Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Cehalet Zulümdur!

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve vicdan tarafından 5 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  5 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 1. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.099
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Zulüm acı çektirmektir. Zalim, acı çektiren kişiye denmez mi? Kimin kime acı çektirdiği önemli değil. Siz birisine haksız bir muamelede bulunuyorsanız, hak etmediği acıları çektiriyorsanız bu tanımın içine girersiniz. Anne de olsanız, baba da.

  İki yıl önce bir konferansımdan sonra duyarlı bir anne yanıma geldi. Anlattıklarıma katkı sağlayacağını düşündüğü notlarını bana verdi. Notlarını inceledim. Çok güzel bilgiler derlemişti. Notları okurken bir cümle çok dikkatimi çekti. “Zalim bir anne babanın evladın çektirdiği acı ile, cahil bir anne babanın evladını çektirdiği sıkıntılar arasında fark yoktur. Bu cümleyi okuyunca hemen yanına not düştüm; Evet! Cehalet zulümdür.”

  * * * * * * * * *

  Çocuğu başka çocuklarla kıyaslamak zulümdür.

  Evde, misafirlerinizin yanında, çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslarsanız ona zulmetmiş olursunuz. “Helal olsun senin çocuğuna. Şunun gözlerine bak. Maşallah. Takdir almış yine. Benim ki de akşama kadar oyun peşinde. Karnesinde yine zayıfları var. Adam olmayacak benim aptal oğlan!” dediğiniz anda çocuğunuzla iletişim köprülerini yıkmaya başlarsınız.

  Hiç düşündünüz mü bir gün oğlunuz gelse ve size “Baba! Senin yaptığın babalıkta babalık mı ki? Benim arkadaşımın bir babası var. Ben babalık diye buna derim dese ne hissedersiniz? “Nankör evlat” damgasını çocuğunuzun alnına yapıştırırsınız.

  Ya da kızınız size gelse ve, “Anne senin yaptığında annelik mi ki? Benim arkadaşımın bir annesi var. Ben annelik diye buna derim” dese ne hissedersiniz? Emzirdiğiniz sütten başlar, annelik hakkından çıkarsınız.

  Kıyaslanma duygusu insanı inciten, acı çektiren bir duygudur.

  Acı çektirmek zulmetmek değil midir?

  Yüzüne vurmak zulümdür

  “Yemedim yedirdim, içmedim içirdim. Senin için dershane taksitlerini ödedim. Sana şu kadar masraf yaptım, şunu aldım, bunu aldım…” diye başlayan cümleleri sürekli kurmakta zulümdür. Yaptığınız iyilikleri çocuklarınızın yüzüne vurmayın.

  Eşiniz size aldığı hediyelerin her gün lafını yapsa ne yaparsınız? Size iyilik yapan bir arkadaşınız her gün bu iyiliğini sizin yüzünüze vursa ne hissedersiniz?

  Karnesi kadar sevmek (başarılı-başarısız ayrımı yapmak) zulümdür.Karnedeki zayıflar, evlat sevgisinin derecesi azaltan faktörler olmamalı. Teşekkür ve takdir belgeleri de sevgiyi arttıran etkenler arasında olamaz. Evladınızın “varlığı” sevilmeyi hak ediyor. Başarılı olması için elinizden geleni elbette yapmalısınız. Ancak her çocuk okul derslerinde başarılı olacak diye bir kural yok. Her çocuğun takdirlerle dolu bir karnesi olmak zorunda da değil. Takdir alan evladınızla zayıf getiren evladınıza zulmederseniz, hem kardeşler arasında sevgi bağlarını hem de evladınızla aranızdaki iletişim köprülerini yıkarsınız.

  İnsanı “karnesi kadar sevmek” zulümdür.

  Sevgisiz bırakmak, saçlarını okşamamak, ellerinden tutmamak zulümdür

  İnsanlara acı çektirmek için onları aç ve susuz bırakarak onlara işkence yaparlar. Sadece fiziki ihtiyaçlardan mahrum kalmak insana acı çektirmez. Sevgisiz kalmakta insana acı çektirir. Çünkü insan emekle büyür, ekmekle doyar, sevgiyle yaşar. İnsan her yaşta sevildiğini bilmek ve duymak ister. Özellikle çocuklar buna daha çok ihtiyaç duyar.

  Çocukları sevgi sözcüğünden mahrum bırakmakta zulümdür.

  Adam yerine koymamak zulümdür

  “Sen küçüksün! Sen anlamazsın! Daha yaşın kaç?” gibi ifadelerle sürekli ezilen çocuklar sosyal cesaretten mahrum “pısırık” olurlar. Bir insana fikrini sormak, onu adam yerine koymaktır. Özellikle ergenlik dönemi yıllarında anne babası tarafından adam yerine konulmayan gençler, kendilerini adam yerine koyan çevrelerle daha fazla vakit geçirmeye başlıyorlar. Sözünün dinlenmediği ortamlarda (anne baba yanı da olsa) mümkün mertebe az zaman geçirmeye çalışıp, kendini hemen arkadaş çevresinin yanına atan gençler “söz” paylaşmak isterler.

