Çene deformiteleri

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.767
Emoji Skoru
21.561
Yaş
55
Çene şekil bozukluklarında ortak özellik, maloklüzyon yani dişlerin kapanmasının bozuk olmasıdır. Normalde alt ve üst dişler birbirleriyle temas halinde ve üst çene ön dişleri alt dişlere göre çok az öndedir. Oklüzyon bozulduğunda, dişler arasındaki temas da bozulur ve aralarında bir açıklık oluşur. Bu açıklığın mesafesi arttıkça şekil bozukluğunun ağırlık derecesi de artar. Bu açıklık aynı zamanda yumuşak dokuları ve yüzün şeklini de etkileyerek estetik bir bozukluğa da neden olur. Deformitenin düzeltilmesinde dişlerin normal pozisyonlarına, birbirleriyle temas eder şekle getirilmelerine yani normal oklüzyonun sağlanmasına yönelik cerrahi girişimler yapılır. Özellikle ön alt ve üst dişlerin arasının açık olması, kesici dişlerin işlevini bozar ve hasta yemek yerken kesici dişlerini kullanamaz.

Oklüzyon bozukluğunun oluşmasında temel sebep alt çene, üst çene ya da her ikisine bağlı ortaya çıkabilir. Çene normalden daha az gelişerek küçük boyutta olabilir ki bu duruma retrogeni adı verilir. Bunun tam tersi olan durumda ise çene normalden daha fazla gelişerek öne doğru çıkıntı oluşturur buna ise prognati denir. Temel sebebin ne olduğunun saptanması için "sefalometrik analiz" denen bir incelemenin yapılması gerekir. Bu incelemede kafa ve yüz kemiklerinin açısal ilişkileri ortaya konarak normal açılara göre sapmalar ölçülür. Bunun sonucunda anormal durumun üst çene mi, alt çene mi, ya da her ikisine mi ait olduğu saptanır. Sefalometrik analiz dışında çene kemik yapıları yumuşak doku özellikleri de incelenir. Daha sonra alt ve üst çenenin alçı kalıpları hazırlanarak alçı model üzerinde hangi seviyelerden kesi yapılacağı planlanır. Bu plan yapılarak karar verildikten sonra hasta ile görüşülerek ameliyatın nasıl yapılacağı anlatılır.

Gerek üst çene, gerekse alt çene ameliyatlarında öncelikle ağız içinden yapılacak girişimler tercih edilir. Ancak bazı durumlarda dıştan kesi yapılması gerekebilir. Bu durumda kesinin nereden yapılacağı ne kadar iz kalacağı hasta ile görüşülerek anlatılır.

Ameliyat girişimleri:
Sadece dişlerin şekil bozukluğuna bağlı maloklüzyon durumunda diş hekimliği tarafından ortodontik tedavi uygulanarak dişlerin oklüzyonu düzeltilir. Mikrognati yani çenenin normalden küçük olması durumunda çene kemiği uygun yerlerden kesilerek öne doğru alınır ve oluşan açıklığa vücudun başka yerlerinden alınan kemik dokusu nakledilir. Çenenin aşırı geliştiği prognati durumunda ise uygun yerlerden kemik dokusu kesilerek çene geriye doğru alınır.

Obwegeser metodunun avantajı, kesilen kemik yüzeylerin alan olarak geniş olması nedeniyle kemik iyileşmenin daha iyi olması ve hastalığın nüksetme oranının daha az olmasıdır. Buna karşılık teknik olarak daha zor bir metoddur. Ameliyat ağız içinden yapıldığında dışta herhangi bir ameliyat izi kalmaz.

Bu resimde ise alt çenenin geriye doğru kaydırılması için kullanılan metodlardan biri olan "vertikal ramus" osteotomisi şematize edilmiştir. Teknik olarak daha kolay bir metoddur. Kemik kesisi dişlerin ve alt çene kemiği içine giren damar-sinir paketinin hemen arkasından geçer.

