanbul - Bursa - Balıkesir - Edremit - Altınoluk-KÜÇÜKKUYU
2. Ulaşım : İstanbul - Keşan - Gelibolu - Çanakkale - Küçükkuyu
3. Ulaşım : İstanbul - (Feribotla) Bandırma - Balıkesir - Edremit - Altınoluk - KÜÇÜKKUYU


Antandros Antik Kenti

İda Dağı’nın (Kaz Dağı) güney eteğinde, Edremit Körfezi’nin kuzey kıyısında, Altınoluk sınırları içerisinde antik bir şehir olan Antandros için antik yazar Strabon, Antandros, üst kısmında Aleksandreia adı verilen bir dağa sahiptir ve bu tanrıçalar, Paris tarafından seçilmek için gelmişlerdir diyerek, Hera, Athena ve Aphrodite arasındaki güzellik yarışması mitosuna Antandros’un ev sahipliği yaptığını vurgulamıştır. Troas bölgesinde yer alan bu önemli kentin ilk kuruluş evresi hakkında antik kaynaklar farklı bilgiler vermektedir. Alkaios’a göre bir Leleg yerleşimi; Skepsisli Demetrios’a göre bir Kilikia kuruluşu; tarihin babası olarak kabul edilen Herodotos’a göre bir Pelasg yerleşmesi; Thukydides’e göre bir Aiol yerleşimidir. Stephanos Byzantios ise Antandros şehrinin, Edonis ve Kimmeris gibi yan adlara sahip olduğunu ve Antandros’un yüz yıl kadar Kimmerler tarafından işgal edildiğini öne sürer. Antik kaynaklardan Virgilius’un günümüze kadar ulaşmış olan Aeneas kitabından elde edilen bilgilerden Antandros kentinin, gemi yapımında kullanılan kerestelerinin şöhretinin ünlü Troia Savaşı’na kadar eskiye gittiği görülür. İda Dağı’ndan elde edilen keresteler nedeniyle antik dönemde önemli bir tersane olan Antandros, bu özelliği ile tarih boyunca dikkatleri üzerine çekmiştir.


OKSİJENİ BOL HAVASI MÜKEMMEL...
küçükkuyu ya ben tavsiye üzerine geldim. ve kalabalık bir grupla geldik. çevreyi ve komşu ilçeleri de gezdik. altınoluk, akçay, edremit, assos. behramkale, ayvalık, cunda gibi .. ama inanın küçükkuyu nun havası , dinginliği, sakinliği, huzuru çok daha farklı... havası özellikle çok güzel ancak turistik açıdan fazla kalkınmış değil. özellikle küçükkuyu girişinde ilk sahilde plaj yok ve maalesef ki kocaman taşlarda güneşlenmek güzel. ama herşeye rağmen küçükkuyu da tatil yapmak ruhumu dinginleştirdi. sakinlik ve huzur seven , hareket ve eğlence olmadan da tatl olur diyenlerin yeri tavsiye ederim.

ARKADAŞLAR!!!:1yes2:

Güneşin doğuşunu hiç görmediyseniz mutlaka küçükkuyuya gidin ve bir sabah erken kalkın hepinize tavsiye ediyorum.o kadar güzel ki...akşamları ise ay ın doğuşunuda seyretmeyi untmayınnnn harika .cuma günleri pazar kuruluyo köyün insanları kendi yetiştirdikleri ürünleri taze taze sizlere sunuyorlar.erken uyananlar içinde bir tavsiyem var,her sabah yürüyüş kaeyfini tatmak isteyenler yol boyunca yürüyen insanlarla karşılaşıp,selamlaşıyorsunuz hatta devam ederseniz,ahpap olyorsunuz yeni arkadaşlıklar doğuyo birden.çok gezilecek yerler var,eğer giderseniz hiç pişman olmıyacaksınız.Heee birde benden hatırlatması orası alışkanlık yapıyor sölemedi demeyin...
 
E

EU1

Ziyaretçi
UYARI!!!!begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen
 
Yukarı Alt