Çıban (Fronkül)

gonulcelen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Şubat 2007
Mesajlar
10
Emoji Skoru
0
Çıban (Fronkül)
Stafilokok bakterileri(normalde yüzeysel deri ekolojisine ait) ancak, bedende genel bir güçsüzlük yaşandığında, çıban oluşumuna yol açan problemler oluşturabilirler. Çıbanlarla etkili bir biçimde başa çıkabilmek için, şifalı bitkilerin içten ve dıştan kullanılması gerekir. Bedenin savunma güçleri ve canlılığı en üst düzeye çıkarılarak savunma sisteminin etkinliği arttırılmalıdır. Bu amaç, mikrop kırıcı ve kan temizleyici bitki karışımlarının kullanımıyla gerçekleştirilebilir. Bu alanda kullanılabilecek etkili bir bitki karışımı: Ecinacea kökü (veya preparatı), ısırganotu, aynısafa, yoğurtotu(yapışkanotu), kekik, mayıs papatyası, ince kıyılarak eşit oranda karıştırılır. Yarım veya bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan, aç karnına veya öğün aralarında içilir. İçilen her bardak çaya, yarım veya bir tatlı kaşığı İsveç Şurubu eklendiğinde, beklenen etki artacaktır.
Dıştan tedavide öncelikle, çıbanın yumuşatılıp işletilmesine ve toplanan irinin dışa akıtılmasına çalışılmalıdır. Bu amaç doğrultusunda uygulanabilecek bazı yöntemler:
-Hepimizin tanıdığı ihtiyol merhemi( kara merhem) bu iş için çok uygundur.
-Gün boyunca 2-3 kere, 20-30 dakikalık sıcak kompresler uygulanabilir. dayanılabilecek sıcaklıktaki suda ıslatılıp hafifçe sıkılan kompresler, çıbanın üstüne yatırılır ve soğudukça tazelenir.
-Keten tohumu lapa kompresleri. Ezilmiş keten tohumları küçük bir kumaş torbanın içine koyulur, torba 10 dakika boyunca çok sıcak suyun içinde tutulur, suyu süzüldükten sonra çıbanın üstüne yatırılır ve üstü örtülür. Bu lapa kompresi, tekrar ısıtılarak iki kere daha kullanılabilir.
-Beyaz lahana yaprağının damarsız bölümleri alınır, merdane ile iyice ezilir ve hemen yarım saatlik bir süre için çıbanın üstüne yatırılır ve üstü örtülür. Süre sonunda lahana yaprağı yenilenir.
 
Yukarı Alt