Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve Elif tarafından 10 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.735
  Beğeni:
  18.246
  Ödül Puanları:
  488
  Çocukların %33 de tırnak yeme davranışı görülür. Bu oran erken ergenlik çağına kadar sürer. Ergenlik çağında tırnak yiyen çocukların sayısı %40-45’e yükselir.

  Yani ergenlik çağına doğru çocukların hemen hemen yarısı tırnak yeme davranışı gösterir. Bunun nedeni olarak gençlerin çevreden onay görmemeleri olarak değerlendirilir. Ayrıca tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanmaktadır.

  Bunun içinde tırnak yemenin bir taklit olduğu ve büyükleri taklit etmek suretiyle öğrenildiği ileri sürülmektedir. Ergenlik çağında sosyal onay görenlerin çoğu bu alışkanlığı terk etmektedir.


  Tırnak yemek bazen ayak parmaklarını ısırmakla ve ayak tırnaklarını el parmaklarıyla yakalama ile ilişkili görülmektedir. Ayak parmağı tırnağının yenilmesi ve ısırılması hemen hemen sadece kızlarda görülmektedir.

  Tırnak yeme alışkanlığının sebepleri

  Bu davranışın altında yatan sebepler parmak emmede olduğu gibi çoğunlukla psikolojik rahatsızlıklardır.

  Alışkanlık daha çok baskı altına alınmış heyecanların ilgilendiği durumlarla olup, çocuk bunun arzu edilmeyen bir davranış ve alışkanlık olduğunu anlayınca kökleşmekte olduğu görülmektedir.

  Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilir. Aile içinde aşırı baskılı ve otoriter bir eğitimin uygulanması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık, yeterli ilgi ve sevgi görememe sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenlerdir.

  Anne babanın yaşantısı da önemli bir etkendir. Anne baba geçimsizlikleri anne babanın sık sık kavga etmesi ailedeki sorunlar çocuklarda tırnak yeme gibi davranışlara neden olur. Bunun yanı sıra anne babanın aşırı kaygılı olması çocuğu aşırı derecede koruyup kollaması ayrıca anne babanın çocuklar arasında ayrım yapması çocuklar arasında kıskançlığa yol açar. Bu da dolaylı şekilde kendini tırnak yeme olarak gösterir.

  Tırnak yeme daha önce belirttiğimiz gibi taklit yoluyla da edinilebilen bir davranıştır. Ailede herhangi bir bireyin tırnak yeme davranışı göstermesi doğal olarak çocuğun ilgisini çekecektir. Ayrıca tırnak yeme davranışı olaylara bağlı olarak gelişebilmektedir. Çocuğu tedirgin eden herhangi bir olay veya çevrede onun için hoşnutsuzluk yaratacak herhangi bir durum bu davranışı göstermesine yol açar.

  Tedavi ve alınabilecek önlemler
  En etkili yöntem 3-4 yaşlarına kadar bu alışkanlığın anne baba tarafından görmezlikten gelinmesidir. Daha sonra bu alışkanlık devam ederse;

  Çocuğun gerginlik ve uyumsuzluk nedenleri iyice araştırılmalı ve bunlar saptanarak çözüm getirilmeli

  Çocuğu azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemlerin uygulanması yararlı olmamaktadır. Hatta kimi zaman daha ağır duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.

  Çocukları korku kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gerekir.

  Küçük çocukların kaygı korku verici televizyon filmlerini izlemeleri, kavgalı olaylarda bulunmaları çocuğu heyecanlandıracağı için sakıncalıdır.

  Tırnak yiyen çocuklara geceleri yatarken eski hafif eldivenleri giydirmek. Çocuk gece tırnaklarını yemek veya ısırmak istediğinde hatırlatıcı olması bakımından yararlı olabilir.
  Parmak ve tırnağa acı fakat zararsız bir sıvı sürülebilir. Bu hem hatırlatıcı ve hem de tırnağını ağzına götürdüğü zaman acı ile birleştiğinde terk etmeye yardımcı olabilir.
  Çocukların ilgisi başka yöne çekilebilir. Sinema, televizyon izlerken veya radyo dinlerken onun ağzını çiğneyecek bir şeyle meşgul etmek tırnak yemenin ve ısırmanın yerine gelecek bir etkinlik olabilir.

  Çocukları ara sıra başarılarından dolayı ödüllendirme bazı durumlarda yarar sağlayabilir. Ancak bunun kısıtlı ve uygun şekilde kullanılması gerekir. Aksi takdirde çocuk yeni ödüller almak için bunu kullanabilir.

  Tırnak derin kesilebilir. Çocuğun kendi tırnak bakımıyla uğraşması da yararlı olabilir. Bunun içinde çocuğa manikür ve pedikür malzemeleri alınabilir.

  Son söz ve bir önlem olarak tırnak yemenin ve ısırmanın çok kötü bir alışkanlık olmadığı ve bunu isteyenlerin kolaylıkla terk edebilecekleri çocuklara anlatılmalıdır. Çocuk buna inandırıldığı zaman bu alışkanlıktan vazgeçmek için çaba gösterecektir. Çünkü dış etkenler çocuğun bu alışkanlıktan vazgeçmesine fazla etkili olmamakla bazı hallerde alışkanlığın kökleşmesine ve başkalarını kızdırmak ve huzursuz etmek için bir araç olarak kullanılmasına neden olmaktadır.

