Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Çocuğunuzdan Gelen Mektup

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve zeliha42 tarafından 29 Kasım 2006 başlatılmıştır.

  29 Kasım 2006
  Konu Sahibi : zeliha42
 1. zeliha42

  zeliha42 Guru Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  168
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  286
  Pulsuz Dilekçe

  Sevgili anneciğim, babacığım;

  Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim, size şunları söylemek isterdim:

  Sürekli bir büyüme ve değişme içindeyim. Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. Beni tanımaya ve anlamaya çalışın.

  Deneme ile öğrenirim. Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz. Oyunda, arkadaşlıkta ve uğraşlarımda özgürlük tanıyın. Beni her yerde, her zaman koruyup kollamayın. Davranışlarımın sonuçlarını kendim görürsem daha iyi öğrenirim. Bırakın kendi işimi kendim göreyim. Büyüdüğümü başka nasıl anlarım?

  Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum. Bunu önemsemeyin. Ama siz beni şımartmayın. Hep çocuk kalmak isterim sonra. Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum. Ancak siz verdikçe almadan edemiyorum. Bana yerli yersiz söz de vermeyin. Sözünüzü tutamayınca sizlere güvenim azalıyor.

  Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin. Yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın. Koyduğunuz kurallar ve yasakların hepsini beğendiğimi söyleyemem. Ancak, hiç kısıtlanmayınca ne yapacağımı şaşırıyorum. Tutarsız davrandığınızı görünce hem bocalıyor, hem de bundan yararlanmadan edemiyorum.

  Öğütlerinizden çok davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın. Beni eğitirken ara sıra yanlışlar yapabilirsiniz. Bunları çabuk unuturum. Ancak birbirinize saygı ve sevginizin azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder.

  Çok konuşup çok bağırmayın. Yüksek sesle söylenenleri pek duymam. Yumuşak ve kesin sözler bende daha iyi iz bırakır. "Ben senin yaşında iken..." diye başlayan söylevleri hep kulak ardına atarım.

  Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın. Bana yanılma payı bırakın. Beni, korkutup sindirerek, suçluluk duygusu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın. Yaramazlıklarım için beni kötü çocukmuşum gibi yargılamayın. Yanlış davranışım üzerinde durup düzeltin. Ceza vermeden önce beni dinleyin. Suçumu aşmadığı sürece cezama katlanabilirim.

  Beni dinleyin. Öğrenmeye en yatkın olduğum anlar, soru sorduğum anlardır. Açıklamalarınız kısa ve özlü olsun. Beni yeteneklerimin üstünde işlere zorlamayın. Ama başarabileceğim işleri yapmamı bekleyin. Bana güvendiğinizi belli edin. Beni destekleyin; hiç değilse çabamı övün. Beni başkalarıyla karşılaştırmayın; umutsuzluğa kapılırım.

  Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin. Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın; bana süre tanıyın. Yüzde yüz dürüst davranmadığımı görünce ürkmeyin. Beni köşeye sıkıştırmayın; yalana sığınmak zorunda kalırım. Sizi çok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin. Kızgınlığınızı haklı görebilirim, ama beni aşağılamayın. Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın. Unutmayın ki ben de sizi yabancıların önünde güç durumlara düşürebilirim.

  Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca açıklamaktan çekinmeyin. Özür dileyişiniz size olan sevgimi azaltmaz; tersine, beni size daha çok yaklaştırır. Aslında ben sizleri olduğunuzdan daha iyi görüyorum. Bana kendinizi yanılmaz ve erişilmez göstermeye çabalamayın. Yanıldığınızı görünce üzüntüm büyük olur.

  Biliyorum, ara sıra sizi üzüyor, belki de düş kırıklığına uğratıyorum. Bana verdikleriniz yanında benden istediklerinizin çok olmadığını da biliyorum. Yukarıda sıraladığım istekler size çok geldiyse bir çoğundan vazgeçebilirim; yeter ki beni ben olarak seveceğinize olan inancım sarsılmasın.

  Benden "Örnek çocuk" olmamı istemezseniz, ben de sizden kusursuz ana-baba olmanızı beklemem. Sevecen ve anlayışlı olmanız bana yeter.

  Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi. Ama seçme hakkım olsaydı, sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim.

  Sevgiler,

  Çocuğunuz.
   
 2. 30 Kasım 2006
  Konu Sahibi : zeliha42
 3. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  varya sabah sabah ağladım bu yazıyı okurken sağol canım çok ama çok güzel arkadaşalrımada anlatacağım bu yazıyı sağol...
   
 4. 30 Kasım 2006
  Konu Sahibi : zeliha42
 5. Cosmo

  Cosmo Ziyaretçi

  Kimi zaman çok eğlenceli kimi zamansa aşırı yorucu bir çocuğun eğitimiyle uğraşmak. Eğitimi diyorum, beslemek-temizlemek-uykusuz kalmak bunun yanında bir hiç çünkü. Mükemmel değiliz ve çocuğumuza da mükemmel görünmeye çalışmak kadar anlamsız birşey olamaz. Ama nedense çevremde bazı anne-babalar mükemmeli oynuyorlar (sadece oynuyorlar). Annemden aldığım en büyük tio DÜRÜST olmaktı. Yapılan ve farkına varılmayan öyle büyük hatalar varki, bir kadın kocasından sakladığı bir şey/konu için çocuğunu alet ederken, yavrusununda ilerde aynı taktikle kendisini aldatacağını hiç hesaba katmıyor. Yine başka biri eşi tarafından hakarate uğradığında ve bunu sindirdiğinde çocuğununda ileride birinin kendisini küçük düşürmesini yada birbaşkasını küçük düşürmeyi normal kabul edeceğini umursamıyor. En basit örnekle sigara içen anne-babanın evladına sigara içme deme şansı var mı? Yaşam içindeki duruşumuzla model oluyoruz, olaylara verdiğimiz tepkilerle ve herşeyimizle. Önce kendimize sonra ailemize dürüst olduktan sonra diğer herşey öğrenme-öğretme sürecinde doğru yol alır kanısındayım.
   
 6. 15 Ocak 2009
  Konu Sahibi : zeliha42
 7. incitanemtuana

  incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  25.556
  Beğeni:
  23
  Ödül Puanları:
  198
  paylasimin icin cok cok tskler kessinlikle tüm yazilanlar cok dogru....
   
 8. 10 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : zeliha42
 9. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  ewet bende bılıorum bu mektubu anaokulundayken bızde vermıstık velılere bundan.sonucta 0-6 yas cocuk ıcın cok onemlı ve elde ettıgı cocu seyı ogrendıklerının buyuk bı kısmını bu yas grubu ıcerısınde alıo.Rabbım hepımıze saglıklı elı ayagı duz hayırlı evlatlar nasıp etsın ınsallah.paylasımın cok guzel canım