Chakra Nedir?

irem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
2 Ekim 2006
Mesajlar
97
Emoji Skoru
10
Yaş
36
CHAKRA NEDİR?

İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana aura denir. İnsan aurası evrensel enerjiden beslenir ve süreli olarak evrensel enerjiyle iletişimdedir. Aura da 7 tane ana enerji merkezi bulunur bu enerji merkezlerine CHAKRA (okunuşu şakra) denir. Chakra Sanskritçede tekerlek anlamına gelmektedir. İnsanda bulunan bu enerji merkezleri girdap şeklinde dönen enerji alanından oluştuğu için onlara bu isim verilmiştir. Chakralar tarafından emilen yaşam enerjisi tüm vücuda dağılır ve bedenin yaşamını devam ettirmesini sağlar. Çakralar düzgün çalışmadıkları zaman beden, sağlığını korumakta zorlanır. Günümüz modern tıbbının endokrin sistemi üzerinde yaptığı çalışmaları M.Ö ki yıllarda doğu bilginlerinin yaptığını ve topladıkları bilgilerle bu enerji merkezlerini açıkladıklarını söyleyebiliriz.

  • İlk çakra , elemti toprak , rengi kırmızı ve bedenimizin ön tarafında cınsel organlar arası arkda taraftada anüste bulunan KÖK ÇAKRADIR. Bu cakra bızım evrenle olan bagımızdır. Bedende bacaklar , ayaklar ve sınır sıstemını kontrol eder. Duzensız calıstıgında mucadelelerımızde gucluk cekerız , kendımıze olan guvenımız azalır ve evrenle aramızdaki bag gucunu yıtırmeye baslar. Depremler, ev/okul/iş değişiklikleri, ayrılıklar veya yenı baslayan ılskıler, dogumlar kok cakramızın calısmasında dengesızlıkler yaratabılır. Bana göre kök cakrayı sembollestırmek gerekirse bedenımızı bır agac olarak ele alırsak agacın toprak altında kalan koklerıdır.
  • İkinci çakra, elementi su , rengi turuncu ve bedenımızde göbek delıgımızın 3 parmak altında bulunan SAKRAL ÇAKRADIR. Sakral çakra bizim cinsel enerjimizi ve zihnimizdeki üretkenliği kontrol eder. Dengesiz veya yetersiz calısmasında kendimize ozen gostermeme ıstegı duyarız, bobreklerımızde sorunlar yasıyabılırız , yasamdan zevk/heycan almamaya baslarız . Sakral çakra agac modelınde agacın gorunen, torak uzerındeki , kökünü simgeler.
  • Üçüncü çakara , elementi ateş, rengi sarı ve bedenimizde göbeğimizin 3 parmak uzerınde bulunan SOLAR PLEKSUS çakrasıdır. Bu çakra bizim insan ilişkilerimizi , irademizi ve begenılerımızı kontrol eder. Duzensız/yetersız calıstıgında otorıteye bogun egerız, kavgacı ve cekılmez bır kısı olabılırız, mucadeleden kacarız ve insan iliskılerımız cok duzgun olamdıgı ıcın depresyona kabılabılırız. Aynı zamanda bedende de mide , sindirim sistemi ve dalağımızıda etkiler. Ağaç sembolunde ağacın gövdesinin başlangıç kısmını simgeler .
  • Dördüncü çakra , elementi hava , rengi yeşil ve bedenimizde göğüs kafesimizin ortasında bulunan KALP ÇAKRASI dır. Kalp Çakrası sevgi, şefkat, duygusal bütünlük, fedakarlık ve derin mutluluk gibi duydularla direk ilintilidir. Timus bezi bu çakranın etkisi altındadır. Bu bez uyarıldığında insanlarda mutluluk ve haz duygusu yaratır. Düzensiz çalıştığında bencillik, soğukluk, sevgisiz davranışlara ve duygusal sorunlara neden olabilir. Bedende kalp, sırtın üst kısmı, kan ve dolaşım sistemi fonksiyonları bu çakranın etkisindedir. Ağaç sembolunde ağacın gövdesinin ortasını simgeler .
  • Beşinci çakra , elementi ses , rengi mavi ve bedenimizde boyunda bulunan BOĞAZ ÇAKRASI dır. Boğaz Çakrası Önde gırtlak çıkıntısından başlayarak boynun arkasında, omurilik soğanının hemen altında son bulur. Burada tiroit bezi vardır. Konuşma yeteneğimizi, ses tellerimizi, dürüstlüğü, düşünce ve duygularımı doğru ve açık olarak anlatma yeteneğimizle ilgilidir. Yetersiz çalıştığında kekeleme, ifade yetersizliği, yalan söyleme, ses zorlukları ve utangaçlık gibi olaylar bu çakradaki sorunlardan kaynaklanır.Ağaç sembolünde ağacın gövdesinin dallarla birleştiği yer olarak simgelenir.
  • Altıncı çakra , elementi Işık , rengi lacivert ve alınımızda iki kaşın ortasında bulunan ÜÇÜNCÜ GÖZ çakrasıdır. Burada hipofiz salgı bezi vardır. Bu bezin işlevi, büyümeyi ve metabolizmayı kapsayan hormonları salgılamaktır. Bu çakra hem fiziksel, hem de spiritüel anlamda görme ile doğrudan bağlantılıdır. Bedende sezgi gücünü, altıncı hissimizi ve algılamalarımız etkiler. Duyu organlarımız kontrol eder ve beynimizle direk bağlantılıdır. Düzensiz çalıştığında; yorgunluğa, sinirliliğe, migrene, ruhsal gelişimi reddetmeye ve sezgi /içgüdülerin kaybolmasına neden olur. Ağaç sembolünde dalları ve yaprakları simgeler.
  • Son çakra ve yedinci çakra , elementi düşünce , rengi mor olan ve başımızın tepe noktasının üç parmak üstünde bulunan TAÇ ÇAKRA dır. Burada epifiz salgı bezi vardır. İşlevi tıbbî açıdan tam olarak kanıtlanmamış olsa da büyüme ile ilgili olduğu sanılmaktadır. Melatonin salgılar. Allaha teslimiyet bu çakra ile ilgilidir. Dinsel inanışlara olan gücü arttırır. Düzensiz çalıştığında korkulara, kaygılara, bütünlükten kopmaya, yaşamda amaçsız olmaya neden olur. Ağaç sembolünde ağacın güneş ışığını doğrudan alan ve ağaca ileten tepe kısmı olarak simgelenir.
 