Ameliyat sonrası:
Ameliyat sonrası kemik kesileri iyileşene kadar 6 hafta süreyle alt ve üst çene birbirine elastik fiksasyon ile temas halinde tutulur.
Bu fiksasyonun amacı, kemik kesileri iyileşene kadar parçaların hareketsiz olarak kalmasını ve ayrıca dişlerin sürekli temas ederek normal oklüzyonun devamını sağlamaktır. Süre sonunda kontrol röntgen filmleri çekilerek iyileşmenin yeterli olup olmadığı kontrol edilir. Yeterli ise fiksasyon çıkarılır. Yeterli değil ise bir süre daha fiksasyon çıkarılmaz.

Girişimler genel anestezi altında yapılır. Fiksasyon süresince hasta dişlerin yan tarafından kamış veya kaşıkla sulu gıdalarla beslenir. Bu süre içinde her beslenmeden sonra ağız içinin gargara solüsyonları ile temizlenmesi dişlerin sağlığı ve ağız hijyeninin korunması yönünden önemlidir.

kaynak:kutlusevin.com
 

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
39.728
Emoji Skoru
108.254
Yaş
47
ÇENE ESTETİĞİ
Çocukluk döneminde düşme, çarpma enfeksiyon gibi nedenlerle çene eklemi bölgesinde oluşacak hasarlar ileride kendisini yüzde şekil bozukluğu, asimetri ve çiğneme güçlükleri ile kendisini gösterir. Ateşli silahla yaralanma veya trafik kazalarının sonrasındada çene bölgesinde harabiyetler oluşabilir.
Çene deformiteleri yarattığı diş kapanış bozuklukları ile fonksiyonel, görünüm dolayısıyla da psikolojik problemler yaratır. Yüz kemiklerine yapılan girişimle hem çiğneme fonksiyonu açısından hem de görünüm açısından etkileyici, olumlu değişiklikler yapmak mümkündür. Çocukluk döneminde uygulanan ortodontik tedavi sonrası ameliyat hazırlığı ve planlaması yapılır. Çene kemiklerinin hangi planda ne kadar hareketlendirileceği hesaplanır. Cerrahi işlem ağız içinden genel anestezi altında yapılır. Ameliyat ağız içinden yapıldığından görünen hiçbir iz oluşmaz. Yüz normalden uzun ise kısaltılarak normale getirilir. Uzunluk orta yüzde ise üst çene kısaltılır, alt yüzde ise alt çene kısaltılır veya gerekiyorsa her ikisi birden kısaltılabilir. Bu işlemler yapılırken çeneler öne alınabilir veya geriye itilebilir. Yanaklara implant konarak elmacık kemikleri daha çıkıntılı yapılabilir veya çıkıntı fazla ise aşındırılarak azaltılabilir. Çene ucu büyütülebilir, küçültülebilir, inceltilebilir veya yeniden şekillendirilebilir.
Yüz kemikleriniz yeniden şekillendirilerek etkileyici yeni bir yüz görünümüne sahip olabilirsiniz. Çene cerrahisi sonuçları yüz güldürücüdür.

KAYNAK:Link Silinmiştir.
 

jayjay

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Haziran 2008
Mesajlar
1.590
Emoji Skoru
4
sadece dişlerin boylarındaki eşitsizlikten kaynaklanıyorsa, diş yüzeyi yükseltilerek de tedavi ediliyor
operasyona gerek kalmayabilir doktorunuza hatırlatın
 

karpedyem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
20 Mart 2009
Mesajlar
32
Emoji Skoru
1
Yaş
34
hem dişlerde problem var.hem çenem onde bunun için pekı.
 

ecesu19

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
20 Nisan 2010
Mesajlar
100
Emoji Skoru
0
çenemı yaptırmak istıyorum çene estetıgıı olanlar yardım eder mı ?
 
Yukarı Alt