Çörekotu'nun Faydalari

BenCano

~HürGeneral~
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Aralık 2006
Mesajlar
2.257
Emoji Skoru
10
Sabahları yenilen çörekotu kolesterolü düşürüyor
Kara tanenin kolesterolü düşürdüğü yapılan deneylerle ispatlanırken, tedavi için sabahları aç karnına 9-10 adet çörek otu tohumu veya bir çay kaşığı çörek otu yağı yutulması tavsiye ediliyor. Böylece kolesterolün neden olduğu kalp-damar rahatsızlıklarının
önlenebileceği belirtiliyor.

Hiçbir yan etkisi olmayan çörekotu, tamamen doğal bir ilaç görevi görüyor. Ankara Özel Yavuz Sultan Fen Lisesi son sınıf öğrencisi Burak Eriçek (17), gerçekleştirdiği deneylerle çörekotu yağı ve tohumlarını kullanarak tavşanların kolesterol oranını dört hafta içinde yarıya düşürmeyi başardı. Böylece kolesterolün neden olduğu kalp-damar hastalıklarının önlenebileceğini kanıtladı. Çörekotunun tavşanlara etkisinin insanlara göre daha hızlı olduğunu söyleyen Burak, kilo durumuna göre daha kısa ya da uzun sürede sonuç alınabileceğini dile getirdi.
--------------------------------------------------------------------------------------------

SEVGİLİ Peygamberimiz (s.a.v.) 14 asır önce şöyle buyurmuştu: “Şu kara tanede (çörek otu) ölümden başka her derde deva vardır.” O zamanlardan günümüze kadar geçen asırlar boyunca, bu ufak taneli gıdada her hastalığa şifanın olabileceğine birçok kimse dudak bükmüştü. Ama Maren Franz adlı bir Alman çörek otunun sağlığımız üzerindeki faydalarını araştırıp, bu konudaki yayınları bir araya getirdi. Sonuçta, “Tabiattan Gelen Şifâ Kaynağı: ÇÖREKOTU” adıyla bir kitap ortaya çıkardı. Üstelik, Peygamberimizin çörek otuyla ilgili hadisinin kendisini uyardığını ve bu sözü rehber alarak bu kitabı hazırlamaya giriştiğini önsözde belirterek...
Çörek otunun tohumunda takriben %38 oranında karbonhidrat, %35 oranında çeşitli yağlar, %21 oranında da albumin bulunur. Geri kalan %6 ise, yüzden fazla maddeden oluşur. Bu orana çok değerli olan doymamış yağ asitleri de dahildir. Linolen asidi, alfa linolenasidi ve iç yağı bunlar arasındadır. Eterli yağlar olarak kofur, nigellon, alfa-pinen vb. mevcuttur. Az miktarda bazı vitaminler (B1, B2, B6 folasidi niacin), mineraller (demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve selen) ve amino asitleri vardır.

Doymamış yağ asitleri ve eterli yağ, savunma sisteminde çok yararlıdır. Vitamin ve mineraller, savunma sisteminin işlemesinde önemli rol oynar. Çörek otunun değeri, çok sayıdaki bu maddelerin karışımından gelmektedir.

Doymamış yağ asitleri, metabolizmaya yardım eder. Hücrelerin büyümesi, gelişmesi ve yenilenmesinde yine buna ihtiyaç vardır. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan hormonların gelişmesinde yardımcı olur. Alerjik sinyaller gönderen histamin gibi maddelerin artmasını engeller.

İnsan vücudu, doymamış yağ asitlerini üretemediği için, dışarıdan almaya mecburdur. Bir gram çörek otu yağı, bu açıdan günlük ihtiyacımızı karşılamaktadır.

Çörekotunun faydaları:

• Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.

• İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.

• Kan şekerini düşürür.

• Damar hastalıklarını önler.

• Hazmı kolaylaştırır.

• Vücuttaki zehirleri süzerek atar.

• İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.

• Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

• Alerjiyi önler.

• Savunma sistemini dengeler.

• Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.

• Çocuklarda özellikle sinir ve deri hastalıklarına, astım ile alerjiye iyi gelir.

• Çörek otu ürünleri hamilelik devresindeki şikayetleri azaltır. Yan tesiri olmayıp, bu devredeki hanımlara ve bebeklerini ana sütüyle besleyenler için süt kalitesinin bebeğe daha yarayışlı olmasını sağlar.

•Egzamalı deriye sık sık çörek otu yağı sürüldüğünde deri çabuk iyileşir. Yine deri hastalıklarında mikrop öldürücü tesirinden dolayı çok fayda verir.

•Hazım zorluğu ve mide şişkinliklerinde çörek otu eskiden beri bilinmektedir.

•Hemoroide iyi gelir, çünkü damarları güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır.

•Romatizma, şeker hastalığı ve kolesterolün yükselmesi gibi metabolizma hastalıklarına faydalıdır.

• İktidarsızlık ve kısırlıkta yine yarar verici tesire sahiptir. Çünkü çörek otu, cinsî hormonları tanzim etmekte, bedenî ve ruhî olarak zindelik ve dinçlik vermektedir.

• Çörek otu yağı kadınlardaki aybaşı hâli sancıları ve diş ağrılarına karşı kullanılır.


