Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Cocuğunuzun Ateşini Nasil Düşürürsünüz?

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve siyah papatya tarafından 9 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  9 Şubat 2007
  Konu Sahibi : siyah papatya
 1. siyah papatya

  siyah papatya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  429
  Beğeni:
  18
  Ödül Puanları:
  108
  ÇOÇUĞUNUZUN ATEŞİNİ NASIL DÜŞÜRÜRSÜNÜZ * Çocuğunuzun vücudunu ılık suyla ıslatılmış bir sünger veya el beziyle silin. Su ciltten buharlaştıkça ateşin düşmesine yardım edecektir,

  * Çocuğunuza kesinlikle soğuk duş yaptırmayın. Bu üşüme ve titremeye yol açarak ateşin daha da yükselmesine neden olur,

  * Suya alkol eklemeyin veya çocuğunuzun cildini alkolle silmeyin. Alkol ciltten emilerek ciddi yan etkilere yol açabilir,

  * Çocuğunuzun ateşini hızla düşürmeye çalışmayın. Bu ateşin tekrar ve daha hızlı yükselmesine neden olabilir.

  Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Direktörü ve Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Dr. Neslihan Güngör, anne-babalar için faydalı bilgiler vermeye devam ediyor. Bugünkü konumuz ateş. Söz Güngör’de...

  ATEŞ NEDİR?
  Ateş, vücut ısısının normalin üzerinde olmasıdır. İnsan vücudunun normal şartlardaki ısısı 36,5 derecedir. Bu değer bebeklerde ve küçük çocuklarda 36,8 olabilir. Vücut tüm fonksiyonlarını bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için ‘ateş’ diye adlandırılan vücut ısısının yükselmesi vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir.

  * Ateş, kendi başına bir hastalık değil, hastalık belirtilerinden biridir.

  * Normal vücut ısısını; yaş, genel sağlık durumu, hareketlilik seviyesi, gün içindeki zaman ve giysiler etkiler. Vücut ısısı sabah erken saatlerde daha düşük, akşam üzeri ve akşam daha yüksek olup egzersiz sonrası da hafif artış gösterir.

  * Genel olarak, 38 derece üzerine çıkan vücut ısısı ateş olarak kabul edilir. Ancak bu eşik değer, ateş ölçümünde kullanılan yönteme göre de değişir. Doktorunuza ateşi nereden ölçtüğünüzü bildirin. (Koltuk altı, kulak, ağız, rektum). Koltuk altı ölçümler için 37-37.3, rektal veya oral ölçümler için 38-38.3 derece eşik değer olarak alınabilir.

  NEDEN YÜKSELİR?
  * Kulak enfeksiyonu, soğuk algınlığı, üst solunum yolu ve idrar yolları enfeksiyonu ile zatürree gibi hastalıklar,

  * Bazı durumlarda bir ilaç, yaralanma ya da zehirlenme ateşin yükselmesine neden olabilir.

  * Çok sıcak ortam sıcak çarpmasına yol açabilir ki, bu potansiyel olarak tehlikeli bir vücut ısısıdır.

  * Ateş genel anlamda çocuğunuzun enfeksiyonla savaştığını ve onun bağışıklık sisteminin çalıştığını, vücudun enfeksiyondan kurtulmaya çalıştığını gösteren iyi bir belirti olarak kabul edilebilir.

  * Çocuğunuzun ateşi yükselince doğal olarak kalp hızı artar. Yanakları kızarabilir veya normaldan daha fazla terleyebilir. Bazı çocuklar ateşliyken de kendilerini iyi hissedebilir. Ancak çoğunda ateşe neden olan hastalığın belirtileri de görülür. Çocuğunuzun kulağı veya boğazı ağrıyor olabilir, cilt döküntüsü veya karın ağrısı olabilir. Bunlar çocuğunuzun ateşinin nedeninin anlaşılması için önemli ipuçları verirler.

  * 1-6 yaş arasındaki bazı çocuklarda yüksek ateşle birlikte havale görülebileceğini bilerek dikkatli olmak gerekir.

  BOL BOL SU VE MEYVE SUYU İÇMESİNİ SAĞLAYIN
  Çocuğunuz 6 aylıktan büyükse, ateşi hafif yükseldiyse (38.3 derecenin altında), hasta veya düşkün görünmüyorsa, uykulu veya huzursuz değilse, süregelen başka bir rahatsızlığı veya ateşli havale öyküsü yoksa, yemesi, uykusu, oyun oynaması olumsuz etkilenmediyse doktora götürmeden önce ilk yapılacaklar şunlardır:

  * Serin bir ortamda tutun,

  * Hafif giysiler giymiş olmasına dikkat edin,

  * Su, sulandırılmış meyve suları gibi sıvılar içmesi için teşvik edin,

  * Çok hareket edip yorulmamasını sağlayın,

  * Ateş düşürücü verebilirsiniz;

  Parasetamol (ağızdan verileni de fitil şekli de mevcut) veya ağızdan ibuprofen verilebilir. Doz açısından doktorunuzun önerilerini ve ilaç bilgilerini takip edin. Çocuğunuza herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka ilaç bilgilerini okuyun. Eğer çocuğunuz kusuyorsa ve sıvı kaybettiğini düşünüyorsanız ibuprofen vermeyin.

