• Önemli uyarı ; outlook.*, hotmail.* gibi adrese sahip iseniz maalesef onay maili sizlere gelmediği için üyelik bu adresler ile üye olamaz, şifrenizi isteyemezsiniz.

    Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Çoklu kişiliklerim ve ben!

C

Cosmo

Ziyaretçi
Mustafa Altıoklar'ın yeni filmi Beyza'nın Kadınları, şimdiye kadar bilmediğimiz birçok gerçeği ortaya çıkardı.
Örneğin Türkiye'nin "çoklu kişilik bozukluğu" adı verilen problemin en sık görüldüğü üçüncü ülke olması ilginç.
Bu psikiyatrik soruna toplumda o kadar sık rastlandığı söyleniyor ki, filmin başarılı promosyonunun da yardımıyla, çevremdeki herkese bu gözle bakmaya başladım.
Zira çoklu kişilik bozukluğu daha hafif vakalar da yaratabiliyormuş.
Patronunuzu, eşinizi, evinizde çalışan temizlikçiyi düşünün. Şimdiye kadar kaç kişiliklerini gördünüz? Üç? Beş? On? Ben kimsenin günahını almadan, önce dönüp kendime bakmayı tercih ettim! Filmdeki Dilara, Rabia, bilmem kim gibi, farklı kadınlarla karşılaştım! Hepsi aynı bedende can buluyor, ama birbirlerinden çok farklılar:
SACİDE: Evine düşkün, marifetli bir ev hanımı! Ver mantı açsın, ver makarna sosları hazırlasın! Hatta ekmek ve reçelini bile evde yapacak kadar hamarat. Titizlik düşkünlüğü var. Aynı zamanda bu karakterin en zayıf tarafı bu. Sehpa üstü tozu, eteği ütülenmemiş bir elbise, içindeki arızaların ortaya çıkmasını tetikliyor! Bunun dışında zararsız.
HARİKA: Ünlü bir televizyon yıldızı! Büyük ego! Kendine dikkat ediyor, makyaj ve saç konusunda ünlü profesyonellere güveniyor. Poz vermeyi, basına açıklamalar yapmayı, flaşları seviyor. Bu karakter ender olarak davetler ve çekimlerde ortaya çıkıyor.
BİHTER: Hayatı bilgisayar başında geçen, içe dönük, sessiz bir karakter. Kitaplar ve defterler arasında kendisine özel bir dünya kurmuş. Sosyal ilişkileri asgariye indirmiş! Kendine bakmayan düzensiz beslenen bir tür asosyal varlık. Senaryolar, makaleler üretiyor, ancak bu esnada zaman zaman dış dünyayla ilişkisini kesip kendi kendine konuştuğu gözlenmiş! Henüz bir vukuatı olmasa da, potansiyel olarak toplum için tehlikeli olabileceği hissediliyor. Kapısına "Rahatsız etmeyiniz" yazısı asan bir kişilikten her şey beklenir!
MÜJGAN: Yıl boyunca uyuyup tatillerde ortaya çıkıyor. Enerjik, sportif, neşeli bir kadın. Sosyal ilişkileri güçlü. Keyifçi, tembel ve eğlenceli. Balıkla rakıyı, erken yatmayı, su sporlarını seviyor. Tehlikesiz ve sağlıklı. Sadece biraz yüzeysel!
MUZAFFER: Gece geç yatıp sabah erken uyandırıldığımda devreye giriyor. Agrasif hareketleri, takıntıları var! Sosyal ilişkilerde kırıcı! Her talep ve ricayı kendisine karşı işlenmiş bir suç olarak algılıyor. Saldırganlık boyutlarını tahmin edemediğimiz tek karakter. Hepsinin içinde muhtemelen en tehlikelisi! Aradığımız seri katil bu olabilir! Sevgili okuyucular, siz de bunu evde deneyebilirsiniz! Bakın bakalım siz içinizdeki ev kadını, genel müdür, çiftçi, geyşa, diktatör, sosyopat ve seri katili bulabilecek misiniz?!

Gülse Birsel (Sabah Gazetesi-09.06.06)
 
C

Cosmo

Ziyaretçi
Cosmo 1: Evine düşkün bir ev hanımı! Ekmek ve reçelini evde yapacak kadar olmasada hamarat sayılır. Zararsız

Cosmo 2: Kendine dikkat ediyor, makyaj ve saç konusunda titizleniyor. Poz vermeyi, davetler ve çekimlerde ortaya çıkmayı seviyor. Hırslı

Cosmo 3: Kitaplar ve defterler arasında kendisine özel bir dünya kurmuş. Dingin

Cosmo 4: Enerjik, sportif, neşeli bir kadın. Sosyal ilişkileri güçlü. Keyifçi ve eğlenceli. Balıkla rakıyı, erken yatmayı seviyor. Sağlıklı


Kendimde 4 kişilik buldum, peki ya siz??
 
Yukarı Alt