Çocuklarda görülen şiddetin nedenleri

beyza75

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Mayıs 2007
Mesajlar
77
Emoji Skoru
1
Yaş
44
Çocuklarda görülen şiddetin nedenleri

MERSİN (İHA) - Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Naciye Ufuk Özçivit, çocuklarda görülen şiddet olaylarının temelinde aile ortamındaki sevgisizliğin yattığını belirterek, çocukların karıştığı şiddet olaylarındaki artışta, Türk aile yapısında görülen bozulmanın da etken olduğunu söyledi.

Özçivit, Türkler'in en önemli özelliklerinden birinin aile yapısı olduğunu, ancak son dönemde görülen aile yapısındaki bozulmanın, çocuklara da sevgisizlik olarak yansıdığını ifade etti. Sevgisizliğe, televizyon kanallarındaki şiddet içerikli dizilerin de eklenmesiyle çocuklar üzerindeki olumsuzlukların arttığını kaydeden Özçivit, "Sevgisiz ortamda büyüyen çocuk şiddet içerikli filmleri de izleyince, bir süre sonra 'Elime bir tüfek alıp herkesi vurayım, öldüreyim' diye hayaller kurmaya başlıyor. Türkiye'de gösterilen yabancı filmlerin genellikle bazı mesajlar içerdiğini düşünüyorum. Herhangi bir Amerikan filmini izleyiniz. Mutlaka çocuk uyuşturucu kullanıyor ve babası şöyle bir mesaj veriyor; 'Ben de gençken yapmıştım'. Bunun genç yaşta normal olduğu vurgulanıyor. Ben dışarıyla olan ilişkimden biliyorum, kendi ülkelerinde böyle bir filme müsaade etmiyorlar. Ama bize gelen filmlerin hepsinde bir mesaj var. Biz bunun farkında değiliz. Zaten bu filmler evlerimize girdikten sonra çocuklarımız otomatik olarak bozuluyor. Yani şiddetten önce bunlar var" dedi.

Dünyada geleneklerine bağlı olarak yaşayan Japon kadınlarının bile Türk erkekleriyle evlenmek istediğini belirten Özçivit, "Bizim aile yapımızda yaşamak istiyorlar, çünkü bu yapıda yaşamak bir mutluluk. Ama biz bunu kaybediyoruz. Bir daha da geri gelmeyecek şekilde kaybediyoruz. Bizim buna sarılmamız lazım. Gençlere bunun önemini anlatmak lazım. Çünkü toplumu yıkacak tek şey budur" diye konuştu
 
Yukarı Alt