Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Caravaggio

Konusu 'Resim' forumundadır ve ressam1970 tarafından 21 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  21 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : ressam1970
 1. ressam1970

  ressam1970 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Mart 2007
  Mesajlar:
  660
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Michelangelo Merisi da Caravaggio (29 Eylül, 1571 – 18 Temmuz, 1610),
  İtalyan ressamdır. Roma, Napoli, Malta ve Sicilya'da çalışmıştır. Barok sanat akımının ilk büyük sanatçısıdır.
  Bu dönemde Otuz Yıl Savaşları olmuştur. Barok önceleri, kuyumculuk dilinde düzensiz ve acayip biçimli taş ve incileri niteleyen bir kelime olarak kullanılmıştır. Önce İtalya da doğmuş, daha sonra Avrupa’ya ve hatta, Latin Amerika’ya kadar yayılmıştır. Karşı-reform haraketini benimseyen sanatçılar eserinde dini coşku ve heyecanı yaratılmasına çalışmışlardır. Dini atmosfer dışındaki alanlara da yönelmişlerdir.
  Rönesansın denge ve uyum konusunda eriştiği ölçüden çok, maniyerizm’de beliren abartı ve haraketlilik hakimdir. Işık, gölge oyunlarına dayanarak heykel, resim ve mimarinin kaynaştırıldığı tüm sanat anlayışı getirilmiştir. Çiçek, meyve gibi nesnelerin belli bir düzende ele alındığı ölü tabiyat (naturmort) türü bu dönemde ortaya çıkmıştır. Bu dönemin ünlü sanatçıları, Caracci, Caravaggio, Vermeer, Velazquez, Rubens ve Rembrandt'tır. Her ne kadar barok denilen anlayış ve stil 16. YY’daki bazı sanatçılar da görülse de, esas itibariyle kilisenin önderlik ettiği karşı-reform haraketi içerisinde ortaya çıkıp geliştiği kabul edilir. Gerçekten de, 18. YY’da birçok Katolik Avrupa ülkesinde mimar, heykeltıraş ve ressamları teşvik eden, onların kutsal amaca yönelik nitelikteki eserlerinin müşterisi olan; kral ya da prenslerden önce kilisedir.

  Caravaggio’nun genel yaşamına geldiğimizde; Caravaggio 1571’de Milano’da doğmuştur. İsmini de doğduğu kasabadan almıştır. Michelangelo Merisi Caravaggio gerçek ismidir. Caravaggio güçlü ışık-gölge kullanımı ve resimsel düzenlemeyi dramatik bir açıdan ele alışıyla barok sanatını en özgün uygulayıcılarından biri olmuştur. 1584’te Bergamo’lu bir ressam olan Simone Peterzano’nun yanına 4 yıllığına çırak olarak girmiş, ilk deneyimlerine Lotto ve Giovanni Girolama Savoldo (ykş. 1480- ykş.-1548) gibi sanatçıların yaptılarını incelemekle kazanmış, Tiziano’nun öğrencisi iken Venedik Okuluyla da ilişki kurmuştur. Roma’da çalıştığı dönem yapıtları dramatik bir anlatım sunmayan kendi portreleri ve ölü doğa resimleri (naturmort)’dir. Bunlar da güçlü bir ışık gölge kullanılmış ve ayrıntıları özenle betimlemiştir.

  bazı eserlerinden örnekler.

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.