Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

'Çok hızlı' yeni gezegenler!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Elif tarafından 5 Ekim 2006 başlatılmıştır.

  5 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.925
  Beğeni:
  18.576
  Ödül Puanları:
  488
  Astronomlar, Güneş sistemi dışında yeni bir kategoriye soktukları gezegenler keşfetti.  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Astronomlar, Güneş sistemi dışında yeni bir kategoriye soktukları gezegenler keşfetti.
  Bu gezegenler, kendi güneşlerinin etrafında olağanüstü hızla dönüyor. Öyleki, bazıları bu turu bizim günümüzle bir günden daha kısa sürede tamamlıyor.

  Nature dergisinin son sayısına göre, ABD'nin Maryland eyaletindeki Baltimore uzay enstitüsünden Kailash Sahu ve Amerikalı, Şilili, İsveçli ve İtalyan meslektaşları, tespit ettikleri en az 5 gezegene 'çok kısa devirli gezegenler' (İngilizce kısaltmasıyla USPP) adını verdi.

  Bilim adamları, son 10 yıl içinde Güneş sistemi dışında 200´den fazla gezegen keşfetti. Bunların hızlılarının kendi güneşlerinin çevresindeki dönüşleri 1,2 ila 2,5 gün sürüyor. Sahu ve ekibi, bu keşfi Samanyolu´nun ortalarında yıldız bakımından zengin Yay takımyıldızında yaptı. Araştırmacılar, Hubble uzay teleskobunun gönderdiği verilerden yararlanarak tespit ettikleri 16 gök cisminden en az beşinin 'çok hızlı' gezegen olduğuna hükmetti.

  42 günlük tur
  Bu yeni gezegenlerin en hızlısı, güneşinin etrafındaki turu, bizim zamanımızla 0,42 günde tamamlıyor. 5 muhtemel 'çok hızlı' gezegen, bizim güneşimizden daha küçük güneşlerinin çevresinde dolanıyor. Bu da onları şimdiye kadar en hızlı döndüğü düşünülen 'Sıcak Jüpiter' kategorisindeki 'gaz devi' gezegenlerden ayırıyor.