Sağlıklı olmak için çörek otu kürü:

Tabii muhtevası ile savunma sistemine, metabolizma ve hormonlara iyi gelen çörek otu, vücudu toksin adı verilen zehirli maddelerden temizler, kan dolaşımını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cildi parlaklaştırır. Düzgün bir cilde, parlak saç ve gözlere sebep olur. Sağlıklı ve hayat dolu bir görünüm sağlar.

Çörek otu savunma (immun) sistemini güçlendirdiğinden, kanser, AIDS gibi çağın hastalıklarına karşı tavsiye edilmektedir. Yine tansiyon ve ateş düşürücü ve tabii antibiyotik tesirleriyle yaygın hastalıklara şifa olmaktadır. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere alerjik hastalıklara, saç dökülmesine ve kepeğe karşı da tesirlidir.

Maren Franz’ın kitabından naklettiğimiz bu satırlar, çörek otunu “ölümden başka her derde deva” olarak tarif eden Peygamberimizin (a.s.m.) yüceliğini gözler önüne sermektedir. Çünkü Efendimiz (a.s.m.) çörek otunun henüz yeni keşfedilen bu mucizevî özelliklerini asırlar öncesinden, kıyamete kadar gelecek olan insanların en iyi anlayacağı şekilde ifade etmiştir: 

Alsebe

Rutbesiz :-)
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.322
Emoji Skoru
3
Cok sagol canim,ben daha onede okumustum bununla ilgili yazilari..Gercekten herseye deva..Esim bir ara yagini iciyordu mide problemi için...Emegine saglik..
 

xsxahxsxehriyar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Şubat 2007
Mesajlar
83
Emoji Skoru
0
Teşekkürler arkadaşım paylaşımın için gerçektende ölümden sonra her derde devaymış çörek otu kayınvaldem mutlaka her gün yer çörek otunu onu yediğin gün tüm kötülükler kaza bela gelmezmiş.
 

S_KAYATEPE

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Ocak 2007
Mesajlar
138
Emoji Skoru
0
çörek Otunu Aktarlarda Kahve Gibi çektiriP Kahvesini Yapabilirsiniz.şekeri Düşürüyor Ama Fazla Kullanmamak Lazim.bu Defa şeker Düştüğü Için Komaya Giriyosunuz Dikkatli Kullanilmasi Lazim .
 

mukkem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Eylül 2006
Mesajlar
19
Emoji Skoru
0
peygamber efendimizin çörekotunu sabahları aç karna 7 tanesini balla karıştırarak yediğini duymuştum.
 

BenCano

~HürGeneral~
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Aralık 2006
Mesajlar
2.257
Emoji Skoru
10
çörek otunun saça çok faydası varmış ben bu örneği saçları beyazlayanlara verim perfect çörek otu satışlarında patlama yaşanıcak:))
 

SIEDA

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
88
Emoji Skoru
6
Yaş
49
tesekkürler canim 1 haftadir ailece deniyoruz cocuklar bile kahvaltida cok begendiler özellikle peynirle cok güzel:1yes2:
 

Cahil Peri

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Mart 2007
Mesajlar
142
Emoji Skoru
1
Evet. çörek otu yağı çok etkili
Yalnız biuyarıda bulunmak isterim.Yağı bağışıklık sistemine etki ettiği için sürekli içmek de iyi değilmiş.3 gün içiosan 1 gün ara verceksin mesela.
 
Son düzenleme:

comebaby

tek yumuta ikizlerim
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Mart 2007
Mesajlar
1.226
Emoji Skoru
4
ben bir haftadır zaten çörekotu yağı ılıksu ve bal karıştırıp sabahları içiyorum.Kadın hastalıklarına iyi geldiğini duymuştum çok sık mantar oluyorum ve iltihap oluyor faydası olur umuduyla denemekteyim.
 
Y

yasminx

Ziyaretçi
Çörek otundaki nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar,solunum borusunu genişletip kramp gidericidir.
İfrazı geliştrip öksürüğü hafifletir.
ltihap giderici.
Ağrı dindirici.
İdrar sökücüdür.
mikrop,virüs ve mantara karşı öldürücü tesire sahiptir
Alerjiyi önler
HORMON SİSTEMİNİ VE RUH HALİNİ SAĞLAMLAŞTIRIR.
Hemoroide iyi gelir çünkü damarları güçlendirir ve kan dolaşmını hızlandırır.
İktidarsızlk ve kısırlıkta yine yarar tesire sahiptir.
Egzamalı deriye sık sıkçörek otu yağı sürüldüğündederi çabuk iyileşir.[çörek otu sirke ile kaynatılıp sürülür.]
Regl dönemlerinde ve diş ağrılarına karşı kullanılmaktadır.
Ayrıca çörek otu ürünleri;[ balla macun yapılıp yenmeli] hamilelik dönemlerindeki devresindeki şikayetleri azalır.Yan tesiri olmayıp, bu,devredki hanımlara ve bebeklerini ana sütüyle besleyenler için süt kalitesinin bebeğe daha yarayışlı olmasını sağlar.
Unutkanlığa faydalıdır.

*UYARI:Yüksek dozajda almamak gerekir.
MAREN FRANZ
 
Yukarı Alt