Canan Karatay, yine ezber bozdu!

Caddy

Popüler Üye
Pro Üye
28 Mart 2012
8.089
1.913
Prof. Dr. Canan Karatay: "Az az ve sık sık yemek yiyenlere yazık. Bu diyet tarzı organları çok yoruyor, kilo da verdirmiyor. Yani çok büyük bir risk."
canan.jpg


Takvim'de yer alan habere göre
Prof. Dr. Canan Karatay, şu çarpıcı tespitlerde bulundu:

"Yenilen bir şeyi, insan vücudu en iyi şekilde hazmedebilmek için birçok enzim ve hormon salgılamaktadır. Bu süreç besinlerin ağızdan başlayıp, mideye ve bağırsaklara ve ardından dolaşıma yani kana geçmesine kadar devam eder.

Ardından görevi pankreas ve karaciğer devir alıyor. Doğru bir beslenme programınız yoksa ve az az ama sık sık yerseniz bu organlar dinlemeden ve kendini toparlayamadan sürekli çalışıyor. Bu da organlarımızın yorulmasına ve verimsiz çalışmasına neden oluyor.

Bir şey yedikten sonra en az 4,5- 5 saat geçmesi gerekir ki organlarımız dinlenebilsin. Sürekli acıkmanın bir diğer nedeni de yediğimiz şeylerin besin değerinin düşük olmasıdır; yedikleriniz size yaramadığı için acıkıyorsunuz. Gözünüz ve diliniz besleniyor ama vücudunuz aç.

Pakete girmiş hiçbir şey hakiki besin değildir. Ondan sonra karaciğeriniz yağlı olarak dolaşıyorsunuz.

Sürekli sebzeleri mevsiminde yiyin; diye tavsiye ediyorum. 'Ocak ayında enflasyon şampiyonu patlıcan olmuş'diyorlar... Vah vah... Patlıcanın Ocak ayında ne işi var tezgahta! Kışın en doğal olan lahana, kereviz, turp ve karnabahardır. Amerika'da bile Amerikan köylülerinden domatesi alıp öyle yerdim..."