Lereenim

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
17 Ağustos 2006
Mesajlar
4.492
Emoji Skoru
874
İremcim bu çakraların açılma işlemini kendimiz yapamayız değil mi?
 

irem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
2 Ekim 2006
Mesajlar
97
Emoji Skoru
10
Yaş
36
lereenim .!.:
İremcim bu çakraların açılma işlemini kendimiz yapamayız değil mi?
Tabıkı yapabılırsınız cakralarınız genelde acıktır fakat yasadıgınız olaylar cakralarınızı dengesızlestırır veya yetersız calısmasına sebep olur . Uzerınızde cakra renklerını tasıyabılırsınız veya cakra medıtasyonları var onları yapabılırsınız bunların dısında bır cok yontem var
mesela yazı yazarak cakra dengeleyebılırsınız. Burda onemlı olan cakraların degelı calısmasını saglamaktır. Ornegın 2, cakra olan sakral cakra calısmıyor veya dengesızse 5, cakra olan 3.GOZ cakrası cok calısıyor demektır . Buda yanlıstır . Saglıklı olabılmemız ıcın 7 cakranında uyum ıcınde ve dengelı calısması gerekır .
 

melody

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
305
Emoji Skoru
5
Yaş
41
Bu çok ilgi çekici bir konu..bir ara birşeyler okumuştum...ama karışık gelmişti..

kolay panikleyen, fazla endişeli, küçük şeyleri büyütüp üzülen birinin hangi çakrasında sorun olabilir? (bu benim bu arada)
ve kendikendime neler yapabilirim?
 

irem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
2 Ekim 2006
Mesajlar
97
Emoji Skoru
10
Yaş
36
melody .!.:
Bu çok ilgi çekici bir konu..bir ara birşeyler okumuştum...ama karışık gelmişti..

