1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Cinsellik bağımlılık yapar mı?

Konusu 'Cinsellik +18' forumundadır ve yaren_76 tarafından 22 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  22 Nisan 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  28
  Ödül Puanları:
  348
  Cinsellik bağımlılık yapar mı?
  21.04.2007 14:58 ( Kaynak : www.ensonhaber.com )


  Yaşadığınız ilişkilerde 'sadece cinsellik' demeyin Çünkü cinsellik bağımlılığa dönüşüp, çeşitli davranış bozukluklarına neden olabiliyor....


  Yaşadığınız ilişkilerde 'sadece cinsellik' demeyin Çünkü cinsellik bağımlılığa dönüşüp, çeşitli davranış bozukluklarına neden olabiliyor....  Her konuda olduğu gibi cinsellikte de dozu iyi ayarlamak gerekiyor. Sağlıklı bir ilişkide önemli rol oynayan cinsellik, bazı durumlarda duygusal ilişkilerin yerini alarak bağımlılığa dönüşebiliyor. İkili ilişkilerde 'sadece cinsellik' amacı gütmenin yanlış olacağını söyleyen psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, cinselliğin, duygusallığın önüne geçmesinin cinsel bağımlığın kriterlerinden biri olduğunu belirtiyor.

  DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI
  Cinsel bağımlılık ile cinselliğe dayalı ilişkilerdeki bağımlılık arasında ince bir çizgi olduğunu anlatan psikolog Tozlu, sadece cinselliğe dayalı ilişkilerde bir bağımlılıktan söz edilemeyeceğini vurguluyor. Cinselliğin ön plana çıktığı birçok birliktelik yaşanmasına rağmen, bu ilişkilerdeki cinsellik 'cinsel bağımlılık' olarak tanımlanmıyor. Bireyin kompülsif olarak (zihninde kontrol edemediği tekrarlayıcı düşünceler) cinsel ilişki isteği ve arayışı ile birlikte, bu istek tatmin edilmediği takdirde kişinin davranışlarında bozuklukların ortaya çıkması durumuna 'cinsel bağımlılık' deniyor.

  DÜNYANIN MERKEZİ
  Bu durumdaki birey, günlük işlevselliğinin bozulması ve diğer madde bağımlılıklarında olduğu gibi cinselliği dilediği gibi yaşayamadığında psikolojik ve fiziksel yoksunluk belirtileri ortaya çıkıyor. Cinsel bağımlılıkta her ne kadar cinsellik duygusallıktan uzak olsa da, bununla birlikte görülen en önemli şey cinselliğin bireyin dünyasının merkezi haline gelmesi ve bütün düşüncelerin, davranışların bu merkez etrafında toplanması gerekiyor.


  Sapkınlık belirtileri...

  İLERLEMİŞ cinsel bağımlılık durumlarında, parafililer (sapkın davranışlar) göstermecilik, sürtünmecilik, gözetlemecilik gibi davranışlar sergileniyor. Bu yüzden duygunun az olduğu ya da hiç olmadığı ilişkilerden bahsederken cinsel bağımlılıktan bahsedilmiyor. Cinsel bağımlılık tedavi edilmesi gereken bir tür psikolojik rahatsızlık olarak tanımlanıyor.