1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Çocuk ödev yapmıyorsa suçlu kim?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve ferday tarafından 11 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : ferday
 1. ferday

  ferday Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Birçok aile için ortak nokta çocukların ev ödevlerine karşı gösterdiği dirençtir.
  Aileler suçu genelde çocukta bulur ama başarılı bir eğitim için anne ve babaların da yapması gerenken ev ödevlerinin olduğunu hiç düşündünüz mü?

  Eğitim hayatının vazgeçilmez ögesi olan "ev ödevi" birçok öğrenci için kâbus niteliğinde olabiliyor. Okula ve derslere ısınamamış, sorumluluğunun farkında olamayan çocuklar ödevlerini aksatıp, ders çalışma tempolarını düşürebiliyor. Ancak buna karşılık anne ve babalar bu sorunu aşabilmek için pedagojiyle bağdaşmayan çeşitli yöntemlere başvurabiliyor. Ev ödevleri çocuklara öz disiplini, sorumluluk duygusunu, ders çalışma alışkanlığını kazandırmak ve öğrendiklerini pekiştirmek amacıyla veriliyor. Ev ödevleri, öğrenci ile anne ve babası arasında iletişime sebep olan bir metottur. Eve getirilen her ödev bir sürü soru, kargaşa ve olumsuz duyguyu da beraberinde getirebilir ve bunlar sizinle çocuğunuz arasında problem çıkmasına neden olabilir. Çocuklara, sınıfta eğitim ve öğretim adına öğretilenler kuramsal olarak kazanım sağlasa da evde bunların uygulamaya geçilmesi ve alışkanlık haline gelmesi adına anne ve babaya da görevler düşmektedir.

  Anne-babalar düzenli aralıklarla öğretmenler ile görüşerek, ev ödevleri hakkındaki tutum ve beklentilerinin nasıl olması gerektiğini, çocuklarına ev ödevlerinde nasıl yardımcı olacaklarını öğrenmeli.

  Çocuğunuzun ders çalışmasına veya ev ödevini yapmamasına sebep olabilecek olumsuz ortamların ortadan kaldırılması gerekmektedir.

  Çocuğunuzun rahat çalışabileceği bir odası ve odasında dikkatini dağıtmayacak bir ortamın sağlanması, çalışması için gerekli araç-gerecinin olması, odanın ısısının ve aydınlatmasının yeterli olması ödevlerini yapılmasını kolaylaştıracaktır. Çocuğunuzun ders çalışmasına ve ödev yapmasına engel olabilecek televizyon, internet, müzik, arkadaş grubu, telefon vb. etmenler çalışmaya ve ödevlerin yapmasına engel olabilir. Ama çocuğun sosyal gelişimi adına faydalı olsa da bunlara ayıracağı zaman çocukla birlikte planlanmalı ama tamamen ortadan kaldırılmamalı.

  Eğer çocuğunuzun bir odası yoksa, evin bir yerinin ders çalışma köşesi olarak oluşturulması ve bu yerinin sabitleştirilmesi çocuğunuza sunulabilecek alternatif olarak değerlendirilebilir. Çocuğunuzla dersini çalışması ve ödevini yapması adına zamanının planlaması yapılmalı ve televizyon seyretmeye, internet, arkadaş gruplarıyla olmaya ve benzer sosyal faaliyetler de hazırlanan bu planlamanın içinde yer almalı.

  Anne ve babaların aşırı derecede denetleyici, baskıcı, sürekli uyarıcı ve cezalandırıcı oluşu çocukların ödevlerden hoşlanmamasına sebep olur. Yardım istediği anda çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirmeniz ödev yapma ve ders çalışma ile ilgili oluşabilecek birçok problemleri ilk baştan çözecektir. Ayrıca çocuğun ödevini bitirince takdir edilmesi öz güven ve öz disiplininin gelişmesini sağlayacaktır.

  Psikolojik Danışman Şenol Yiğit 'in makalesinden
   
 2. 11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : ferday
 3. Çxoxpçxux

  Çxoxpçxux Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.544
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  Yazın için teşekürler bende dderslerinde takıldıkları yerlerde hap yanlarındayım devamlı öğretmenlerle içiçeyim artık bütün okul beni tanıyor öretmenler sizede karne verecez diyorlar
   
 4. 14 Aralık 2007
  Konu Sahibi : ferday
 5. ferday

  ferday Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Kesinlikle anne babalar okul süresince çocuklarını sıkmadan onları denetlemeli ve onlara yardımcı olmalı
   
 6. 14 Aralık 2007
  Konu Sahibi : ferday
 7. TATOSH

  TATOSH hayatimin tadi tuzu oglum.. Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.752
  Beğenildi:
  53
  Ödül Puanları:
  348
  işimiz çok zor inanki sanki yeniden okula başlamış gibiyim...bazen sinirlerim öyle geriliyorki ne yapacagımı şaşırıyorum...bakalım bayanlar sene sonu hepimizin karnesini görecegiz...vallahi benimki zorla okuyor:KK43:((
   
 8. 14 Aralık 2007
  Konu Sahibi : ferday
 9. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  anne ve baba bu konuda çok önemli.bir çocuğun eğitimi kadar önemli birşey yok bana göre.
  özellikle akşam televizyonun kapatılması çok önemli.ödevler bitene kadar.
  ve çocuğun belirlenmiş saatlerde uyuması.
  düzenli bir ev hali düzenli yaşamı getirir..