1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Çocuklarda Kırık Çıkık Mevsimi

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve EU3 tarafından 29 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  29 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU3
 1. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  Özellikle yaz aylarının gelmesiyle çocuklarda meydana gelen düşmeler ve buna bağlı kırık ve çıkık sayısında artış olabilmektedir. Ancak bazı önlemler alınarak kırık ve çıkıkların olması engellenebilir. Çocukların özellikle bisiklet, paten ve kaykay yaparken mutlaka koruyucu başlık, dizlik, el bileklik ve dirseklik kullanmaları gerekmektedir. Özellikle çocuğun yaşı uygun değilse bu tip faaliyetlerden anne-baba tarafından uzak tutulmalıdır. Çocuklar tehlikeye açık olabilecekleri alanlarda oynamamalı mümkünse onlar için ayrılmış oyun parklarına götürülmelidir. Havuz kenarlarında çocuklara koşmamaları, ıslak zeminde kayarak düşmelerin ciddi yaralanmalara yol açabileceği mutlaka söylenmelidir. Asfalt ve beton gibi sert zeminler her zaman daha tehlikelidir.
  Ancak unutulmamalıdır ki uygun zeminde ve uygun koruyucu malzemelerin kullanımına rağmen kırık ve çıkılar oluşabilmektedir. Bu nedenle anne-babanın oyun sırasında çocuğunu gözlemesi ve çocuğuna vereceği eğitim de önemlidir.

  Önlemlere Rağmen Yaralanma Meydana Gelirse...

  Yaz aylarının gelmesiyle sokaklarda oynamaya başlayan çocuklarda meydana gelebilecek kırık ve çıkıklarda yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler veren Anadolu Sağlık Merkezi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Ulusoy, her türlü önleme rağmen çocuklarda yaralanmalar meydana gelebildiğini belirtiyor. Kırık veya çıkık olduğu zaman o bölgede şiddetli ağrı, fonksiyon kaybı, şişme ve bazen deformasyon olabildiğini söyleyen Dr. Gökhan Ulusoy, "Böyle bir durumla karşı karşıya kalan anne-babaların yapacağı ilk şey en yakın sağlık kuruluşuna baş vurmaktır. Çocuklarda kırık tedavisi genellikle alçı ile tespit şeklindedir. Kırığın tipine ve yerine gore tedavi şekli değişebilir. Alçı uygulamasında sonra anne- babaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Kırığa bağlı çevre dokularda şişlik gelişmesi kaçınılmazdır, şişlik alçının çok fazla baskı yapmasına sebep olabilir. O yüzden şişliği azaltmak için ilk 48-72 saat boyunca kırık olan uzvun yastıklarla desteklenerek kalp seviyesi üzerinde tutulması gerekmektedir" diye konuşuyor. Özellikle hasar görmemiş el veya ayak parmaklarının mutlaka oynatılması gerektiğini aktaran Dr. Gökhan Ulusoy, alınacak bu basit önlemlerin şişliğin dolayısıyla ağrının azalmasını sağlayacağını belirtiyor. Bütün bunlara rağmen ağrının şiddeti artıyorsa, parmaklarda hareket kaybı varsa, yine parmaklarda uyuşma oluyorsa mutlaka vakit kaybetmeden tedavinin yapıldığı merkeze gitmek gerektiğinin altını çizen Dr. Gökhan Ulusoy, zamanında müdahale edilmezse istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceğini vurguluyor.
  Alçının mutlaka kuru tutulması gerektiğini söyleyen Dr. Gökhan Ulusoy, "Alçı altında kaşınma olabilir, kesinlikle sivri bir çubuk sokarak kaşımaya çalışılmamalıdır aksi takdirde farkına varılamayan yaralar oluşabilir. Alçı aşınıp kırılırsa mutlaka doktorunuza başvurun, alçıyı kendiniz çıkarmaya çalışmayın" diyor.


  Kırık ve Çıkıklarla İlgili Bilinmesi Gerekenler

  - Çocuklarda bağ yaralanmalarından daha çok kırıklar ve kırık-çıkıklar meydana gelmektedir. Çocuk kırıkları erişkinlerden farklıdır, çünkü kemikler daha esnektir ve kalın bir periost (kemiğin dış yüzünü saran yapı) ile sarılıdır.

  - Büyüme plağı yaralanmaları çocuklarda sıktır ve tipik bir yaralanmadır. Kırıklar büyüme plağında farklı seviyelerde olabilir bu yaralanmalar 5 kategoriye ayrılır, bu sınıflama uygun tedaviyi yapmak için gereklidir.

  - Kırık deformitesinin kendiliğinden düzelme sürecine remodelasyon denir. Çocuklarda düzeltilmemiş kırıkların iyileşme potansiyeli bazen dramatiktir. Başlangıçta çok deforme görünen kırık iyileştiğinde eski halini almış olarak görünebilir.

  - Sertlik nadiren görülür. Fizik tedavi gereksizdir, genellikle kırık iyileştiği zaman alçıyı çıkarmak ve çocuğu normal aktivitesine bırakmak en iyi yöntemdir.

  - Çocuklarda kırıkların iyileşme hızı çocuğun yaşı, yaralanmanın mekanizması, kırığın tipi, kırığın yeri gibi faktörlere bağlıdır. Kötü beslenme kırık iyileşmesini geciktirebilse de kuvvetlendirilmiş beslenme kırık iyileşme hızında bir etkisi olup olmadığı gösterilememiştir.