Çocukları sarsarak ve zıplatarak sevmek ölümüne sebep olabilir

Shiilla

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Ağustos 2006
Mesajlar
267
Emoji Skoru
0
Yaş
45
Çocuklar hangi yaşta olurlarsa olsunlar, anne-babalarının öfkelendirecek ya da hayal kırıklığına uğratacak davranışlarda bulunabileceğine dikkat çeken uzmanlar uyarıyor; "Anne-babanın öfkesinin çocuğun canını yakacak hareketlere dönüşmemesi gerekiyor."
Zaman zaman küçük bir bebeğin bile ağlamasının, anne-babada gerilim, stres ve çaresizlik duygusuna neden olabildiğini anlatan uzmanlar, bazı kişilere zararsız bir davranış olarak da görünse küçük çocukların ve özellikle bebeklerin sarsılmasının beynin önemli zararlar görmesine neden olduğunu söylüyor.
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkalrı Uzmanı Doktor Ayten Erdoğan, kişisel internet sitesinde yaptığı açıklamada, "Bebek ve çocukların sarsılması yumuşak, hassas beyinlerin sert kafatası kemiklerine çarparak tahrip olmasına neden olabilir ve bu da ölüm, felç, gelişme ve öğrenme bozuklukları gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle özellikle 2 yaşından küçük çocukların, sevme veya oyun amacıyla bile olsa sarsılmaması konusunda dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca bebekleri zıplatarak, atıp-tutarak sevmek de benzer sonuçlara yol açabilmektedir." görüşüne yer verdi.
ÇOCUĞA KİMLER, NEDEN VURUYOR?
Çocukları hırpalayan insanların mutlaka kötü insan olması gerekmediğinin altını çizen Dr. Erdoğan, genellikle bu kişilerin öfkelendiklerinde ve stres altındayken kendini kontrol edemeyen kişiler olduğunu söylüyor.
Anne-baba olmanın zor bir iş olduğunu anlatan Dr. Erdoğan, geçim sıkıntıları, işsizlik gibi sorunların anne-babanın işini daha da zorlaştığını bu nedenle anne-babanın öfkelerini kontrol etmeyi ve sağlıklı biçimlerde ifade etmeyi öğrenmelerinin büyük önem taşıdığını kaydetti.
Dr. Erdoğan, anne veya babanın aşırı şekilde öfkelendiği zaman yapabilecekleri tavsiyeleri şöyle sıralayor; "Durun. Herhangi bir hareket yapmadan önce düşünün. Çocuğu odası ya da yatağı gibi güvende olabileceği bir yere bırakın ve sakinleşene kadar çocuğunuza yaklaşmayın. Derin derin nefes alın, kendinizi daha iyi hissedene kadar derin nefes almaya devam edin. Çocuğun yanında kalabilecek başka biri vasa evden çıkın veya sessiz bir odaya geçerek sakinleşmeye çalışın. Bir arkadaşınıza ya da akrabanıza telefon edin. Birşeyler için ılık bir duş alın. Sevdiğiniz bir müzik dinleyin. Kendinizi halen öfkeli hissediyorsanız bir yastığa sarılın veya yastığı yumruklayın. Çocuğun neden yaramazlık yaptığını anlamaya çalışın ve çocuğun davranışlarını çocuğun canını yakmadan düzeltme yollarını araştırın."
DAYAK ÇOCUĞA NE ÖĞRETİR?
Şiddetin çocuğa olumlu hiçbirşey öğretmediğini dile getiren Dr. Ayten Erdoğan, tam tersine öfkeli anne-babadan dayak yiyen çocuğun kendisi de öfkelendiğinde dayak atma veya şiddete başvurmayı öğrendiğini vurguladı.
Çocuğun hatalı davranışlarını yaşına ve gelişim düzeyi
ne uygun disiplin yöntemlerini uygulayarak düzeltilebileceğinin altını çizen Erdoğan, çocuğun tehlikeli olmayan ve başkalarına zarar vermeyen olumsuz davranışlarının görmezden gelinmesi ve olumlu davranışlarının methedilmesinin de yararlı olacağını belirtti.
Uzman Dr. Erdoğan, herşeye rağmen öfkesini kontrol etmekte zorlananan ve başkalarına zarar verebileceğinden endişe eden anne-babaların mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından yardım alması gerektiğini kaydetti. [10:00:00]
 
Yukarı Alt