kolay panikleyen, fazla endişeli, küçük şeyleri büyütüp üzülen birinin hangi çakrasında sorun olabilir? (bu benim bu arada)
ve kendikendime neler yapabilirim?
melody hanım bu verdıgınız orneklere dayanarak ancak bır yorum getırebılırım ve kok cakranızda yanı1. cakrada bır dengesızlık oldugunu soylıyebılırım .
eger kendınızı mutsuz hıssedıyorsanız solar pleksusta sorun yasıyor olabılırsınız
Size tasıye edebılecegım en guzel dengeleme medıtasyondur eger reıkı bılmıyorsanız
medıtasyonu yaparken sırayla cakralarınızın yerlerını ve renklerını dusunerek onların yavastan hızlıya dogru dondugunu ımgeleyebılırsınız .
dıger bır sekılde yazıyla yapılandır ama onun ıcın bıraz uzun bır ınceleme gerekıyor
umarım yardımcı olabılmısımdır.
 

melody

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
305
Emoji Skoru
5
Yaş
41
reiki bilmiyorum.. meditasyon derken de nasıl yapacağım..sessiz bir şekilde rahat konumda oturup..chakralarımı mı düşünücem..yani içimden bişi söylemem gerekiyor mu yada hayal etmem..
ayrıca başka yapabileceğim birşey var mı..bir dergide bi zamanlar bazı chakraların sorunlarına göre tavsiyeler vardı.. sıcak küvet, çimlerde yürümek, mum ışığı izlemek, tütsü, renkler...vs. tavsiyeler gibi..
 

Lathego_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Temmuz 2012
Mesajlar
213
Emoji Skoru
0
Çakraların dengeli çalışması için neler yapabiliriz? Fikri olan var mı?
 

MadamAnahit

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Haziran 2013
Mesajlar
43
Emoji Skoru
0
Çakra takılarının etkileri var mıdır? varsa nedir? kızlar bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı?
 

tijensal

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Nisan 2015
Mesajlar
56
Emoji Skoru
28
Çakra
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Başlığın diğer anlamları için Çakra (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.

Çakra

Çakra, (Sanskritçe kaynaklı bir kelime olup, Pali: chakka, Çince: 轮, Tibetçe: khorlo) tekerlek ya da dönüş anlamına gelir.[1] Hindu geleneklerine ve bazı inanç sistemlerine göre insanda bulunan enerji merkezlerinin girdap şeklinde dönen enerji alanlarından oluştuğuna inanıldığı için onlara bu isim verilmiştir.

Çakra, Hint Felsefesi ve bazı ilgili Asya kültürlerinde, insan vücudunda bulunan metafiziksel ve/veya biyofiziksel enerjinin bağlantı noktası olarak düşünülmüştür. Yoganın üstadları, insanın, görünen fiziksel varlığı ötesinde, daha duyarlı ve daha etkin bir bünyeye sahip olduğunu ileri sürerler. Bizler, bunu ancak bazı özel durumlarda, duygularımız aracılığıyla sezebiliriz.

Aslında bedenimizde birçok önemli çakra olduğu düşünülmektedir: örneğin, avuçlar içinde,tabanlarda, diz kapaklarında, dirseklerde bulunan çakralar diğerlerine göre daha önemlidirler. Ama ana çakra merkezleri vücudumuzda omurga boyunca sıralanmaktadır.

Hint felsefesine göre, insanın kafasının tepesinde pozitif bir akım varken omurga kemiğinin alt boğumunda, kuyruksokumunda, negatif bir akım bulunur. Bu iki "kutup"arasında dolaşan elektrik gücü "YAŞAM"dır.

Her yoginin amacı, kuyruk sokumunda, Muladhara Çakra yakınında, yılan gibi kendi üzerine üç kez çöreklenen uyuyan Kundaliniyi, yani negatif enerjiyi uyandırıp, onu Sushumna Nadi (omurilik boyunca) Sahasrara Çakrada (başın tepesinde) bulunan pozitif akımla birleştirmektir.