  Çocuğunuzun ateşi varsa aspirin vermeyin. Çocuklarda viral hastalıklarda aspirin verilmesi ‘Reye sendromu’ adında tehlikeli bir komplikasyona yol açabilir. Ayrıca aspirin midede rahatsızlık ve mide-bağırsak kanaması gibi yan etkilere de yol açabilir.

  ÇOK YÜKSELDİYSE
  * Vücudunu ılık su ile ıslatılmış bir sünger veya elbezi ile silin. Su ciltten buharlaştıkça ateşin düşmesine yardım edecektir.

  * Bu işlem için kesinlikle soğuk su kullanmayın veya soğuk duş yaptırmayın. Bu çocukta üşüme ve titremeye yol açarak ateşin daha da yükselmesine neden olur.

  * Suya alkol eklemeyin veya cildini alkolle silmeyin. Alkol ciltten emilerek ciddi yan etkilere yol açabilir.

  * Çocuğunuzun ateşini hızla düşürmeye çalışmayın. Bu ateşin tekrar ve daha hızlı yükselmesine yol açabilir.

  ÇOCUĞUNUZ 6 AYLIKTAN KÜÇÜKSE NE YAPMALISINIZ?
  Çocuğunuz 6 aylıktan küçükse veya ateşi 38.3 derecenin üzerindeyse, hasta veya düşkün görünüyorsa, uykulu veya huzursuzsa, süregelen başka bir rahatsızlığı veya ateşli havale öyküsü varsa, yemesi, uykusu, oyun oynaması olumsuz etkilendiyse süratle doktorunuza götürmeyi planlarken yukarıdaki ılık su uygulaması ve ateş düşürücü verme işlemlerini yapmanız uygun olur.

  Hangİ durumlarda doktora gİtmelİsİnİz?
  Ateşi yükselen çocuklarda ve özellikle bebeklerde aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı ateşe eşlik ediyorsa hemen bir doktora gidilmelidir.

  * Ateş özellikle 2 yaş altındaki bebeklerde görülüyorsa,

  * Ateş 40 derecenin üzerindeyse,

  * Bebek ve çocukta ağlama, inleme ve dokunulduğunda huzursuzlanma varsa,

  * Ateşin yanında uyku eğilimi varsa,

  * Ciltte mor döküntüler oluşuyorsa,

  * Çocuk zor nefes alıp veriyorsa,

  * Yutkunma güçlüğü çekiyorsa,

  * Daha önce “havale” geçirdiyse,

  * Kusma ve ishal varsa hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

  ATEŞLİ HAVALE
  Bazı çocuklarda ateş, havaleye yol açabilir. Ateşli havale, 6 ay-5 yaş arasındaki çocukların yüzde 2-5’inde görülmektedir. Çoğu ateşli havale zararsız ve geçicidir. Ateşli havale genellikle ateşin yükselmesinden sonraki ilk 1-2 saat içinde görülür. Çocuk birkaç dakika süreyle çevresindekileri tanımıyormuş gibi davranabilir, daha sonra kasılarak titremeye başlar ve gözleri kayar. Kısa bir süre dış uyarıya yanıt vermez, nefes alıp veremeyebilir ve morarabilir. Havale geçtikten hemen sonra tekrar normal hale döner. Bu tip havaleler genellikle 1 dakikadan kısa sürmekle birlikte 15 dakika süren ateşli havaleler de görülebilir. Ateşli havaleler genellikle 24 saat içinde bir daha tekrarlamazlar. Çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa hemen şunları yapmalısınız :

  * Çocuğunuzu sert veya kesici aletlerden uzakta, yere veya yatağa yatırın,

  * Havale sırasında ağızdan gelen salgıların (mide içeriği ya da tükürük) solunum yollarına kaçmaması için başını derhal yan tarafa çevirin,

  * Çocuğunuzun ağzına bir şey koymaya çalışmayın,

  * Ve derhal acile götürün.


  .   
 2. 9 Şubat 2007
  Konu Sahibi : siyah papatya
 3. Alsebe

  Alsebe Rutbesiz :-) Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.322
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  348
  Tsk ederim..Cok korkarim atesten yukselmesine firsat vermemeye calisirim..Allah gostermez insallah...Cok dikkat li okudum yazini ve bilgilendim tekrar tskler...
   
 4. 17 Aralık 2007
  Konu Sahibi : siyah papatya
 5. serbay

  serbay Guru Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2007
  Mesajlar:
  53
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  276
  bana,havale geçiren çocuğu yerinden oynatırsan sakat kalır demişlerdi.aslı var mıdır acaba?
   
 6. 25 Aralık 2007
  Konu Sahibi : siyah papatya
 7. enteresan

  enteresan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2007
  Mesajlar:
  146
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  ya verdiğin bilgiler çok doğru bunları biliyordum ama bizim biraz anormal durumumuz var oğlumun ateşi ne zaman çıksa hep 39 40 gibi seyrediyo ve hemende düşüremezsin ateşini bunu için defalarca doktora koştuk ama artık anladıkki vücudu bunu kaldırıyomuş o yüzdenmiş ama sen bunu yüreğime anlat 40 ne demek ya hatta 40,6 olmuştuda ölüyom sanmıştım yani anlıcan bize bu duş almalar filan sökmüyo 3 tane birden ateş düşürücü veriyo doktor bize alıştı adam napsın
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.