çocuklar Ve Abur Cubur

siyah papatya

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Şubat 2007
Mesajlar
429
Emoji Skoru
18
çocuklar Ve Abur Cubur

--------------------------------------------------------------------------------

Çocuklarımız bizim için en değerli varlıklar.. Onlara her zaman doğru yolu göstermeye çalışıyor, geleceklerinde her hangi bir rahatsızlık veya huzursuzluk olmaması için çabalıyoruz.. Daha onlara hamile kalındığı andan itibaren tüm ebeveynlerin üzerinde büyük sorumluluk duygusu oluşmaya başlıyor.. Çocuklarımızın geleceği yönünde atacağımız adımları belirliyor, şüphesiz sağlıklı, kaliteli, mutlu ve huzurlu bir hayat sürmelerini diliyoruz.. Onların sağlıklı olarak yetişmeleri ve ömür boyu sağlıklı bireyler olarak hayatlarını sürdürmeleri için ise yeterli ve dengeli bir beslenme düzenlerinin olması ve bu alışkanlıkların daha bebeklikten başlayarak kazandırılmasının önemi büyük.. Maalesef büyük bir hızla fakat genellikle bilinçsiz bir çizgide büyüyen gıda sektörü, medyanın yanlış yönlendirmeleri, okullardaki yanlış beslenme stratejileri vb. çocuklarımızı tehdit ediyor ve onların ileride oluşabilecek obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları, metabolik sendrom gibi kronik rahatsızlıklara yakalanmalarına olanak veriyor..

Çocuklarımızı bu rahatsızlıklardan korumak bizim en büyük sorumluluklarımızdan birisi.. Özellikle çocuklarımızı kanatlarımızın altından çıkarmadan önce vereceğimiz temel eğitim ve daha sonrasında da bu kontrolü bırakmadan dış dünyaya karşı açacağımız bir savaş bizim yapabileceğimiz ve yapmamız gereken yegane şey..

Peki durmadan abur cubur yemek isteyen, dışarıya her çıktığınızda fast-food restoranlarına gitmek için direten, siz her ne kadar uğraşsanız ve didinseniz de her gün yeni çıkan besinlerden almak isteyen, hatta bu yönde istekleri hiç bitmeyen çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz? Zor diyorsunuz muhtemelen, çünkü eminim ki çocuklar cidden çok ısrarcı ve kural tanımaz gibi görünüyorlar. Bir ebeveyn olarak ta buna dayanamıyor olabilirsiniz çoğu zaman, çünkü ne de olsa sizinde bir duygusal kırılma noktanız var. Bazı durumlarda ise yapılan bazı hatalarımız da vardır muhakkak, ne de olsa hepimiz insanız.. Durmadan bir şeyler isteyen çocuğu yatıştırabilmek için yiyecekleri bir pazarlık aracı olarak ya da anlaşmazlıklarda rüşvet olarak ta kullandığınız olmuş olabilir. Ya da anne ve babalar olarak bazı durumlarda çocuğumuzu mutlu etmek için onu ödüllendirme yöntemi olarak ta yiyecekleri kullanmaktayız. Siz bu türde besinleri bu şekilde kullanmasanız bile öğretmenleri veya çocuğun bakımından sorumlu diğer kişileri bunu yapmaktan vazgeçirmek zordur.

Kullanılan bu taktikler ise genellikle çocuklarımızın ihtiyaç duydukları besinler yerine her zaman için veya sıklıkla çok fazla şeker içeren besinleri, kolalı içecekleri, hamur işi veya bol miktarda çikolata, cips türünde yiyecekleri tercih etmeleri ile sonuçlanır. Bunlar gibi yararı olmayan besinleri hatalı bazı davranışlarımız nedeni ile çocuklar kendilerince bağımsızlık ve ebeveynleri üzerinde bir güç hissi ile özdeşleştirmeye başlar, sağlıklı tercihler verildiğinde ise kendilerini cezalandırılıyor gibi hissetmeyi öğrenebilirler. Bu nedenlerle öncelikle çocuklarınızı besinlerle ödüllendirmeye veya besinleri bir rüşvet olarak kullanmaya son vermeliyiz ki daha baştan hataya düşmeyelim. Bu konuda alabileceğiniz bir diğer önemli önlem ise çocuğun bakımından sorumlu kişiye de durumun ciddiyeti konusunda vereceğiniz eğitim olabilir.