Bu olay, sabır ve azimle uygulanan Pranayama (nefes egzersizleri), asanalar (yoga duruşları), ve meditasyon sayesinde gerçekleşebilir. Buna erişebilen yogilerin sayısı çok fazla değildir. Kundalini yukarıya yönelirken, omurga boyunca sıralanan enerji merkezleri (çakraları), teker teker delerek kafatasının tepesinde bulunan pozitif akımla birleşince yoginin bedeni elektrik akımına tutulmuş gibi sarsılır ve mutluluğun en üst hazzını duyar; böylece ermişliğe yükseldiği kabul edilir: yogilere göre, bunu erenler, karşısındakinin düşüncesini "okuyabilir", geleceği görme yeteneği elde eder vb.

Ancak kötü koşullar altında uyandırılan Kundalini tehlikeli olabilir, en azından uygulayanın ruhsal dengesini bozabilir.

Bedenin, girdap olarak Adlandırılan 7 ana enerji merkezi vardır. Sanskritçe’de çakra olarak adlandırılan bu enerji merkezleri, güçlü elektrik alanlarıdır, gözle görülemezler. Bu yedi güç istasyonunun her biri bedenimizde hormon salgılayan bezlere karşılık gelir. Bu bezlerin hormon üretimini uyarırlar. Başka bir deyişle, fizik bedenimizdeki ismi ile hormon salgılayan iç salgı bezleri enerji bedenimizdeki çakralara karşılık gelirler.[kaynak belirtilmeli]

Dr. Alexis Carel'in sözleri şöyledir:

"İnsanın kişiliğinin, fiziksel varlığının ötesine gittiğine inanmak için birçok neden vardır. Bedenin sınırlarının cildin yüzeyinde bitmediğine, anatomik çizgilerin bitiminin bir varsayım olduğuna ve her birimizin kendi bedenimizden daha engin ve daha yaygın olduğumuz konusunda belirtiler vardır. İnsanın, kendi bedeninin sınırlarını her alanda aştığı açıktır."

Ana Çakra Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]
1. Muladhara Çakra (Kök Çakrası): Kuyruksokumunda, üreme organları ve makat arasında bulunur (mul: kök; adhara:yer, mekân).
Etkilenen organlar: Cinsel Organlar, kan, kemik, hücreler vb.

Etkilenen salgı bezi: Böbreküstü bezleri (adrenalin)

Renk: Kırmızı, dört taç yapraklı çakra

2. Swadhistana Çakra: Göbeğin alt kısmındadır (swa: kendi; adhisthana: mekân)
Etkilenen organlar: Karaciğer, dalak, bağırsaklar, böbrekler, mesane, kan vb.

Etkilenen salgı bezi: Cinsel salgı bezleri

Renk: Turuncu, altı taç yapraklı çakra.

3. Manipura Çakra (Göbek Çakrası): Göbeğin iki parmak üstündedir (mani: mücevher; pura: şehir).
Etkilenen organlar:Dalak, karaciğer, safra kesesi, sinir sistemi, Pankreas

Etkilenen salgı bezi: Pankreas

Renk: Sarı, on taç yapraklı çakra

4. Anahata Çakra (Kalp Çakrası): Gövdenin ortasında, kalp dolaylarındadır (an: hayır; ahat: vuruş).
Etkilenen organlar: Kalp, ciğerler, kan dolaşımı.

Etkilenen salgı bezi: Timüs bezi

Renk: Yeşil, on iki yapraklı çakra

5. Vishouddha Çakra (Boğaz Çakrası): boğazın ortasındadır (vi: ötede; shouddha: arındırılmış).
Etkilenen organlar: Ense, boğaz vb.

Etkilenen salgı bezi: Troid ve paratroid bezleri

Renk: Mavi, onaltı taç yapraklı çakra

6. Ajna Çakra (Alın Çakrası): Alnın gerisinde, iki kaşın ortasında, burun kökündedir (ajna: kumanda eden).
Etkilenen organlar: Gözler, beyin

Etkilenen salgı bezi: Hipofiz bezi

Renk: İndigo (civit rengi); iki taç yapraklı çakra.

7. Sahasrara Çakra (Taç Çakrası): Kafatasının en üst noktasındadır (sahasra: bin; ra: taçyaprak).
Etkilenen organlar: Beyin, sinir sistemi

Etkilenen salgı bezi: Epifiz bezi

Renk: Mor; bin taç yapraklı çakra.
 
Yukarı Alt