  İyi yönlerini görmemek sürekli eleştirmek zulümdür

  Kusursuz ve mükemmel insan yoktur. İnsan artıları ve eksileri, güçlü - güçsüz yanları olan bir canlıdır. Dikenlerin gülü, güllerin dikeni gibi… Evladınızın hep eksik taraflarını görür, onu sürekli eleştirir, her fırsatta hatalarını yüzüne vurursanız ona zulmetmiş olursunuz. Eşiniz, patronunuz, arkadaşlarınız sizi sürekli eleştirse, hep eksik yönlerinizi yüzünüze vursa ne hissedersiniz?

  Kız – erkek ayırımı yapmak zulümdür

  İnsan cinsiyetini, ırkını, milliyetini seçme özgürlüğüne sahip değildir. Kimin erkek kimin dişi yaratılacağına Allah karar verir. Yaratıcının kararına saygısızlık yapmaktır cinsiyet ayırımı yapmak. Alemlere rahmet olarak yaratılan Hz. Peygamberimizin nesli, hayatta kalan tek kızından devam etmedi mi? Bunu bile bile kız çocuklarını hor görmek, erkek çocuklarını üstün tutmak hangi aklın ürünüdür?

  Kız çocuklarına cinsiyeti yüzünden zulmedenler, erkek çocuklarının zulmüne uğrar. Allah “takva” üstünlüğüne bakarken siz “cinsiyet” ayrımı yaparsanız zulmetmiş olursunuz.

  Sağlıklı ve hayırlı bir evladınız olduğu için şükretmezseniz kendinize de acı çektirirsiniz. Zalim en büyük zulmü kendisine yapar…

  * * * * * * * * *

  Zulmetmek için zalim olmaya gerek yok!

  Zulmedenle zulme uğrayan kişiler, anne-baba-evlat bile olsa, zulmün sebebi cehalettir.

  Öyleyse, cehalet zulümdür…


  Alıntı:Sait Çamlıca
   
 2. 6 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 3. EU2

  EU2 Ziyaretçi

  Çok anlamlı bir yazı,eline sağlık...
   
 4. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 5. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.099
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  :nazar: Cehalet insanın en büyük düşmanı :nazar:
   
 6. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 7. KarKralicesi

  KarKralicesi ATA BARIŞ (: Pro Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  24.084
  Beğeni:
  18.089
  Ödül Puanları:
  488

  ne yazıkki en büyük düşmanımız. Ama ona yataklıkyapmaktanda kendimizi alamıyoruzşakkıdı

   
 8. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 9. fragola

  fragola Gruşenka Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  5.571
  Beğeni:
  92
  Ödül Puanları:
  353
  Çok güzel bir yazı. Teşekkür ediyorum paylaşım için. Kesinlikle cehalet en büyük zulümlerden biri. Diğer değindiği noktalar da çok anlamlı.
   
 10. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 11. cinsilatif

  cinsilatif sana emanet... Pro Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.254
  Beğeni:
  198
  Ödül Puanları:
  163
  cehalet zulümdür evet
  ama bi de cehaletin bi başka boyutu vardır
  cehalet mutluluktur aynı zamanda
  ne kadar bilmek ne kadar farkındalık o kadar mutsuzluğu da beraberinde getirir
   
 12. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 13. fragola

  fragola Gruşenka Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  5.571
  Beğeni:
  92
  Ödül Puanları:
  353
  Güzel bir bakış açısı =) Ecnebilerin bunu belirten deyişleri bile var.
  "Ignorance is bliss" veya "Imbecile heureux"
  Cehalet erdemdir diyebiliriz bile daha ileri giderek :icecream:

  Ama olsun yine de cehaleti korkutucu buluyorum ben :1rolleyes:
   
 14. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 15. cinsilatif

  cinsilatif sana emanet... Pro Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.254
  Beğeni:
  198
  Ödül Puanları:
  163
  korkutucu bulduğumuz vicdansız cehalet belki de
  zaman zman istemiyor değilim
  farkındalığımı en aza indirip mutlu mesut yaşamayı
  ben farkettikçe mutsuz olanlardanım
   
 16. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 17. fragola

  fragola Gruşenka Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  5.571
  Beğeni:
  92
  Ödül Puanları:
  353
  Evet aslında, bakıyorum da etrafımdaki varlıkların en mutlusu köpeğim Çiko. Hiçbişeyden haberi yok ve bi kemiğe tav oluyor. Özeniyorum çok =)
   
 18. 10 Eylül 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 19. Lotus

  Lotus kimse olmadı senin gibi.. Pro Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.829
  Beğeni:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  bir gün eşim demişti ki bana "bilmek tükenmektir"
  nasıl yane dedim olur mu öyle şey "bilmek aymaktır"
  öyle ama öğrendikçe daha çok korkarsın kendinden hiç bilmeden daha cesur yaşarsın, cahil cesareti derler hatta" demişti..
  şimdi bunu anımsadım nedense...
  ve haklısın...
  bilinç boyut değiştirdikçe sende değişiyorsun bir şekilde...
  değişim acı veriyor...
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.