Fast-food restorantlarının ve gıda şirketlerinin çocukların dikkatlerini çekmek için hiç durmadan ürettikleri çizgi film karakterleri ve oyuncaklar arasında zaten çocukların doğru tercihler yapması beklenemez, çünkü onlar hangi besinler onlar için uygun ve hangileri değil bunu bilemezler. Hoşlarına giden karakterlere veya oyuncaklara göre tercihlerini yapacakları kesindir. İşte bu nedenlerle oldukça kararlı olmalı ve bu gibi durumlarda da çocukların bitmeyen isteklerine karşı koymayı başarabilmeliyiz.Unutmayın bunu onların iyiliği için yapmaktayız..

Evde bir abur cubur canavarı etrafa terör estiriyorsa neler yapmalısınız? • Öncelikle çocuğunuza siz iyi bir örnek olmalısınız. Çocuğunuzla gittiğiniz alışverişte ona “Kendimi ödüllendirmek için çikolata alacağım” dediğinizde bu çocuğun doğal olarak bu tip besinleri ödül olarak algılamasına neden olacaktır.
• Eve mümkün olduğunca abur cubur niteliğinde besinleri almayın ve çocuğunuzun yanında bu tür besinler tüketmeyin.
• Çocuklarınızı reklâmlar hakkında ve kullanılan satış stratejileri hakkında eğitmeye başlayın. Yaşı küçük olsa bile sizin karşıt görüşlerinizi örnek alacaktır.
• Çocuklarınıza besinler ve sağlıklı beslenme konusunda eğitimler vermeye çalışın. Bu konuda zorlanıyorsanız bilginizi arttırmak için bir diyetisyenden yardım alın.
• Çocuklarınızı piyasada bulunan besinlerden maalesef tamamen uzaklaştırmanız mümkün olmayacaktır. Dolayısı ile zaman zaman bu tür besinlerin yerine geçebilecek daha sağlıklı besinler hazırlamaya çalışın veya ürünlerin içinde daha sağlıklı olanları ayırmaya çabalayarak bu alternatifleri çocuklarınıza belirli fakat uzun süreli aralıklarla sunun.
• Fast-food dan çocuklarınızı mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın, eğer bu konu ile ilgili sorun yaşıyorsanız, evde daha sağlıklı alternatifleri çocuğa sunabilirsiniz.Örneğin Hamburger ve patates kızartması isteyen çocuğa evde hazırlayacağınız ızgara köfte içeren tahıllı ekmekten yapılmış bir sandviç, fırında üzerinde çok hafif yağ gezdirerek pişireceğiniz 2-3 ince dilim patates ve yanında 1 bardak ayran vermeyi deneyebilirsiniz.
 

Nilhan75

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
5 Şubat 2007
Mesajlar
138
Emoji Skoru
3
Yaş
43
teşekkürler,benim oğlum 10 aylık ama şimdiden onu bu abur cubur olayından nasıl uzak tutarım diye kara kara düşünüyorum.en önemli nokta ii örnek olmak sanırım!
 

xsxahxsxehriyar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Şubat 2007
Mesajlar
83
Emoji Skoru
0
Teşekküerler paylaşımın için ama benim 3 yaşında bir kızım var abur cubur olmassa kıyamet kopuyor evde ağlamaya başlayınca susmak bilmiyor bende mecbur alıyorum ama yemek yemeden vermemeye çalışıyorum ne kadar uzak tutarsanız o kadar iyi.
 

lady_bird_86

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Temmuz 2015
Mesajlar
27
Emoji Skoru
3
Yaş
32
benim 2 kızım var. biri 5 diğeri 3 yaşındalar. evime ne kola , ne fanta ne meyve suyu alıyorum. cips , ve çikolata vs de yok. biz yemeyince onlar da bilmedikleri için hiç sorun olmadı bu zaman kadar. buradan tavsiyem, doğumdan itibaren evinize hiç bu gibi hazır ürünleri sokmayın. allaha şükür biz bu konuda çok rahatız.
 
Yukarı Alt