  Diş Hekimi Nurdan Çipiloğlu
   
 2. 10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. wonderfulgirl84

  wonderfulgirl84 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  151
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Of Ya Ben Yillardir Yiyorum Ve Halada Yiyorum Yapmadiğim Kullanmadiğim şey Kalmadi Gibi Aci Ojeler Eldivenler Neler Neler Ama Olmadi Size Tavsiyem Bunu Geçikmeden önlemini Alin Yoksa Ileri Yaşlarda Durum Ciddileşiyor.........
   
 4. 5 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 5. zeliha42

  zeliha42 Guru Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  168
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  286
  BENİM KIZIMDA DA AYNI PROBLEM VAR.BİLGİLERİNİ DİKKATE ALACAĞIM.UMARIM BU ALIŞKANLIĞINDAN VAZGEÇİREBİLİRİM.
   
 6. 5 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 7. masal

  masal Ziyaretçi

  buöyle kötü bir alışkanlıkki kızlar vazgeçilmesi en zor şey.hiç farkına bile varmıyorsun yediğinin bir bakıyorsun aaaaa tırnaklar yine yok. ben zaman zaman acaba gecemi yiyorum diye düşünüyordum. siz siz olan kesinlikle tırnak yiyen çocuklarınıza ve yakınlarınıza sert tepki gösterip sürekli uyarmayın. bu dahayoğun bir biçimde tırnaklarını yemesine sebeb olur.zaten kendisi istemesse siz ne yapsanız boş.
  ben kendimi bildim bileli yerdim tırnaklarımı ve ellerimin çok çirkin olduğunu düşünerek toplum içinde ellerimi saklamaya çalışırdım.birde kuaföre gittiğim zamanlar herkesin eli manikür taslarının içinde sıra bekliyorlar.ben kendimi kötü hissederdim.
  amaaaa sonunda başardım tam beş aydır benimde uzu ve manikürlü tırnaklarım var ve artık ellerimi saklama ihtiyacı duymuyorum. darısı diğer yiyenlerin başına.:hooray:
   
 8. 6 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 9. Alsebe

  Alsebe Rutbesiz :-) Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.322
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  348
  Benim kizimda tirnaklarini yemege basladi...Surekli uyariyorum gordugumde...Daha onceleri yoktu bu aliskanligi,kardesi dogdugundan beri hemen hemen yedigini farkettim.. Cok uzuluyorum bu yazidan faydalanacagim kesin...Cok tsk ederim....
   
 10. 6 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 11. mesure

  mesure Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  756
  Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  86
  Bende çocukken yerdim hemde nasıl nerdeyse etime kadar yenirdi tırnaklar annem acı oje sürerdi ben daha çok sinirlenip ojeyi tükürür yine yemeye devam ederdim yani bir faydası olmadı taki genç kız olana kadar baktımki görüntü feci berbat bir hale gelmiş bende kendimi tutardım yememek için ablamda daha güzel dursun yemeyim diye renkli ojeler alırdı :) Yani bence özellikle kız çocuklarında zamanla bırakmak daha rahat olur diye düşünüyorum ama tamamen bırakırmı bilemem çünkü şimdi bile birşeylere kızsam elim hemen ağzımda ama bu seferde etlere dadandım :rolleyes2: Kolay vazgeçilmiyor bu alışkanlıktan.
   
 12. 6 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 13. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Valla Bende Tirnak Yeme Olayini 4 Sene öncesine Kadar Yapiyodum Aci Oje Aldim 1 Ay Fln Kullandim şimdi Yemiyorum çok Iyi Geldi Tavsiye Ederim!!!!
   
 14. 6 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 15. SENACE

  SENACE Ziyaretçi

  Aci Ojenin Etkisi çok Büyük
  Bende Yiyorum Maalesef
  Protez Tirnak Bile Yaptirmiştim
  Sirf Kendime Olan Güvenimi Yeniden Kazanayim Diye
  Kizlar Bu Arada Ben Protez Tirnak Hiç Tavsiye Etmiyorum
  Yaptridim çok Pişman Oldum
   
 16. 25 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 17. pufidik_doku

  pufidik_doku sadık üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  110
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  kızlar oğlum da yiyor tırnağını psikolojik bi sorun olduğunu bildiğim için çok rahatsızım.4 yaşında daha yol yakınken ne yapabilirim sizce?acı cila işe yarıyo sanırım.
   
 18. 26 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 19. ecemim2001

  ecemim2001 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.019
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  benim kızımda bir süre yedi 3,5 -4 yaşlarındaydı sağlığı için çok zararlı olduğunu anlattım ve üstüne hiç düşmedim bir kaç ay içinde bıraktı şimdi hiç yemiyor ama ne kadar üzerine düşerseniz o kadar dikkat çekmek için artıracaktır diye düşünüyorum